RABİA YILMAZ, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkar etmek olur... Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.

Ya Sen Olmasaydın, İpek OngunYa Sen Olmasaydın, İpek Ongun
Jackson Darkice, bir alıntı ekledi.
 6 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Robotlar yeryüzünü miras mı alacaklar? Evet, ama onlar bizim çocuklarımız olacak.
-Marvin Minsky

Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 83)Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 83)

Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem arkasında kayda değer bir dünya malı bırakmamış insanlığa Yüce ahlak şahsiyet ve karakterini en kıymetli miras olarak bırakmıştır Mevlam cümlemize nasip eylesin inşallah

Hatice, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Başbakan R. Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs 2013 tarihli grup konuşmasında bu Necip Fazıl’dan şöyle söz etmiştir: “Nesillere istikamet çizmekle geçen ömründe sadece teoriyle meşgul olmamış, eğilmeden bükülmeden hayatını da bir miras olarak bize devretti.Necip Fazıl’ın “nesillere istikamet çizdiği ” doğru, ama bu istikametin iyi bir istikamet olduğu çok şüpheli.Necip Fazıl’ın “eğilmeden bükülmeden'” bir hayat sürdüğü ise hiç de doğru değil. Sadece Menderes önünde defalarca eğilip büküldüğünün belgelerini biraz önce gördünüz.

Necip Fazıl ,25 Mayıs 1980’de Türk Edebiyatı Vakfı’nca “Sultanü’ş Şuara” (Şairler Sultanı) ilan edilmiştir.
Bu haberi kendisine ulaştıranlara, “Unvanı boş verin, para var mı para! ” demiştir.

El- Cevap, Sinan Meydan (Sayfa 161)El- Cevap, Sinan Meydan (Sayfa 161)
Havanakara, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okuyor

Rabbin sözü her çağda geçerliyse suçun da sonu yoktur, insan cezalandırılabilmek için özgür bırakıldıysa, kişi, bir babanın suçunun yok olup gitmediğini,cezası çekilmiş olsa bile o suçun çocuğa miras kalacağını söyleyebilir,tıpkı bugün hayatta olan bizlere, Adem ve Havva nın suçunun miras kalması gibi.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 169)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 169)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söz konusu genel amaç, egzistansiyalist eğitimde gerçek anlamda eğitimli bir kişi idealine bağlı olarak beş alt başlık altında ifade edilir. Bu amaçlar da, daha sahici olmak, daha manevi bir şekilde yaşamak, eleştirel bir bakış açısına sahip olmak, bir kişisel kimlik duygusu oluşturmak ve nihayet, başkalarına karşı empatik bir bilinç geliştirmek olarak sıralanabilir. Bunlardan birincisinde, kişinin başkalarından sorgulanmadan miras alınmış birtakım normlar üzerinde yaşamak yerine, eğitim yoluyla kendi özgür seçimlerini yapması ve hayatını bu şekilde anlamlı hale getirmesi amaçlanır. İkincisinde ise kişinin hayatına bir anlam katması ve değer yaratması amaçlanır. Buna mukabil üçüncüsünde, kişinin yeni değerler üzerinden sahici bir yaşama ulaşma amacı doğrultusunda kendisine yardım etmesi gereken eğitim sistemiyle eğitim programına karşı eleştirel bir tutum takınması amaçlanır. Öte yandan anlayan, sorgulayan, özgür seçimde bulunan ve değer yaratan kişi, elbette kim olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini bilen, var olmanın ne anlam ifade ettiğini kavramış olan kişi olmak durumundadır. Var olmayı öğrenmiş, değer bilincine sahip insan, nihayet kendi hayatı için olduğu kadar başkaları için de kaygılanan, onlara gerçek anlamda alaka gösteren insandır.

Felsefeye Giriş, Ahmet CevizciFelsefeye Giriş, Ahmet Cevizci
Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
Dün 22:36 · Kitabı okuyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Ben manevi miras olarak, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay AkınAyçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
 Dün 21:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Acaba bir baştan bir başa hayat, gülünç bir kıssa, inanılmaz ahmakça bir masal değil midir? Acaba ben kendi masalımı yazmıyor muyum? Fakat masal, her anlatanın, miras aldığı ruh durumunun sınırları içinde, tasarlayıp da eremediği dilekler için bir çözüm, bir kaçış yoludur ancak.

Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 47)Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 47)
Naziko, bir alıntı ekledi.
Dün 14:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şeriatçı bizlere," İslam şeriatı kadına önem ve değer verir, kadın haklarını ve özgürlüklerini gerçekleştirir" diye konuştuğunda,bizler,
"Hayır yalan söylüyorsun,şeriat kadını aklen ve dinen dûn saymıştır,erkeği kadına üstün kılmıştır,iki kadının tanıklığını bir erkeğin tanıklığına eş tutmuştur, miras paylaşımında kadına yarım pay ayırmıştır; kadını aşağılatmak için:'namaz kılanın önünden eşek,köpek,kadın geçerse namaz bozulur ya da 'Uğursuzluk karıda,ev de ve at da bulunur şeklinde ve daha buna benzer nice hükümler sevketmiştir.' diye söyleyemiyoruz, çünkü durumun böyle olduğunu bilmiyoruz, bilsek de ağzımızı açma cesaretini gösteremiyoruz.

Şeriatçıyla Mücadelenin El Kitabı, İlhan ArselŞeriatçıyla Mücadelenin El Kitabı, İlhan Arsel
Murat Çelen, Bizim 68'i inceledi.
Dün 08:29 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

68'lilerin tüm yönlerinin bizzat 68'lilerin dilinden anlatıldığı,gelecek kuşaklara miras bırakmak isteyenlerin mutlaka sahip olması gereken bir eser. Başta Deniz Gezmiş olmak üzere;Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Mahir Çayan, Sinan Cemgil, Cihan Alptekin, İbrahim Kaypakkaya'nın mücadelelerinin tanıkların dilinden okuma fırsatı buldum.