Profil
SENİN SORUNUN NE KARDEŞ
"Dua et kızsın" "İlk 11 say bakim" "Kız dediğin..." "Kızlar erkeklere hizmet eder" "Iy regl mi oluyon iğrenç" "Erkekler daha güçlü"
Daha fazla kadının erkek şiddetine, baskıya ve top­lumun patriyarkal denetimine karşı mücadele etmesi gerekiyor... Eğer daha fazla kadın kendileri­ne zarar veren erkeklere karşı veya Valerie Sola­nas'ın durumunda olduğu gibi patriyarkanın kendi­sine karşı mücadele etselerdi erkekler kadınları dü­zenli bir biçimde dövmeden, onlara tecavüz etmeden ve onları öldürmeden önce bir defa daha düşü­nürlerdi.
Reklam
Cinsiyet ayrımı yapan toplumlara tahammül edemiyorum, hele ki cinsiyet ayrımı yapan ailelere hiç tahammül edemiyorum. İnsanlar neden cinsiyetllerimizi bizim seçemediğimizi anlamıyorlar, tıpkı ailelerimizi bizlerin seçemediği gibi. Biz ailelerimizi o şekilde kabul ederken neden aileler cinsiyetimizi olduğu gibi kabül etmiyor. Bu insanlar kadınlara adalet borçlu
“Otoriteye baş kaldıran kadınlara ne dedikledini bilirsiniz,değil mi? Onlara özgür-özgür ve kolay-derler. Eğer namına zarar gelsin istemiyorsan,köleliğe biraz olsun boyun eğmek durumundasın. Eğer kadınların mesleği ve kariyeri olsaydı,tüm o aşağılık erkeklerin olduğu gibi,bu başka bir mesele olurdu.”
Medenî Kanun
Kadın özgürlüğünü güvence altına alan ve aileyi sağlamlaştıran Medeni Kanun da sözünü ettiğimiz bu zaman içinde yapılmıştır. Bundan dolayı, biz her araçtan, yalnız ve ancak, bir bakımdan yararlanırız. Bu bakış açımız şudur: Türk milletini, uygarlık dünyasında, kendisine yaraşan konuma yükseltmek ve Türk Cumhuriyeti'ni sarsılmaz temelleri üzerinde her gün daha çok güçlendirmek... ve bunun için de zorbalık düşüncesini öldürmek...
Sayfa 731Kitabı okudu
Mertliğe Sığmayan Boşamalar
Hz. Peygamber (s.a.a) "Allah Teâlâ, sürekli kadın değiştirmek isteyen kocaya ve sürekli koca değiştirmek isteyen kadına lanet eder ve onu düşman bilir." buyurdu.
Sayfa 325 - Önsöz YayınlarıKitabı okuyor
Reklam
626 syf.
·
Puan vermedi
Çok güzel bir kitaptı. Özellikle genç bir kadınsanız içinde kendinizden bolca parça bulabilirsiniz. Her insanın yaşadığı aşkı, hayal kırıklığını, kıskancı... Gerçek duyguları barındırıyor. Kitap boyunca Jane'i yakın bir arkadaşımızdan da öte bir şekilde tanıyoruz. Mesela Jane şu anki gerçeklikte yaşasaydı nasıl şarkılar dinlerdi onları dahi tahmin edebiliyorum. Kadın ruhunu anlamak için de güzel bir kitap. Ayrıca Charlotte Bronte'yi tanımak adına da iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum, içinde hayatından izler barındırıyor.
Jane Eyre
Jane EyreCharlotte Brontë · Can Yayınları · 201830,4bin okunma
Kızlar okuyun. Okumazsanız, kolunuza takılan üç bilezik, kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz. Dışarıda nehir gibi akan bir hayat varken, siz o nehirdeki sabit kaya gibi sürekli aynı kalırsınız.” ve “Türk ulusunun en büyük yanlışı, Arap kültürünü din zannetmesidir. 21. yüzyılda olduğumuz bu dönemde, kızların eğitim alıp almayacağı hala tartışılıyor; bence bu konu artık tartışılmamalı. Kızlarımız okuyacak ve bağımsızlıklarını ellerinde tutacaklardır. Ayrıca belirtmek istediğim bir diğer nokta ise, kendilerini bilgili gösteren bazı dindarlar(!) hakkında çünkü bu adamlar dinin gerekliliklerini anlatmaktan çok kadını küçük düşürme peşindeler kadınlar okumamalıdır, okuyan kadın çok büyük günah işler üniversitede erkekleri günaha sokar vesaire vesaire Halbuki İslam dininde ilim öğrenmek çok önemli bir konuma sahiptir. Tabii bu dindar adamlar(!) da haklı (!) kadınlar okuyup onların doğru bildikleri yanlışları düzeltmeye kalkarlarsa o zaman ne yaparlar?(İlim öğrenmek kadın-erkek her Müslümana farzdır.)
“Körü körüne itaatte ısrar edilerek insanlığın tüm kutsal hakları ihlal edilmektedir.” — Mary Wollstonecraft, Kadın Haklarının Doğrulanması
Reklam
“Erkeğin doğal olarak hükümete katılma hakkını savunmak için kullanabileceği her olgu ve her argümanla, kadının da katılım hakkı eşit derecede savunulmakta ve tartışılamaz hale getirilmektedir.” - Frederick Douglass, "Kadınlara Oy Hakkı Hareketi (1870)"
Ben mesleğimin kadınıyım!
Ben mesleğimin kadınıyım. Yıllarca okudum, emek verdim. Yok öyle ev işiymiş,çocukmuş,kocaymış,kendimi kaptıramam. Hayatımda hepsinin yeri var ama hiçbiri de insanın amacı olmamalı… Emek verdiğin şey emeğini inkar etmemeli…
Sayfa 96 - Altın KitaplarKitabı okudu
1787'de Aydınlanma filozoflarından Condorcet kadın hak­ları üzerine bir yazı yayımladı. Kadınların da erkeklerle aynı doğal haklara sahip olduğunu savundu. 1789 Devrimi'nde soyluların egemenliğine karşı kadınlar da aktif olarak mücadele etti.
Sayfa 363 - PdfKitabı okudu
Ah biçare kadınlar, neler çekermiş! Biz erkekler onları kukla değerinde kullanıyoruz. Yolda serbest ve rahat yürümelerine mani oluyoruz. Bu ne rezalet! Ne küstahlık! Bir erkek tanımadığı başka bir erkeğe rastlasa yüzüne bakmaz, söz söylemez. Lakin tanımadığı ve daha önce görmediği bir kadına rastladığı anda gülerek yüzüne bakmaya, söz söylemeye başlar ve kovsalar bile yanından ayrılmaz. Demek oluyor ki biz, kadınları insan sırasına koymuyoruz. Kendimizi eğlendirmek için onların ruhunu sıkıyoruz. Serbest gezip dolaşmalarına ve eğlenmelerine mani oluyoruz.
Sayfa 45 - TalatKitabı okudu
Her taraftan erkeksi kadınlara karşı haykırışlar duyuyorum ama neredeler? Bu erkeksi lafıyla erkekler avcılık, atış ve oyundaki hırslarını kastediyorsa bu haykırışa candan katılacağım. Ama hoşnutsuzluk erkeksi erdemlerin taklit edilmesine veya daha doğrusu, uygulanması insan karakterini yücelten ve dişileri hayvan seviyesinden yükselterek insanoğlu olarak adlandırılan daha kapsayıcı bir sınıfa dahil edecek bu yetenek ve erdemlerin edinilmesine karşı ise, kadınları felsefi bir açıdan gözlemleyen herkesin benimle birlikte, her gün daha da erkeksi olmalarını dilemesi gerektiğini düşünüyorum.
Sayfa 25 - Tutku YayıneviKitabı okudu
536 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.