Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Bazen daha büyük bir şey için bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kalırsınız.

4. Maymun, J. D. Barker (Sayfa 56)4. Maymun, J. D. Barker (Sayfa 56)

İlk baskısını 1941'de yapmış olan bu kitabın yazarı Osman Turan, değerli ve yazdıkları kaynak kabul edilen bir tarihçidir. Bu kitapta "On İki Hayvanlı" olarak bilinen ve 12 yıllık döngüdeki her yıl için bir hayvan isminin verildiği takvimi incelemiştir. Örnek olarak; ben 1992 yılı doğumluyum, bu takvime göre bu yıl biçin (maymun) yılıdır. Bu takvim Çin'de, Hindistan'da ve hatta Hindiçin'de dahi kullanılmıştır ve özellikle Moğol akınları ile uzak köşelere de yayılmıştır. Fakat kökeni yüksek ihtimalle Türklere aittir. Kitapta bu hipotezin sebepleri uzunca ve akademik bir dil ile anlatılmıştır. Anadolu Türklerinde, Selçuklu Devleti zamanındaki bazı belgeler bu takvime göre tarihlenmiştir. Aynı zamanda Hun, Göktürk isimleriyle bildiğimiz devletlerin belgelerinde de bu takvim kullanılmıştır. Kitabın dili 1941 Türkçesi'dir, sadeleştirilmemiştir. İlgilenenler için birinci sınıf kaynaktır.

Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
Dün 03:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç maymun stratejisini en iyi uygulayan parti MHP. Çünkü bu partinin millevekilleri birçok konuda olduğu gibi bu konuda da hiçbirşey duymuyorlar, görmüyorlar ve konuşmuyorlar. İşte bazı MHP'li milletvekillerinin -lşımer'in nutkuna dair- ı Ekim ı 999 tarihli beyanları:

MHP İstanbul Milletvekili Bozkurt Yaşar Öztürk:

- Bu konuda konuşmam.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Said Gönen:

- Toplum zaten gergin. Bu konuyu gündemde tutmamak lazım. Gerek yok. Konuşmam.

MHP Bitlis Milletvekili Halil İbrahim Oral:

- Herhangibir açıklama yapmak istemiyorum. O meselede konuşmam.

MHP Ankara Milletvekili Sedat Çevik:

- Bu konuda konuşmak istemiyorum. Şimdi konuşursak .. Siz en iyisi partinin ... Tamam, bu konuda konuşmak istemiyorum.

MHP Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çuhaoğlu:

- Ne söylediğini okumadım. Bu konuda bilgi yok. Bilmediğim konu hakkında da bir şey söyleyemem.

MHP Ankara Milletvekili Abdurrahman Küçük:

- Duyamıyorum ... Mehmed Akif mi? ... On dakika sonra arayın. (Küçük'ün cep telefonu gün boyunca kapalı kaldı)

MHP Karabük Milletvekili İlhami Yılmaz:

- Özür dilerim hiçbir açıklama yapamayacağım. Çünkü Türkiye dışından yeni geldim. Konuşmanın mahiyetini bilmiyorum.

MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül:

- Mehmet Akif Ersoy İstiklal marşımızın şairidir, onu sevmeyen insan olacağını sanmıyorum. Fakat şu anda yurtdışında bulunduğum için o konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değilim. Pazartesi günü Türkiye'ye dönüyorum. O gün ararsanız gerekli açıklamayı yaparım.

MHP İzmir Milletvekili Yalçın Kırkpınar:

- Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük şairini büyük Türk milliyetçisi Mehmed Akif Ersoy'u rahmetle anıyorum. Fakat kimsenin ona dil uzatacağını tahmin etmiyorum. O açıklamalan görmedim. Bir süre basından uzak kaldım. Sizden duyduğum için de hiçbir yorum yapamıyorum.

MHP Çankırı Milletvekili Hakkı Duran:

- Nedir? Haberim yok! O konuyu duymadım. Böyle bir durum varsa, Mehmed Akif'e toz kondurtmayız. Daha fazla konuşmam.

Bugün 12 Ekim 1 999 . . . Yani bu beyanatların üzerinden yaklaşık iki hafta geçti ve fakat MHP'li milletvekilleri üç maymun stratejisini uygulamaktan vazgeçmediler... Üniversitelerde işlenen zulümlere ilişkin tavırlarında da değişen hiçbir şey yok ... Hiçbir zulmü duymuyorlar, hiçbir haksızlığı görmüyorlar, milletin değerlerini müdafaa sadedinde hiçbir şey konuşmuyorlar. Tanrı, Türkü korumaktan vazgeçtiğini ima ediyor; onu dahi anlamıyorlar. Yazık, çok yazık' ··

Akif'e Dair, Dücane Cündioğlu (Sayfa 66)Akif'e Dair, Dücane Cündioğlu (Sayfa 66)
Buruk86, bir alıntı ekledi.
 Dün 01:16 · Kitabı okuyor

Maymun nedir ki insanın gözünde?Bir kahkaha ya da acı verici bir utanç,insan da işte bu olmalı üstüninsanin gözünde;bir kahkaha yada acı verici bir utanç.
Solucandan insana dek yol aldınız.Ve hala pek çok solucanlık var icinizde..

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 6 - Kültür yayınları)Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 6 - Kültür yayınları)
Maral, Adem'den Önce'yi inceledi.
19 May 15:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Jack London'un fantastik ya da bilm kurgu tadındaki eseri ,adından da anlasılacagı üzere ilkel zaman insanlarından bahseden kitap. romanda bir ilkelin doğumundan itibaren yaşantısını ve hayat tecrübesini anlatıyor.onların tek derdi karınlarını doyurabilmek ve yatacak güvenli bir dam altı bulabilmektir.vahşi hayvanlara yem olmamak için dar girişli magaralara veya yüksek agac dallarında konaklarlar ve tabi haliyle devlet yoktur, din kavramı gelişmemiştir, dil yoktur sadece somut şeyler vardır.kısaca jack london'ın rüyalarında insan-maymun arası atalarından birinin hayatını yaşayan bir adamın ağzından kaleme aldığı roman "farklı" sever okurlara duyrulur.

Bahadır Çavuşoğlu, 4. Maymun'u inceledi.
19 May 11:19 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim gibi bu tür gerilim - polisiye sevenler için kaçırımaması gereken bir roman.Çok katmanlı ilerlemesine rağmen temposu asla düşmüyor ve okunabilirliliği çok yüksek.İnanıyorum ki yakın zamanda filmi çıkacaktır.Kanlı ve işkenceli sahneleri fazla olduğu için bu tip hassasiyeti olanlara bir de yaşı küçük dostlarıma önermiyorum.İyi okumalar

arda bilgin, bir alıntı ekledi.
19 May 00:07

güney asya'da avcıların maymun tuzağı dedikleri bir yöntem vardır. ilkel kabilelerden beri yıllardır kullanılan bir hayvan tuzağıdır bu. bu tuzakla bölgenin önemli yaşam kaynaklarından olan maymunlar yakalanır. bir hindistancevizi oyulur. kalın bir iple herhangi bir ağaca ya da yerdeki bir kazığa bağlanır. hindistancevizinin altına bir yarık açılmıştır. bu yarığa tatlı bir yiyecek konur. bu yarığın büyüklüğü sadece maymunun elini açıkken sokalabileceği kadardır. maymun tatlının kokusunu alır, yiyeceği yakalamak için elini içeri sokar ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması imkânsızdır. sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkmaz. avcılar geldiğinde maymun çılgına döner ama kaçamaz. gerçekte durum çok dramatiktir. aslında yakalanan maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur. onu tutsak eden, kendi bağımlılığının gücüdür. yapması gereken tek şey elini açıp yiyeceği bırakmaktır. ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki, bu tuzaktan kurtulan maymunun görülmediği söylenir.

maymun tuzağından hareketle küçük bir soru soracağız, belki de büyük: hepimizin hayatımızda elimizi kaptırdığımız tuzaklarımız var mı? bizi bağımlı kılan, zayıflatan, hatalara sürükleyen tuzaklar? kişiliğimizdeki tuzaklar? ya da bunların farkında mıyız? insanı da tuzağa düşüren ve o tuzak yaşamda kalmasına neden olan, arzuları, istekleri, ihtiyacı olduğunu düşündükleridir. bizim zayıflığımız temelde zihnimizdeki bağımlılıklarımızdan ileri gelir. kendimizden başlayıp, dünyayı yanlış algılamamızdır zayıflıklarımız. insanın kişiliğinin zayıf ve güçlü yanlarını bilmesi, kendine benliğini açması gerekir daha güçlü olabilmek için.

Kendine İyi Bak, Uğur Batı (enneagram ile kişilik analizi kitabı listede yok. bu alıntı o kitaptan.)Kendine İyi Bak, Uğur Batı (enneagram ile kişilik analizi kitabı listede yok. bu alıntı o kitaptan.)
hatice bahadıroğlu, 4. Maymun'u inceledi.
18 May 18:51 · Kitabı okudu · 4 günde

Çok akıcı ve güzel bir polisiyeydi. Özellikle katilin günlüğünün olduğu sayfalar daha da keyifliydi. Biraz vahşet vardı, hatta bolca. 2. Kitabını takibe aldım şimdiden.