Buse, bir alıntı ekledi.
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

It's the good things that hurt when you're missing them.

Carry On, Rainbow RowellCarry On, Rainbow Rowell

“In heaven, all the interesting people are missing.”
― Friedrich Nietzsche

Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2016

One element, however, tends to go flagrantly missing in even the most vivid conspiracy theories about the banking system, let alone in official accounts: that is, the role of military power. There's a reason why the wizard has such a strange capacity to create money out of nothing. Behind him there is a man with a gun.

Debt: The First 5,000 Years, David Graeber (Sayfa 364)Debt: The First 5,000 Years, David Graeber (Sayfa 364)

Missing
Abd destekli Pinochet cunta rejiminin Şili'de yaptıkları ve derin devlet ilişkileri anlatılmış filmde. Şili'de yaşayan Abd'li gazeteci Charles Horman darbe sırasında kaybolur. Devletine sıkı sıkıya bağlı olan babası onu aramaya Şili'ye geldiğinde, gitgide tüm umutlarını yitirir. Çünkü bir Abd vatandaşının Abd yetkililerinin haberi olmadan yargılanması ya da öldürülmesi söz konusu olamaz. Gerçek bir olaya dayanıyor film. Baba, ülkesine döndüğünde Dış işleri bakanlığından elçiliklere kadar herkese dava açar ancak dava "devlet sırrı" nedeniyle reddedilir. Biz bugün Latin Amerika'daki darbelerin Amerikan gizli servisiyle ortaklaşa yapıldığını biliyoruz. Ama o zamanlar bunu dile getirmek mümkün değildi elbette. Aynı şekilde Türkiye'de 80 darbesi... Emperyalist güçlerin oyun sahası haline gelmiş coğrafyada yaşadığımız için, aslında filmde bilmediğimiz bir şey yok.

Politik dram sevenler bu filmi izlemeli. Sanırım Costa Gavras'ın tarzı bu tarz filmler. Bana bu yönetmeni tavsiye eden Kağan Kalava arkadaşıma teşekkür ederim. İyi seyirler...

arzu amaç, Obsesif'i inceledi.
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir sapık tarafından kaçırılan Annie , bir yıl boyunca esir tutulur. Kurtulduktan sonra ise, asla normal yaşantısına dönemeyeceğini anlar. Hikayede tahmin edilemez olan son, okuyucuya net bir mesaj veriyor : Asla, hiç kimseyi tam olarak tanıyamayız. Kitabın orijinal ismi olan "Still Missing" (hala kayıp) çok daha uygun.