1000Kitap Logosu

Toplumbilim

TAKİP ET
Élûriel
bir alıntı ekledi.
Onlarca yıl boyunca "barış antropologları" herhangi bir insan grubunun yamyamlık yaptığını kabul etmedi, fakat aksini gösteren bulgular üst üste yığılmaktadır, artık suç üstü bile yapılmıştır. Amerika'nın güneybatısında 850 yıllık bir kazı alanında, yenen hayvanların yarılan kemikleri gibi yarılmış insan kemikleri de bulundu.
Steven Pinker
Sayfa 367 - Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 4. Baskı: Nisan 2018
22
Toplumbilim
Bazı milletlerin az gelişmişliğinin sebepleri incelendiğinde, insanlarının millî ve çağdaş ihtiyaçlara göre eğitilmemiş olduğu görülür. Bugün gelişmiş milletlere baktığımızda onların gücünün ekonomi, endüstri ve ticaretteki başarılarından çok eğitilmiş, vasıflı iş gücünden ileri geldiği görülür. Bu nedenle milletlerin maddi getirisi olan şeylere yatırım yapmaktan ziyade eğitime yatırım yapması gerekmektedir.
Gizem Kurnaz
bir alıntı ekledi.
Medeni toplumlarla tembel toplumları ayıran, anlık çalışmalar değil düzenli ve sürekli çalışmaların toplamında harcanan eforun çok daha değerli olmasıdır. Az da olsa düzenli ama sürekli olan çalışma, uzun molalar içeren yüksek eforların toplamından daha güçlüdür ve daha değerlidir.
6
DAHA FAZLA GÖSTER