• Mikail soze basladi:
  -Selim Pusat benim haklarima da ilisti. Ben enguzel ve ic acici yagmurlari yagdirdigim gibi oldurucu kasirgalari da estirir, ılık gunesle beraber kavurucu gunesi de parlatirim. Bu sanik oyle bir sevgiye tutuldu ki gonlunde nisan esintileriyle birlikte karakis boralari da esti. Zaman zaman mayis gunesiyle isindi. Zaman zaman agustos gunesiyle kavruldu. Bana rakip oldu. İradesini kullanamadi. Bir subay icin en buyuk gunah budur.
 • Dinlerin dövmeler hakkındaki düşünceleri:

  1. İslam: İslamın doğduğu toplum olan Arap toplumunda, dövmeler paganlar arasında oldukça yaygındı. Özellikle kadınlar sıklıkla dövmelerle vücutlarını kaplardı. Ancak ilk Müslümanlar arasında böyle uygulamalar olmamıştır. Pek çok hadis dövme yaptırmanın yasak olduğundan bahseder. (Sahih Buhari 7: 72: 830, Sahih Buhari 7: 72: 825, Sahih Buhari 7: 72: 829 vb.) Bu nedenle büyük mezhepler dövmelerin günah olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak hadislerin sahte olduğunu düşünenler de, dövmeler konusunda kararsızdırlar, çünkü Kuran, Nisa 117-121 ayetleri arasında Allah'ın yarattığını değiştirenlerin, şeytanın kulları olduğunu söyler. Bu nedenle Allahın yarattığı şeyi değiştirmemek gerektiğini açıkça dile getirirler. Ancak bazı İslam ilahiyatçıları kına ile yapılan ve geçici olan dövmelerin günah olmadığını söylemektedirler. Bugün Fas kınasıyla yapılan geçici dövmeler Müslüman kadınlar arasında yaygındır. Ve doğu bölgelerde yaşayan Müslüman aşiret kadınları vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmaktadır. Bunlar genellikle bitkiler ve çiçeklerdir.

  2. Hristiyanlık: İlk Hristiyanların birbirlerini tanımak adına bir takım sembollerin dövmelerini yaptırdıkları bilinmektedir. Bunlar genel olarak balık sembolü ve üçgen içerisinde gözdür. Ayrıca bir kaç farklı sembol daha kullanılmıştır. Tevratın Levililer Kitabında(19:28) "Ölüler için bedeninizi yaralamayacak, dövme yaptırmayacaksınız." yazılıdır. Ancak Hristiyanlar tarafından Levililer kitabı, yalnızca Yahudilere yönelik emirler barındırdığından geçerli dini öğretiler bu kitaplardan edinilmez. Levililer bölümü üzerinde çalışan Yahudi ve Hristiyan teologlar bu yasağın o zamanlarda yas zamanında kendini yaralayarak dövme yaptıranlara atıfta bulunduğu konusunda hemfikirdirler. Mısırda yaşayan Ortodoks Kıpti Hristiyan Rahipleri sağ kollarında haç dövmesi taşırlar. Hırvatlar, Osmanlı fethinden sonra özellikle çocuklarının İslama zorla dönüştürülmelerinden ve köleleştirilmelerinden korumak amacıyla dövme yapmaya başlamışlardı. Bu uzun süre devam etti ve Kilise tarafından desteklendi. St. Joseph gibi özel dini bayramlarda dövme yaptırmak bir gelenek haline geldi. Bugün çoğu Hristiyan Melek Mikail, Meryem Ana, üçgen içerisinde göz, Haç vb. dövmeler yaptırmaktadır. Bununla birlikte İncilde "Bedenin, Kutsal Ruhun tapınağı olduğu" şeklindeki öğretiden dolayı bir çok (Protestanlar başta olmak üzere) Hristiyan dövme yaptırmanın doğru olmadığını düşünmektedir.

  3. Yahudilik: Yahudiler, Yukarı da bahsettiğimiz Levililerdeki ayetlerden dolayı dövmeyi yasaklamışlardır. Yine yukarı da bahsettiğimiz görüşler dolayısıyla bazıları günah olmadığını söylerler. Bazı Yahudi Hahamlar, geçici olması şartıyla dövmenin günah olmadığını da söylemektedirler. Genel olarak İbranice Yahve kelimesinin veya baş harfinin dövmesi ve Davudun yıldızı Yahudiler arasında yaygındır.

  3. Budizm: Budizm'in üç ana okulu vardır: Theravada, Mahayana ve Vajrayana. Tayland'da uygulanan Theravada, takipçilerinin vücutlarında kutsal bir Yantra dövmesi olmasını teşvik ediyor. Tayland'daki Budist keşişker Sak Yant dövmelerine sahipler. Ayrıca vücutlarındaki bu dövmeleri iyi bir şekilde koruyabiliyorlar. Aslında Budist keşişler dövme sanatçılarıdır.

  4. Hinduizm: Hindular bir kaç bin yıl boyunca kalıcı ve geçici dövme geleneğine sahiptirler. Aslına bakılırsa, Vedalar adı verilen en eski Hindu Kutsal Yazıları Mendikha ve Haldi (Zerdeçal) adı verilen bitkilerin dövme amacıyla kullanılmasından bahseder. Mehndi(Mendikha ile yapılan dövme) uzun bir süredir Diwali ve Karva Chauth gibi Hindu düğünleri ve festivallerinde yoğun bir şekilde uygulanır. Bir çok Hindu, "Om" adı verilen dini sembolün dövmesini taşımaktadır. Om evrenin ilkel sesini temsil eder ve ilahi bilincin sembolüdür.
 • "Hayatı ne çok sev ne nefret et , ama iyi yaşa "
 • ...
  Fakat Mikail farklı. Diğerlerine Müslümanların neden bu kadar cömert ve misafirperver olduğunu sormuş. Müslüman olalı henüz üç dört ay gibi kısa bir zaman geçmesine rağmen, iri yarı, heybetli görünüşlü İdris' in verdiği cevap şu:
  - Çünkü Müslümanların iman ettikleri Allah çok cömert ve misafirperver
 • “Allahuekber Allahuekber Lailaheillallah.”
  Kalbin en derin köşelerini çınlatan o ahenkli sesler kimindi ve nereden geliyordu.Sahabeler şaşkın bakışlarla göz göze geldiler.Sevgili Peygamber:
  “Şu an,”dedi.Cebril ve Mikail yetmiş bin melekle kızımın düğününe katıldılar.Bu sesler onlarındır.”
 • Yazdan direk kışa nasıl geçtik anlamış değilim. Sevgili Mikail arada sonbahar da olmalıydı naptın kendine mi sakladın😱😵😷