Giriş Yap
Bir devletin kapasitesi ne kadar büyük olursa diğerlerini uygulayacağı tehdit potansiyeli de o kadar büyük olmaktadır. Şüphesiz ki bu durum da diğer devletler üzerine caydırıcı ve korkutucu bir etki yaratmaktadır.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Uluslararası sistemdeki Büyük güçler sadece orduları büyük olanlar değil, gücün tüm birleşenlerini bünyesinde bulunduranlar yani kapasitesi güçlü olanlardır.
Gerçekçilik askeri gücün ve bu sayede kazanılan siyasi gücün bir devletin uluslararası alanındaki en önemli silahları olduğunu ileri sürerken; Yeni Gerçekçilik askeri gücün önemini kabul etmekle beraber sosyal, kültürel, yapısal ve teknolojik özellikleri de gücün bileşenleri olarak tanımlamaktadır.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Bir devletin gücü; kaynakları ve bu kaynakların yapısı, toprak büyüklüğü ve nüfusunun kalitesi, devlet kurumlarının etkililiği, Silahlı Kuvvetlerinin boyutu ve kalitesi, gelişmişlik düzeyi, ekonominin büyüklüğü ve liderlerin becerikliliği ile belirlenmektedir.
Klasik gerçekçiler, gücü nihai bir amaç olarak görmektedirler ve askeri gücün uluslararası alanda devletin çıkarlarını elde etmesi için yeterli olduğunu savunmaktadırlar. Yeni Gerçekçilik ise devletlerin nihai amacının anarşik sistemde var olmaları olduğunu ve gücün bu doğrultuda bir araç olduğunu kabul etmektedirler.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
22
215 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14