• Aslında aklımda böyle bir konuda yazma düşüncesi yoktu. Ancak tesadüfen bir tanıdığımın başka bir sitede attığı durumu görünce bu konuda mutlaka yazmam gerektiğine karar verdim. Bu kez küçük çocuklardan bahsetmek istiyorum. Ve onların almış olduğu karnelerden. Bir çok anne çocuğunun belgelerini sosyal medyada paylaşıyor.Ancak bu benim görüşümce oldukça yanlış bir durum. Sebebini hemen anlatayım.
    Toplulumuzda bir inanış vardır ki inanışların belki de en kötüsü. Dersleri yüksek olan öğrencilerin zeki olduğuna inanırız ve dersleri zayıf olan öğrencilerin aptal olduğuna inanırız. Sonra da çocuğumuz belge aldıysa zeki olduğu için seviniriz. Çocuğunun belgelerini paylaşan her anne böyle düşünüyor demiyorum, ancak böyle düşünenler grubundansanız bilin ki gerçek aptal sizsiniz. Öncelikle şu gerçeğe bir açıklık getirmek gerek. Okulda öğrenilen hiçbir şey bir çocuğun aptal ya da zeki olduğunu kanıtlayabilecek şeyler değil. Çünkü onların hepsi ezber gerektiren ya da yöntemini öğrendikten sonra birkaç pratik gerektiren şeylerdir. Onları başarmak için zamana ihtiyacınız vardır, dahi bir zekaya değil. Çünkü dahilik hiçbir zaman bir şeyleri ezberleyip daha yüksek notlar almak değildir. Dahi olmak için ezberlemeniz yetmez. Aksine, ezberden ziyade, düşünebilmek, sorgulayabilmek, sorabilmek, kafa tutabilmek, hayal edebilmek ve çabalayabilmek gerekir. Notları yüksek bir öğrenci muhtemelen başkalarının yazdıklarını ezberleyerek sınavı geçecektir. Ancak gerçek şudur ki notları yüksek olan öğrencilerin ezberlediği şeyler bir zamanlar halkın aptal diye nitelendirdiği çocuklardan sağ kalabilenler tarafından yazıldı. Tarihe geçmiş tek bir dahi var mıdır ki başkaları tarafından başarılı ve normal görünsün? Aklınıza gelen ilk dahiyi düşünün. Bu dünyada .çok önemli şeyler katabilmiş birisini düşünün ve kendinize sorun: Bu çocuk okul hayatında nasıldı? Bunca şeyi ezberleyerek mi yaptı? Hayır arkadaşlar, Aksine; aklınıza gelen ilk isim tüm sınıf arkadaşları ve öğretmenlerinin çoğu tarafından aptal olduğuna inanılan bir çocuktu. Neyse konumuza geri dönelim.
    Siz hangi amaçla paylaşım yapmış olursanız olun yine de gerçek şudur ki hiçbir çocuk dünyayı sizi gördüğünüz gözle göremez. Onlar duruma sizin gibi bakamayacak kadar küçükler çünkü. Sizin bu yanlış inancınızın sonunda ne oluyor biliyor musunuz? Çocuğunuz zannediyor ki başarılarını kanıtlayabilirse onu seveceksiniz, onunla gurur duyacaksınız. Eğer başaramazsa onunla gurur duymazsınız ve rezil olmuş olur. Amacınızın bu olmadığını biliyorum, ancak çocuklar çabuk etkilenirler ve böyle zannetmesi çocuk psikolojisine göre oldukça normal karşılanabilecek bir durum. Gelelim hiçbir şey alamayan çocuklara. Sizin paylaşımlarınızı görüyor ve hatta çocuğunuza da böyle öğretiyorsunuz ve çocuğunuzda paylaşıyor. Sizin gurur duyduğunuz bir çocuğunuz var, çocuğunuzu tebrik eden bir ailesi var ancak onu gören çocuğun elinde hiçbir şeyi yok. Ailesinin onunla gurur duyabileceği bir şey başaramadı. Yani en azından o an böyle düşünüyor çünkü çocuklar hassastır ve çabuk etkilenir. Bu hareketiniz ile bir çocuğa aptalmış gibi hissettiriyorsunuz ve kim bilir belki de birilerinin aptal olduğuna inanmasına sebep oluyorsunuz. Hatta belki ileride intihar etmesinde katkınız bile bulunabilir çünkü intihar tek bir olay yüzünden olmaz. Bütün hayatımızın birleşimi sonucu gerçekleşir ve bu birleşimde ufak ya da büyük her şeyin katkısı vardır. Dahi olan bir çocuğun ölümüne topluca sebep olabiliriz. Hayatta kalmayı başarmışsa eğer muhtemelen bir gün zaten büyük bir şey başaracaktır. Burada size asla çocuğunuzla gurur duymayın demiyorum. Aksine gurur duyun ancak bunu manevi anlamda yapın. Başarısını kutlamak için sosyal paylaşım sitesinde bunu ilan etmenize gerek yok. Daha manevi bir şekilde kutlayabilirsiniz. Ona hediye alabilirsiniz, pasta yapabilirsiniz, ailecek kutlama yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuz maneviyatın gösterişten daha önemli bir şey olduğunu öğrenecektir ve ayrıca aranızdaki bağlarda kuvvetlenecektir. Kim bilir belkide yeterince erken davranırsanız çocuğunuz dersleri öğrenmeyi sınıfı geçmek için ya da sizin tebrik etmeniz için değil evreni anlayabilmesi ve büyük işler başarabilmesi için gerekli olduğunu fark edecektir. Ve belirtmek isterim buradaki büyük işler daha iyi bir diploma, daha yüksek maaşlı bir iş ya da daha gösterişli şeyler elde edebilmek değil, evrensel ve gerçekten önemli şeyler. Dahilerin tarihe kazıdığı türünden ve insanlığa yarar sağlamış şeyler. Manevi olanı manevi bir şekilde kutlamalısınız, ben manevi olan her şeyi sevdiklerimle bu şekilde kutlarım çünkü bildiğim her şeyin üstüne yemin edebilirim ki sizin çocuğunuzun karnesinin başka çocuklara yararı yok ancak zararı çok! Manevi olan manevi bir şekilde kutlarsanız hem çocuğunuzu sevindirirsiniz hem de başka çocuklara zarar vermemiş olursunuz.