• Anne, annem, yade, daye, önce Türkçe sonra da Kürtçe söylüyor. Hayatımın damarı, hayatımın yolu, çocukluğumun, varlığımın sebebi, kibar annem benim, sessiz annem benim, bahtı kara annem, daye, daye...
  Mehmed Uzun
  Sayfa 360 - İthaki
 • Kürtçe şarkı önerileri alabilir miyim?
 • Bir insan başkası için ölebilir ama kimse başkası öldü diye ölemez ...

  Mirov ji bo mirovan dimrin
  Le mirov tu cari di şüna mirovan de namrin

  Kürtçe bilmesem de sevmemek namümkün :)
 • * Büyük Doğu-İbda dünya görüşü merkezli 4 yıllık ücretsiz rehberlik programıdır.

  * Programımız çerçevesinde katılımcılara başlatılacak diller:
  İngilizce, Arabça, Farsça, Osmanlıca (1. Yıl)
  Yunanca, Latince, Kürtçe, Ebced-İştikak (2. Yıl)
  Fransızca, Almanca, İbranice (3. Yıl)
  İspanyolca, İtalyanca, Süryanice (4. Yıl)

  * Rehberlik programımız 15-25 yaşları arasındaki lise, üniversite, yüksek lisans, doktora öğrencilerine yönelik olup, geleceğin yazar ve akademisyenlerine fikir-ilim-sanat ve yabancı dil altyapısı kazandırma amaçlıdır.

  * Katılımcıların, 200 cildlik Büyük Doğu-İbda külliyatı ve çok çeşitli fikir-ilim-sanat dallarına ait giriş kitablarının yanısıra, bellibaşlı Doğu-Batı fikir-ilim-sanat klasiklerini okuması sağlanacak; kendi branşlarına dair literatür tavsiyeleri yapılacak; programımız çeşitli seminer, atölye ve toplu okuma çalışmalarıyla da desteklenecektir.

  * “Ders verilmez, alınır” esaslı programımızda, katılımcıların temel yazarlık ve akademik yazarlık formasyonuyla, çeşitli seviyelerde 12 yabancı dili edinmeleri hedeflenirken; Akademya Dergisine makale yazmalarına da rehberlik edilecek, ayrıca topluluk ve kamera önünde konuşma tecrübesi kazandırılacaktır.

  * Programımız şartları taşıyan herkese açıktır.

  * Geniş Bilgi için Özgeçmişinizle Birlikte Whatsapp Mesajı Atınız:
  (0554) 534 59 67

  http://akademyadergisi.com/...nc-dostlar-ariyoruz/
 •      İsveç’te yaşayan Kürt doktor Azad Necar, 18 yıldır üzerinde çalıştığı bilimsel çalışmada başarıya ulaştı. Yapay kalp üreten Kürt doktorun bu buluşu, “Tıp’ta devrim” olarak kabul ediliyor.

       18 yıl önce Dr. Azad Necar, yanında çalıştığı İsveçli profesöre, “Yapay bir kalp yapmak istiyorum” dediğinde, profesör gülerek, “Bu dediğin imkânsız birşey, başaramazsın” diye cevap veriyor. Aynı şeyi eve gelince annesine de söyleyen Dr. Necar, ondan da şu cevabı alıyor, “Sadece Allah yapabilir, kullar değil.” Bu diyalog 18 yıl önce gerçekleşiyor. O zamanlar oğluna gülen anne, bugün, “Dediklerine güldüm ama oğlum dediğini yaptı” diyor.

       Dr. Azad Necar bu sıralar yapay kalp yapımında son aşamaya gelmiş bulunuyor. O gün Necar’a“Başaramazsın” diyen profesör de çalışmanın başarıya ulaşması ardından arkadaşlarını çağırarak onların gözü önünde Kürt doktordan özür diledi.

       Vasteras kentindeki Scandinavian Real Heartşirketinin en üst katındaki laboratuarda Dr. Azad Necar ve arkadaşları yapay kalbin son rütuşlarını yapmakla meşgul. 18 yıldır üzerinde çalıştığı bu yapay kalbin hacmi tıpkı yetişkin bir insanın kalbi kadar büyük.

       Azad Necar, gecesini gündüzüne kattığı bu çalışma için milyonlarca Euro harcandığını belirtiyor. Kürt doktor, tamamlama aşamasına gelen projesi için dünyanın çeşitli ülkelerinden talep geldiğini söylüyor. Fakat İsveç hükûmeti projeyi sahiplenip finanse etmeyi kabul etmiş bulunuyor.  İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf Folke Hubertus da Kürt doktorun başarısı nedeniyle kendisini birkaç defa huzuruna davet etti, onuruna yemek verdi. Aynı şekilde İsveç Başbakanı Kjell Stefan Löfven de kendisini ağırladı. Bu yüzden Kürt doktor, “Kralın ailesi çok nezaketli bir aile. Her türlü projemde bana yardımcı olacaklarına söz verdiler” diyor.

       Bitirme aşamasına gelen projesinin deneme bölümlerini de geride bırakan Dr. Azad Necar, projenin insanlar üzerinde hayata geçirilmesi için bazı yasal aşamalardan da geçmesi gerektiğini dile getiren Necar, “Az kaldı, artık dünyada kalp hastalıkları ve krizler yüzünden ölenlerin sayısı azalacak” diyor.

       DR. AZAD NECAR KİMDİR?

       Azad Necar, Azad Kürdistan’ın Duhok ilininZaho ilçesinde doğdu. Azad, yaşları 90’ı geçen ve hâlâ hayatta olan okur – yazar bir anne ve babanın çocuğu.

       Azad Necar’ın babası “siyasî faaliyetleri” nedeniyle Saddam Hüseyin rejimi tarafındanBağdat’a sürüldüğünde o henüz çok küçüktü. Kürt doktorun babası, Duhok ve Musul’da tanınan bir avukattı ve Mella Mustafa Barzanî öncülüğündekiKürdistan millî mücadelesine katılmıştı. Necar,“Bağdat’ta evden dışarı çıktığımızda Arapça konuşmak zorundaydık. Ancak evde de Kürtçe dışında başka dille konuşmamız kabul edilmiyordu” diyor.

       Azad Necar’la birlikte dokuz çocuğu bulunan bu ailenin diğer tüm üyeleri de hayatlarında çeşitli başarılara imza atmış kişiler. Dr. Azad Necar’ın bir kardeşi şu an İsveç’in tanınan beyin doktorlarından biri. Necar’ın babası ve annesi, onun daha küçüklükten beri kendini aşan işler yaptığını söylüyor ve ekliyor: “Ne olursa olsun, yapacağım dediğinde ona inanıyoruz.”

       Okul hayatı da başarılarla dolu olan Dr. Azad Necar, Musul Üniversitesi Tıp Bölümü’nü birincilikle bitiriyor. 1990’lı yıllarda İsveç’e göç eden Necar, doktorluğun yanısıra kalp üzerine araştırmalarına ağırlık veriyor. Kürt doktor,“Babamın teşvikleri ve beni desteklemesi hayatta başarılı olmam için bana çok yardımcı oldu. Çünkü onun bana güvenini sarsmamak için elimden geleni yapıyordum” diyor.

       Azad Necar, neredeyse hayatını adadığı bu projenin başarılı olması ve insanlığa bir hizmet sunmasının kendisini son derece mutlu ettiğini belirtiyor. Elinde bu konuda başka bir projenin bulunduğunu belirten Dr. Azad Necar, “Eğer bunu başarabilirsem tam bir devrim olur. Çünkü gerçekleşmesi halinde şu an uzmanların kalp hastalıklarına müdahalede uyguladığı yöntem tamamıyla değişir. Aynı zamanda insanların yakalandığı birçok tehlikeli hastalık da önlenebilir”diyor.

       Kürt doktor Azad Necar, “Projem hayata geçerse Kürdistan’da kalp hastalarının da bu imkândan rahatlıkla yararlanması için çalışacağım. Fakat tek sorun kalp değil, sağlık altyapısının da uygun olması gerekiyor. Ama yine de halkım için elimden geleni yapmaya çalışacağım” diyor.

       RÛDAW
 • Türkülerini Kürtçe söyler. Kürtçe söyler ama , Türkü de Arabı da Acemi de Rusu İngilizi de ne dediğini anlar...
 • "Nicesin, dilemin? ( Bu kürtçe bir deyimdir. Tam çevirisi olamaz. Kalbim, yüreğim anlamına gelir.)
  Ahmed Arif
  Sayfa 152 - Türkiye İş Bankası Yayınları