1000Kitap Logosu

Yazılım

2 Takipçi
TAKİP ET
Can Akdağ
Yazılımcı Olmak İstiyorum'u inceledi.
177 syf.
·
1/10 puan
Kitabı 2 yıl önce bölüme başlarken almıştım. Okula başlamadan önce küçük bir giriş yapmanın faydalı olacağını düşündüm. Kitabı instagram sayfasından sipariş ettim. Geldi. Geldiği gün biraz açıp okuyayım dedim. Daha ilk birkaç sayfasından bir sıkıntı olduğunu anladım. Okuldaki matematik dersiyle aram iyi değildi. Yazar ise matematik bölümünden mezun olmuş bir yazılımcıydı. Kitabın daha ilk sayfasında İyi bir matematik kafasına sahip değilseniz işiniz zor. Eğer sayısalcı tarafınız yoksa veya pek sevmiyorsanız yazılım işine hiç bulaşmayın derim. yazıyordu. Matematiği çok da iyi olmayan ama tüm tercihlerini bilgisayar mühendisliği olarak yapmış biri olarak bu cümlelerden sonra sinirlenip kitabı kaldırdım. Bölüm seçimim son derece bilinçliydi ve bu mesleği yaparken mutlu olacağıma emindim. Kitabı o günden beri de okumamıştım. Şimdi boş vaktim varken baştan sona okudum. Şimdi şöyle bir durum var İnsan matematiğini geliştirebilir. Bunun canlı bir örneği olduğumu düşünüyorum. 2013 yılında liseye geçiş sınavında matematikten 33 ve 55 almıştım. Buna rağmen liseye geçtiğimde matematik sınavlarından sınıftaki en yüksek notlardan birini alıyordum. Önemli olan çalışmak. Zaten bu mantıkla yaklaşırsak bu kitabın yazarının da kitap yazma işine hiç bulaşmaması gerekiyor çünkü Türkçesi iyi değil. Türkçe kitap yazmanız için önce Türkçenizin belli bir seviyede olması lazım. Kitaptaki yanlış virgül kullanımlarına, gereksiz bağlaçlara, anlatım bozukluklarına baktığımda öyle bir seviyenin olduğunu göremiyorum. Kitabın içini görmeden satın aldım. Küçük kod örnekleri, adam asmaca oyunu kodları falan olduğu yazıyordu. Evet, bunlar gerçekten var ama bağlamdan o kadar kopuk ki kör birine renkleri anlatmaya benziyor. Yazılım hakkında hiçbir fikri olmayan bir insanın bu kodlardan bir şeyler anlaması mümkün değil. Kitap, alakasız kod parçaları ve yazılım dillerinin internet sitelerine girdiğinizde de bulabileceğiniz tanımlardan oluşuyor. Tanım dediğime bakmayın, "Java çok güzel bir dildir. C# ile bir sürü gelişmiş program yazabilirsiniz." gibi cümleler var. Kitapta birçok terim geçiyor ama yeni başlayanlar için bir şey ifade etmiyor. Daha kötü harcadığım bir elli lira var mıydı hatırlamıyorum.
Yazılımcı Olmak İstiyorum
Okuyacaklarıma Ekle
2
Rhovanion
bir alıntı ekledi.
Bill Gosper
“Gosper halen gayet o meraklı, tamirci, düşünür; hacker kişi. Yanında daima küçük oyunlar ve bulmacalar bulundurur, insanları bu küçük meydan okumalarla karşı karşıya bırakmayı sever. Her karşılaşmamızda bir şeyler hack’leriz. Mesela, üstünde OpenGenera kurulu tozlu bir Alpha 1U makinesini boot ettik. Bir sonraki hedefimiz de eski Lisp makinesinde MACSYMA’yı çalıştırabilmekti.”
2
Rhovanion
bir alıntı ekledi.
F8 konferansı sırasında wired.com sitesine röportaj veren Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg; seçim kampanyalarının namuslu bir şekilde yapılması, yalan haberler mücadele ve verilerin gizliliği gibi temel hedeflerinin çok önemli olduğunun ancak kullanıcıların kendilerinden beklediği yeni deneyimler oluşturmayı da ihmal etmeyeceklerini söyledi. Zuckerberg, “İki alan arasında denge peşinde olduklarını” ifade etti.
1