Filistinli muslumanlar Kudus'un felsefesini yapiyor. Biz ise edebiyatini!

Rabbim Kudüs ağlarken bize gülmek haramdır.Biz müslümanları birlestir ki uğruna can verelim o mabedimizde.

Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

İsa'nın göğe yükselişini okurken onun stratosferde fırıldak gibi döndüğünü hayal etmekten söz etmiyoruz. Muhammed Peygamber Mekke'den Kudüs'e uçup oradan da Tanrının Katına uzanan merdivene tırmandığında, bambaşka bir ruhsal boyuta eriştiğini anlamalıyız. İlyas Peygamber ateş arabasıyla göğe yükseldiğinde, insan olmanın zayıflığını geride bırakmış ve dünyadaki varoluşumuzun ötesine geçerek kutsal aleme göç­müştür.

Mitlerin Kısa Tarihi, Karen Armstrong (Sayfa 22)Mitlerin Kısa Tarihi, Karen Armstrong (Sayfa 22)
Şerife Karakaya, Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa'yı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyadaki en büyük hasretim KUDÜS... Bu kitap hasretimi kat be kat artırdı ve hiç bilmediğim birçok bilgi kattı bana. Yazar adeta Mescid-i Aksa ve Kubbetü's-Sahra'nın çevresini karış karış gezdirdi. Kitabı okuduğum süre içinde çok güzel bir seyahatteydim desem yeridir.

Kitabın içeriğine gelirsek; kitap iki bölümden oluşuyor.
1. MESCİD-İ AKSA AVLUSU
2. KUBBETÜ'S-SAHRA AVLUSU
Yazar her iki bölümde de medreseler, kütüphaneler, müzeler, kısacası bütün eserler hakkında detaylı bilgiler vermiş. Tarih boyunca birçok devlet ve medeniyetin bu topraklarda yaşadığını göz önünde bulundurursak, hangi eser hangi devlete ait tespiti çok zor olsa gerek. Müslümanlar için ilk kıble, Hristiyanlar için Hz. Zekeriya'nın şehit edildiği ve Hz. Meryem'in ikamet edip yetiştiği yer, Yahudiler için ise Hz. Davud ve Hz. Süleyman ile başlayan bir dizi hadisenin cereyan ettiği yer olması bakımından önemlidir. Üç din için kutsal olan bu mekân, haliyle paylaşılamamış ve tarih boyunca bu topraklar üzerinde savaşılmıştır. Her devletten ayrı bir eser bulunmaktadır. Yazar Hz. Muhammed'in (s.a.s) Mirac'a yükselmesine de geniş bir yer vermiş.

Genelde not alarak okumasam da eser isimleri, kişi isimleri çok fazla olduğu için not alarak okudum. Bu kitabı bir kere okumak kesinlikle yeterli değil. Yakın zaman planlarım içinde (nasip olursa) Kudüs ziyareti var ve tekrar okumam gerektiğini düşünüyorum. Ben çok severek okudum. Okumak isteyenlere keyifli okumalar...

Kimi toprağımız tutsak, kimisi sakat bırakılmış. Kudüs ise direnmeye devam ediyor. Kudüs biliyor, biz de bilelim: Kudüs yıkılırsa herkes yıkılır.

Mehmet Dinç

Kudüs'üm
Ey Aksam!
Ey işgale maruz kalmış
Belde,Kudüs'üm...
Hep yeni doğmuş
Dertlerle uyanırsın
Ve her dem gelir kutlu
Rüzgârınla yeni bir gam!

https://youtu.be/LQBZypFXNQg

Emre, Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa'yı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 58 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mescid-i Aksa ve çevresindeki tarihi yapılar hakkında, detaylı bilgilere ulaşabiliyoruz bu kitapta.Yazar ile beraber bu kutsal alanda adım adım geziyoruz.

Zehra, Kudüs'ün Gizemli Tarihi'yi inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 20 günde · Puan vermedi

Kudüs'ün Gizemli Tarihi soru cevap şeklinde ilerleyen ve hem geçmişten hem günümüzden fotoğraflarla, belgelerle desteklenmiş bir kitap.
Kudüs'ün Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için ne ifade ettiği detaylıca anlatılmış; şehrin tarihinden ve oradaki kutsallardan, Hıristiyan ve Yahudilerin emellerinden, Mescid-i Aksa'da İslam kutsallarını neden istemediklerinden de bahsedilmiş.
Hz.Ömer, Selahaddin Eyyubi ve Osmanlı döneminde yaşananlar; Nurettin Zengi minberi; Osmanlı'nın zayıfladığı zamanlarda Kudüs'e göz dikenlere karşı Abdülhamid'in tavrı; Yavuz Sultan Selim ve on iki bin askeri; Hıristiyan mezhepleri arasındaki çatışmalar; Siyonistler; Mescid-i Aksa'daki kazılar; Son Kutsal Savaş; Süleyman Mabedi; Tapınak Şövalyeleri ve daha neler neler...
Kudüs'ü tanımak ve günümüzde yaşanan olayları geçmişin ışığında değerlendirmek isteyenler için başlangıç niteliğinde doyurucu bir kitap diye düşünüyorum.
Tavsiye ederim, iyi okumalar.

Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biz, sadece unuturduk. Unuttuğumuz diğerleri gibi...

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 343 - Timaş Yayınları)Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa, Talha Uğurluel (Sayfa 343 - Timaş Yayınları)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Yüce Allah, Yahudilerin önceki ataları hakkında şöyle buyuruyor;
'' Onlar, kendileriyle antlaşma yaptığın halde hiç çekinmeden
her defasında anlaşmayı bozan kimselerdir.''

Enfal-56

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 30 - NİDA)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 30 - NİDA)