Büş, Kör Baykuş'u inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben buraya niçin geldim, nasıl geldim, beni buraya kim getirdi? Ben şimdi bu kitabı okudum mu yoksa okumuş gibi mi yaptım? Ana fikir neydi, amaç neydi, neden neydi, sonuç ne oldu? Bu sorulardan beni kurtarın. Sen neymişsin be Sadık abi! Bu incelemeyi yapmaktan açıkçası korkuyorum. Çünkü yanlış bir şey yazarım da roman yanlış anlaşılır düşüncesi sardı beni. Ama romanı tam anlamıyla doğru anlayabilen var mıdır ki?
Öncelikle sayın “Kör Baykuş” okuma adayları: Okuma yapınız olay üzerine kuruluysa, diyalog üzerine kurulmuş romanlardan hoşlanıyorsanız ve özellikle romanın sonunda açıkça ne olduğu bilmek isteyen okuyuculardansanız bu kitaba başlamayınız. Zira ne oluyor lan şimdi, böyle mi bitti yani kitap , çok saçma , sevmedim... gibi düşüncelerle kitaptan ve yazardan nefret edebilirsiniz.
Romana ağır melankoli halinde bir adamın nevrozlarıyla selamlaşarak başlıyorsunuz ve bu melankoli haline roman boyunca maruz kalıyor , kendinizi de o havaya adapte ediyorsunuz. Romandaki karakterlerin kim olduğuna da karar vermek yine size düşüyor. Yani Hidayet sizden biraz özveri bekliyor diyebilirim. Öyle armut piş, ağzıma düş yok. Aklın karışacak bir kere. Romanı okumadan önce de mutlaka yazarın hayatına da bir bak derim. Aksi halde “Bu adamın derdi ne lan şimdi, bu konudan koyunlara , kasaplara nasıl gitti .”demezsin.
Kendine acı çektirmeyi seven okuyucular için yoğun şekilde öneririm. Çünkü bu kitap beni en az üç kere daha okuyacaksın ama yine de demek istediğimi çözemeyeceksin, diyor. “Kitabı ben çok iyi anladım , kesinlikle mesaj bu!” diyen varsa ya yalan söylüyor ya da o da bir edebiyat dâhisi falan. Eğer öyle biri varsa yorum yapsın da karanlık dünyamı aydınlatsın. Şimdiden iyi okumalar ve bol kafa karışıklığı dilerim.

Abi seviyorsan git kızla konuş bence.
Ne konuşayım. 58 mesaj attım

Hıııııım diyo

Yapmayın ama ya :-) :-)

Ferhat Nas, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Moore'un telefonda, "sakın dokunma!" dediğini duydu. "Olduğu yerde kalsın. Geliyorum."
Adam telefonu kapatırken, Rizzoli sordu. "Kimdi?"
"Catherine" dedi Moore. "Bizimki ona yeni bir mesaj göndermiş."

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Dila Tutuş, Halime Kaptan'ı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bize verilmek istenen mesaj ve işlenişi güzeldi. Sadece bana sürükleyici gelmedi ama bu benden de kaynaklı olabilir. Tekrar okuyacağım kitaplar arasında olacak. Tavsiye ederim.

Yeşim Gökdoğan, Colorado Kid'i inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Polisiye fakat polisiye severleri çıldırtacak türden. King’in sadık okuyucularının şaşırmayacağı lakin diğer herkesin sinirleneceği bir son. Bir çok kişisel gelişim kitaplarında bulamayacağınız bir mesaj; bir saniye düşündüğünüzde belki de aklınızı kaçırmanıza sebep olacak yada ne biçim son deyip geçeceğiniz bir kitap.

İsmail | Stalker, Metro 2035'u inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Rus yazarın kaleme almış olduğu serinin son romanı, yine beklentilerimin altında kaldı. Bir ziyafettesiniz, önünüzde bir tepsi dolusu kuzu eti var fakat bu kuzu dağlık alanda yayılmamış, eti sırnaşık, ehh, pişirende iyi pişirmemiş tabii, bir de tuzu, baharatı ne kadar atarsanız atın, istediğiniz o kebap tadı gelmiyor; hani, dolu dolu yeseniz bile sonunda, midenizde bir tıkış tıkışlık, boşuna yemiş gibi bir durum olur ya, valla aynısı bu romanda da oldu.

Geriye dönüp bir baktığımda gördüm ki, anlatılanlar hep tünel, korku, sıçan, pis domuz kokusu, mantarlı çay, keleş sesleri, projektör yansımaları gibi. Kurguya kısaca değinecek olursak; 2030 yıllarda tüm ülkeler birbirine nükleer başlıklar yolluyor ve çoğu insan ölüyor. Hayatta kalanlar ise Rusya'nın meşhur metro istasyonlarına sığınmış bir avuç insan. Onların, bu radyasyonlu Dünya'nın altında, ezici, yıkıcı, pisliklerle dolu bir yerde hayata tutunmalarını gözlemliyoruz. Bu seriyi beğensem de bende bir tatminlik yaratamadı. Tünellerde koşan insanlar, borulardan çıkan yaratıklar, silah sesleri bile, tam anlamıyla yansımıyor okuyucuya. Sanki arada bir perde var. Flu bir görüntü ile izleniyor. Korku ögeleri zayıf. Gereksiz uzatmalar da var. En beğendiğim sahneler ise ştalker Artyom'un koruyucu elbisesiyle, yeryüzüne çıkıp, aşağıdaki insanlara faydalı malzemeler tedarik etmesi.

Tabii diğer bir bakış açısıyla da bakarsak, olayın ne kadar vehamet içinde olduğunu görüyoruz. Bir bomba insanlığı yok ediyor, geriye kalan canlıları ise yıllar boyu acıya, sefalete terk ediyor. Sığınak, hastalık gibi. Hiroşima ve Nagazaki bu esere, en güzel demeyelim de en anlamlı örnek.
https://www.youtube.com/watch?v=OHt6N-j_QsM
Son olarak 3 kitaplık bu serinin bitmediğini söyleyebilirim, şunun içindir ki, malum bu serinin bir de video oyunu var. Tavsiye ederim herkese. 2018 yılında Metro:Exodus isimli video oyun çıkışını yapacak. Spoiler olmasın diye, tam da bu oyunun içeriği, 35'in sonundaki olaylarla çakışıyor ve doğruluğu var. Ama! Aması, küçük bir araştırma yaptım, yazarın Exodus namına bir kitabını bulamadım. Belki basılmakta belki yazım aşamasında. Tabii bu demektir ki en az 1-2 yıl bekleriz gibi. Tabii şöyle bir mantık da geliştiriyorum. Yayına geçmeyen bir kitabın konusu, neden oyunda geçsin? Gerçi oyun firmaları ile yazarın anlaşmasına da bağlı kalmış bir durum. Oyun senaryosu bağımsız olarak da tasarlanmış olabilir. Öff. Neyse sıkıldık.:) Kısacası bilim-kurgu sevenler bu seriyi okuyabilir fakat çok beğeneceklerini zannetmiyorum. Bu kaçıncı fakat bilmiyorum ama:) Lakin diyeceğim.:) Lakin bu eser, vermiş olduğu mesaj ile ayakta kalacağını umuyorum...

Arkadaşlar hakikaten sizde bu tarz durumlar ile karşılaştınız mı ???
Bu sitede çok ilginç bir durum ile karşılaştım arkadaşın biri beni takip etti ve iletilerimi beğendi bende arkadaşın iletilerine baktım güzel bulduğum bir iki paylaşımını beğendim takip ve takipçi sayısı da baya fazla olan bir arkadaş özelden mesaj attı neden iletilerimi beğeniyorsun dedi bende beğendiğim için beğendim dedim amacın ne senin deyip küfür etti bende engeledim ve ilk engeledigim arkadaş oldu

Şimal, Siyah ve Yeşil'i inceledi.
 Dün 17:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba değerli inceleme okuyucuları..
Yine bir inceleme ile karşınızdayım.. bugün Regaip Kandili ve bu vesile ile Kandilinizi de kutlarım.. kitabın bitiş gününün bugüne denk gelmesi de isabet oldu aslında bir nevi.. ve geri dönüp baktığımda aa bu kitabı kandil günü bitirmişim de demek için ufak bir not da düşmüş oldum kendime.. yoksa bir dönem kendimin de yaptığı ve şimdilerde vazgeçtiği daha doğrusu içimden dolu dolu gelmedikçe yapmadığı bu günleri hatırlatmak adına tee perşembe gecelerinden başlayan Cuma kutlamaları, kandil kutlamaları harici bi Allah'ın günü arayıp sormayan halin nicedir demeyen ve gördüğüm kadarıyla işlev olarak hatırlatmaktan ve belki de özünde 'nasıl olsa mesaj hakkım var kullanacak yer çıktı' meselesi yüzünden bu otomatiğe bağlanmış ruhsuz samimiyetten uzak ve bi internet sitesinden çarpma resimli ''cuman mübarek olsun'' ''kandilin mübarek olsun'' mesajlarından ben de hayli muzdaribim .. içten ve dolu dolu olacaksa olsun ve bu güzel zaman dilimlerinin hakkını vereceksek bir olup manen birşeyler kazanıp dinimizi ve dünyamızı mamur edeceksek hatırlatalım eve t ve fiiliyata dökelim.. bakın ona canı-ı gönülden varım değerli dostlar diyerekten kitap hakkında bir iki kelam edeceğim inşallah..

Efenim ilk işim kitaplarımı aldıktan sonra ilk sayfalara ad soyad ve tarih atmak adetimi son dönemlerde kapak rengine uygun renkli simli mimli kalemlerle yapma huyumdan dolayı ne zaman almışım ki bu kitabı diyerek tarihine bakarak kitabı açmak oldu.. 17.03.2017 de almışım.. bir iki gün farkla nerdeyse bir sene sonra bana bişeyler anlatmış kitap ve sevgili yazar.. evet Necmettin Şahinler in lafı dolandırmadan anlatış tarzını seviyorum.. Trabzonlu ve bildiğiniz tonton dede görünümündeki yazarın samimi ve hakikat pırıltıları içeren ve okudukça nokta atışlı ve ordan burdan müktesebatımda yer eden bilgilerin oturmasını sağlayan derli toplu kaynak vererek anlatışı.. evet beni gerçekten rahatlatıyor.. Ayfer Tunç okurken araya giren bu kitabı okumaya başlamak için belki de bu rahatlama ve huzur isteği etkili olmuştur kimbilir.. nedenini ise Ayfer tunç un şu an okuduğum Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi adlı kitabının incelemesini yazarsam orda anlatırım inşallah.. ve bir de son dönemlerde ağırlık olarak renklerle olan bağım da sebep oldu diyebilirim.. Renkler ile ilgili çok da boğmadan Siyah Ve Yeşil ' i okumak eminim size de iyi gelecektir.. hele de bu renklerin kaynaklarını ve çağrışımlarını okuduğunuzda eminim benim gibi hak vereceksiniz.. zahir ve batın yönlü anlatılan siyah ve hayat ın rengi yeşil için bu kısa kısa yazıları okumak sizi de dinlendirecek iyi gelecektir diye düşünüyorum..tabii ki okumaya niyet eder ve okursanız.. ben kendim adıma tavsiye ediyorum.. tonton dedemizi okumayı eminim siz de seveceksiniz :) bir kaç alıntı yaptım fakat zaten 102 sayfalık olan kitapta asıl nokta atışlarını kitabın altını çizerek kendime bıraktım ki süprüzbozan çatapat etkisi yapmayım diye :)
kendinize iyi davranın değerli okuyucular :) benden bu kadar şimdilik..gidip dumanı üstünde tüten bir kandil simidi alayım da eve gideyim bari.. hepinize kucaklar dolusu selam ve sevgiler efendim sağlıcakla huzurla kalın..

Marstanjupitere, bir alıntı ekledi.
Dün 12:18

Kalbi kavgaya meyilli insan evladı, doğaya bakıp şu mesajı aldı: "Yaşamak için öldüreceksin." Oysa doğada şu mesaj vardır " Yaşamak için yaşatacaksın."

Ladesçi, Üstün DökmenLadesçi, Üstün Dökmen