Profil
272 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
12 günde okudu
Bir beyin cerrahının, anılarını anlattığı, hastalıklar ve yaşamla ilgili düşüncelerini paylaştığı, olaylar karşısındaki tutum, düşünce ve hislerini yazdığı çok değerli bir kitap. Benim için oldukça akıcı bir kitaptı, ancak sağlıkla ilgisi olmayan insanlar için de birçok defa açıklamalara yer verilmiş. Hastalarla empati kuran, onlara merhametle yaklaşan doktorun, zamanla hastalarla olan ilişkisini nasıl yönetmeyi öğrendiği, başarısızlıkları kabullenmeyi öğrendiği oldukça güzel şekilde anlatılmış. Ayrıca kitapta yer alan sağlık sistemi ülkemiz hastanelerine de çok benzer olduğu için bu kadar gerçekçi şekilde anlatması benim için oldukça etkileyiciydi. Cerrahinin tüm yönlerini (mobbing dahil ) başarılı bir şekilde aktarmış. Kayıplara olduğu kadar, imkansız görünen başarılı hikayelere de yer verilmiş. Hastaların duygularını okura oldukça iyi yansıttığı için okurken duygulanmamak elde değil.
Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün
Beynine Bir Kez Hava Değmeye GörsünFrank T. Vertosick Jr. · Tübitak Yayınları · 20211,006 okunma
Bir hayvanın MSS’si ne kadar yoğun bir şekilde birbirine bağlıysa , reaksiyonları da o kadar karmaşıktır.
Reklam
1-2-3 tıp
Tıbbi bir terimle söylersek eğer "gaitanızın" güzel kokması için yutulabilir parfüm icat etmişler. Kapitalizm tam da böyle bişey yediğinizde harcadığınız yetmez çıkarırken de para ödersiniz 😂😂
Akıl hastanesi seçmeleri.
Bir akıl hastanesini ziyareti sırasında, adamın biri sorar: Bir insanın akıl hastanesine yatıp yatmayacağını nasıl belirliyorsunuz? Doktor: Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç şey veriyoruz. Bir kaşık, bir fincan ve bir kova. Sonra da kişiye küveti nasıl boşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. Adam: Anladım. Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kova kaşık ve fincandan büyük. Hayır, der doktor. Normal bir insan küvetin tıpasını çeker. Gerçek akıl, sadece bize sunulan çözümleri seçmek değil, en uygun çözümü bulabilmektir
Dindar olduğunu sanan ve savunan tüm toplumlar politik olarak ötanazi yapmıştırlar!
"Güçlü bir muhakeme kadar cesaret de gerektiren feci ortamlarda çok ağır çalışarak beynini ve bedenini tüketir misin? Yapacağın iş çok çalışmak kadar deneyimi de gerektirecek." "Bir doktor olacağım."
Reklam
Resept
"Resept açıq və aydın xətlə yazılmalıdır. Reseptləri düzgün yazmağı bacarmaq olduqca böyük məharət tələb edir. Şüurlu, öz sənətinə dərin düşüncə ilə yanaşan və öz işinin yüksək məsuliyyətini başa düşən həkim resepturanı bütün ömrü boyu öyrənməlidir." Prof. N. P. Şavrov
Tüketici toplumun kimyasal maddelerin farmakolojik etkileri hakkında aşırı miktarda yanlış, eksik ve bilimsel olmayan bilgilendirmeye maruz kalmalarına rağmen güncel terapötiklerle ilgili bilimsel prensiplerdeki gelişmeler devam etmektedir. Bu da çok sayıda pahalı, etkisiz ve bazen zararlı ilaçların akılcı olmayan kullanımı ve devasa bir alternatif tıp endüstrisi gelişmesi ile sonuçlanmaktadır.
…sosyal olarak izole durumda ya da yalnız olmanın herhangi bir nedene bağlı ölüm riskini kayda değer biçimde artırdığı belirlendi. Bu risk artışı bireyin önceden kardiyovasküler hastalık gibi bir sağlık sorunu varsa daha da belirgindi.
Tıpta tanısı ve henüz teşhisi yok ama Türkiye de yaşamak ömrü kısaltır
Reklam
Anafilaksi, hemen tedavi edilmesi gereken ciddi, potansiyel olarak hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyondur. Bu reaksiyon alerjik bir bireyin yer fıstığı veya arı sokması gibi alerjisi olan bir nesneye maruz kalmasından birkaç saniye, birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir.
İnspirasyon işi
İnspirasyon işi üç bölüme ayrılabilir: (1) kompliyans işt veya elastik iş olarak adlandırılan akciğer ve göğüsün elastik kuvvetlerine karşı akciğerleri genişletmek için gereken iş. (2) doku direnci işi olarak adlandırılan akciğer ve göğüs duvarı yapılarının viskozitesini yenmek için yapılan iş (3) havayolu direnci işi olarak adlandırılan akciğerlere hava girişi sırasında hava yolu direncini yenmek için gerekli iş.
Sayfa 501
BEYİN DOKUSU SADECE birkaç saniye kansız kalmaya dayanabilir ama böbrek dokusu çok daha dayanıklıdır. Çıkarılan bir böb­rek soğuk tutulursa on iki saat, hatta daha uzun süre canlılığını korur (böyle olmakla birlikte nakil ne kadar çabuk yapılırsa o kadar iyidir) . Yani yeni ölmüş ya da beyin ölümü gelişmiş bi­rinden ya da bir canlı vericiden alınan böbrekler, nakil bekleyen hastaya ulaştırılmak üzere yüzlerce kilometre yol kat edebilir.
Sayfa 140Kitabı okudu
Acil serviste bileğindeki atardamarları kestiği için ölen birine hiç rastlamadım; bu durumda genellikle ölüm riski taşıyan bir kanama gelişmez. Radyal atardamarı kestiği için öldüğünü gördüğüm tek kişi, boğazına bıçak saplayıp şahda­marını da kesmişti. El bileğindeki atardamarların genişliği iki üç milimetre kadardır ve bunlar kesildiğinde, genellikle bir özsavunma mekanizması olarak kendiliğinden kapanırlar. Bununla birlikte, kendini öldürmek için değil, çektikleri yo­ğun ruhsal acıyı hafifletmek ve yaşamaya mahkum oldukları hayatı reddettiklerini göstermek için bileklerini yüzeysel ya da derin kesen yüzlerce insan gördüm.
Sayfa 125Kitabı okudu
224 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitaptan çok etkilendim gerçekten. Doğru bildiğim çoğu şeyin yanlış olduğunu gördüm. Ve ne yazık ki bazı doktorların anne adaylarını da nasıl etkilediklerini öğrendim. Keşke tüm doğum uzmanları, ebeler okusa bu kitabı. Devlet tüm kadınlara dağıtsa. Çok büyük bir farkındalık olacağını düşünüyorum. Zuhal Hanıma ve Dr. Hakan Çoker’ e sonsuz teşekkürler. 100 soruda nasıl da böyle bir aydınlanma yaşattılar okuyucularına.
Dr. Hakan Çoker'le 100 Soruda Doğal Doğum
Dr. Hakan Çoker'le 100 Soruda Doğal DoğumHakan Çoker · İnkılap Kitabevi · 2015190 okunma
1.063 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.