Profil
Ahlâksız bir uygarlığın insanlığa felaket taşımaktan baska yapacağı bir sey yoktur. Ve şahit olageldiğimiz manzara bundan ibarettir. Bu manzara bilimsel yalanlar, sanatsal yalanlar, felsefi yalanlar, politik yalanlardan oluşmuştur. Bu yalanları duymaktan usandık artık.
Vatan Yahut İnternet
Vatan Yahut İnternet
Uygarlık insanların, hangi din ve ırktan, hangi milletten olduğuna bakılmaksızın onların sefaletine son vermek, çocukların yüzünü güldürmek, fakirin karnını doyurmak, yeryüzünde adaleti sağlamak için olmak gerekir. Uygarlık nükleer ve biyolojik silah üretmek değildir. Uygarlıkzulme hizmet değildir. Uygarlık sulhe hizmettir. Güçlü olan yașasın, altta kalanın canı çıksın diyen zihniyet teknolojide zirveye tırmansa medenî olamaz.
Reklam
Bunca eserler, kitaplar, müzeler, tablolar, konçertolar, felsefe yapanlar, bilgi ve teknoloji üretenler, politika yürütenler ne için ter döküyor? Çocukların çektigi sefalete son vermek için mi yoksa onların başına bomba yağdırmak için mi? Uygarlığın tek ölçüsü vardır: Ahlâk. Ahlâkın tek kaynağı vardır: Din.
"Tarih, iktidar tutkusuna kapıldığı ve nerede duracağını bilemediği için kendisini ve çevresini yok etmiş insan örnekleriyle doludur."
Sayfa 160 - Metis Yayınları 26. Basım(2023)
Birey, Toplum ve Uygarlık
Toplumsal istikrar olmadan uygarlık olmaz. Bireysel istikrar olmadan da toplumsal istikrar olmaz.
Sayfa 65 - İthaki Yayınları - 32. Baskı 2019 - Çevirmen: Ümit TosunKitabı okudu
"Güçmüş! Vahşi bir Kalmık'ta Moğol'da da vardır güç ama neyleyim öyle gücü? Bize gerekli olan uygarlıktır."
Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 29. Basım (2022)
Reklam
" il vero e principal ornamenot d' ell'amino in ciascuna penso io che siano le lettere" " Bana göre insan ruhunun gerçek süsü edebiyat olsa gerek." Baldassere Castiglione
Ögretmen önemli!
... Eğer ögretmenler sevimli bir odada yalnız başına oturup, uyanık ve iyi bir öğrwtmenin tezgahından geçmiş bilgi dolu kafayla kitap okumanın, yatlara ve yarış atlarına sahip olmaktan daha büyuk bir haz sağladığını anlatmakta başarı sağlıyorsa; güzel bir tabloda ya da Mozart ın Qartet lerini dinlerken duyulan hazzın, bir yudum şampanyanin verdiği hazdan daha derin oldugunu ögretebiliyorlarsa; iste ancak o zaman ögretmenler, insanlığın temel sorununu çözmüş olurlar....
... bir barbar ya da bayağı bir kişi akıl soyutlamalarının, sanatın ve salt bilimin ne faydası olduğunu sorar ikide bir. Açıkca bilinen nedenlerden ötürü sanat, bilim ve soyut düşüncenin seçkin bir değer ve yoğunluk durumunun getirdiği duygusal bir coşkunluktur demeye çalışsanız da bir faydası yoktur.
... artık sevdiğimiz şeyleri satın almakta direnmiyor, tam tersine satın aldıklarımızı sevmekle yetiniyoruz ...
Reklam
Hindu eseri Panchatandra'ya göre " bir insan için bizden biri mi yoksa düşman mı diye düşünmek kuş beyinli kimselerin işidir." Abdera'lı Demokritus da: " Akıllı adama her memleket açıktır, iyi huylu insanın anayurdu bütün dünyadır." der.
Barut sayesinde insanlar milyonlarca insan öldürecek ve çok ileride bir gün yeni bir uygarlık, sadece bu yoldan, ateş ve kan üzerinden evrilecek.
Uygarlık, sevgili torunlarım, alev tabakalarının içinde ve ölümün nefesinin altında yok olup giden şey, uygarlıktı.
110 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.