Üstad'ın Vefatının 35. Yıl Dönümü ve Düşündürdükleri
Nazım'a vatansız, Üstad'a gerici diyen zihniyet arasında hiç bir fark yoktur. Cemil Meriç'in deyimiyle "Kapitülasyonları ruhunda taşıyan" Kendisinden başka hiçbir düşünceye tahammülü olmayan, kendisine dayatılmış düşünce sistemleriyle, boyunlarındaki tasmanın farkına varamamış güruhlar tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya mahkumdurlar. "Bizce şiir mutlak hakikatı arama işidir.. Eşya ve hadiselerin bütün mantık yasaklarına rağmen, en mahrem, en mahcup, en nazik ve en hassas nahiyesini tutarak ve nisbetlerini bularak mutlak hakikatı arama işi..
Mutlak hakikat Allah’tır..." sözleriyle sanatını ve şiir anlayışını ifade eden aynı zamanda mukaddes bir davanın adamı Üstad Necip Fazıl'ı saygı, sevgi ve dua ile anıyorum. Allah rahmet eylesin.

Kalem eğri dilli, mürekkep siyah yüzlü, kağıt iki yüzlü! Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım? /Yunus EMRE

Hakan YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
Dün 14:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hekimliğe dair...
"Hekimlik başka mesleğe benzemez. Anadolu insanı 'Hekime ayıp yoktur." der. Öyledir de. Hasta, kapıdan içeri girer ve tüm çıplaklığıyla anlatıverir her şeyi size. Kocasına ya da karısına dahi göstermediği en mahrem yerini açıverir. Kimselere söylemediği bir sırrı, hiç çekinmeksizin, sıradan bir şeyden söz eder gibi anlatır. Öylece kalırsınız, artık onun sırdaşı, arkadaşı, akrabası olur çıkarsınız."

Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 129 - İletişim Yayınları)Peri Gazozu, Ercan Kesal (Sayfa 129 - İletişim Yayınları)
Sadettin Olgun, bir alıntı ekledi.
23 May 18:08 · İnceledi

Kişi herkesi kendi gibi sanırmış.
''Aklı fikri başka erkeklerin karılarının , kız kardeşlerinin mahrem bölgelerinde olan Raşit, onun örtünmesi için neden baskı yapıyordu?''

Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini (Sayfa 87 - Everest)Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini (Sayfa 87 - Everest)

Teknik dalış....
"Adam:
-Ey dilberi rana! Ey tesadüf-ü müstesna! O mahrem suratınızı görünce size lahza-i kalpten sarsıldım... Niyetim acizane-i taciz etmek değildir. Bilakis efkar-i umumiyede ufak bir aile bacası tüttürmektir... Sözlerim sizi temin ve tatmin edecekse şayet zevc-i izdivacınıza talibim!..

Kadın:
-O mahrem suratınıza bir sille-i Osmaniye nakşedersem sekte-i kalpten terk-i hayat edersiniz."

|Alıntı|

Ömer BEKİROĞLU, bir alıntı ekledi.
23 May 14:39

Kuşlar Yalan Söyler
İnanma, ceketim, inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.
İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma, ceketim, inanma!

Sakın Şaşırma, Orhan Veli KanıkSakın Şaşırma, Orhan Veli Kanık
Kevser, bir alıntı ekledi.
23 May 09:15 · Kitabı okuyor

Fuzuli
Meğer onun beşeriyetten sıyırdığı kutlu aşkı, kendisinin sadaka-i cariyesi olmuş. Yüreğinin en mahrem zerresinde sır edinilmiş bir aşk taşıyan herkes bugün onun bir manzûmesini okuyup huzurunda mana iklimlerine tenezzühe çıksın.

Kudemanın Kırk Atlısı, İskender Pala (Sayfa 75 - Kapı)Kudemanın Kırk Atlısı, İskender Pala (Sayfa 75 - Kapı)
Black Jack, Mahrem Günce'yi inceledi.
22 May 23:09 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bazen minicik bir kitap sizi bir dağın tepesinden aşağıya atabilir. O kitap bu kitap işte. Novalis'i tanımak herşeyden önce Goethe veya Shakespeare'i tanımak kadar etkili.

Black Jack, bir alıntı ekledi.
22 May 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tesadüf dediğimiz her şey Tanrı'dandır

Mahrem Günce, NovalisMahrem Günce, Novalis