1000Kitap Logosu
Meral Çelik Keleş
TAKİP ET
Meral Çelik Keleş
@merly
İstanbul
6 okur puanı
14 Tem 2018 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
65
Kitap
0
İnceleme
8
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hayatta kalmak bizim doğamızda var. İnanç, ister evrende algıladığımız ahlaki boşluk, ölümün kesinliği, şeylerin kökeninin gizemi veya kendi yaşamımızın anlamı olsun, aslında varoluşun ya da yokluğun başka hiçbir şekilde açıklayamayacağımız yönlerine içgüdüsel bir tepkidir. Bunlar var olmanın temel yönleridir ve olağanüstü derecede basittirler ancak kendi sınırlamalarımız bu sorulara kesin bir şekilde cevap vermemizi engeller ve bu nedenle savunma mekanizması ile duygusal bir yanıt oluştururuz. Hepsi basitçe biyolojiden ibarettir.
14
Doğduğun zeka basitçe cephanendir. Bununla bir şeyler yapabilemek için zihnini hassas bir silaha dönüştürmen gerekir. Her sanat eseri saldırgandır, İsabella. Ve her sanatçının hayatı kendisinden ve sınırlamalarından başlayarak küçük veya büyük bir savaştır. Yapmaya karar verdiğin herhangi bir şeye ulaşmak için önce hırs, ardından yetenek, bilgi ve son olarak da fırsata ihtiyacın var.
4
Meral Çelik Keleş
bir alıntı ekledi.
Din nedir biliyor musunuz, dostum Martin? "Güzel ve iyi kotarılmış bir duadır. Şiir bir yana, din, bir kültürü veya bir toplumu düzenlemek için inançlar, değerler ve normlar sistemi kurmak adına efsaneler, mitler veya herhangi bir edebi eserle ifade edilen bir ahlaki kodlar bütünüdür." --- "Her şey hikayedir, Martin. Neye inanıyorsak, neyi biliyorsak, neyi hatırlıyorsak ve hatta neyi hayal ediyorsak hepsi bir hikayedir. Bir anlatı, duygusal bir içeriği aktaran olaylar ve karakterler dizisidir. Bir inanç eylemi ise bize anlatılan bir hikayeyi kabul etme eylemidir. Biz sadece anlatılabilecek olanı kabul ediyoruz. Bana bu fikirden etkilenmediğinizi söylemeyin."
6