Geyikli Gece, bir alıntı ekledi.
 18 Nis 23:43

"Yol"

Reji: Şerif Gören
Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay, Necmettin Çobanoğlu, Sevda Aktolga.

İnsanoğlunun temel sorunlarını, Anadolu kadınlarının yalnızlığını, yazgısal dramlarını en yalın biçimde ele alan, yorumlayan bir "başyapıt". Yılmaz Güney'in Sinop hapisha­nesinde yazdığı senaryodan oluşuyor. Erden Kıral'ın başla­yıp Güney'le bir anlaşmazlığa düşmesi sonucu Şerif Gö­ren'in tümüyle çektiği film. Yılmaz Güney'in 12 Eylül döne­minde yurt dışına kaçıp Türk vatandaşlığından çıkarılması üzerine Zülfi Livaneli filmin özgün müziğini Sebastian Argol- Kendal takma adıyla yaptı. Cannes Film Şenliği'nde (1982) kazandığı "en iyi film" ödülü (Costa Gavras'ın "Missing- Kayıp" adlı filmiyle) Altın Palmiye, Türk sinema tarihinin en büyük iki zaferinden biri. Mahalle festivallerinin dışında alınan ikinci büyük ve gerçek ödül.

Türk Sineması, Agah Özgüç (Sayfa 145)Türk Sineması, Agah Özgüç (Sayfa 145)
Gün İlke Yıldırım, Ölümün Soğuk Sesi'ni inceledi.
02 Nis 23:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye bile olsa, insan bir yazarın ilk kitabından tam olarak ne bekleyeceğini bilemiyor. Jane Casey her ne kadar kendini kanıtlamış bir yazar olsa da, benim için bir yabancıydı. Ancak "The Missing" tahmin ettiğimden de iyiydi. Kitap zaman zaman fazla uzatılmış gelse de, çok bunaltmadı. En önemlisi de katili tahmin edemedim, eh sürpriz sonlar candır. Gelgelelim basım için aynı başarıdan bahsedemem. Dizgi hatası o kadar fazlaydı ki, yayınevine bir "son okuyucu" şart diye düşünüyorum. Olimpos böyle hatalı devam ederse, Martı statüsüne düşecek gözümde. Bir de çeviri kitap basan bütün yayınevlerine seslensem, duyarlar mı? Ne olur kitapların orijinal isimlerine sadık kalarak çeviri yapın. "The Missing" nerede, "Ölümün Soğuk Sesi" nerede? Konunun sesle ne ilgisi vardı da böyle bir isim uygun gördünüz acaba? Çeviremiyorsanız siz orijinal ismiyle basın, biz öyle de okuruz. Velhasılı kelam, pireye kızıp yorgan yakmadan her ay bir Jane Casey okumaya devam. Tavsiyemdir. =)

I like missing you so hard because it makes me feel strongly that you are not a dream,
you are real, you are living, and I’ll meet you again...

Buse, bir alıntı ekledi.
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

It's the good things that hurt when you're missing them.

Carry On, Rainbow RowellCarry On, Rainbow Rowell

“In heaven, all the interesting people are missing.”
― Friedrich Nietzsche

Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2016

One element, however, tends to go flagrantly missing in even the most vivid conspiracy theories about the banking system, let alone in official accounts: that is, the role of military power. There's a reason why the wizard has such a strange capacity to create money out of nothing. Behind him there is a man with a gun.

Debt: The First 5,000 Years, David Graeber (Sayfa 364)Debt: The First 5,000 Years, David Graeber (Sayfa 364)

Missing
Abd destekli Pinochet cunta rejiminin Şili'de yaptıkları ve derin devlet ilişkileri anlatılmış filmde. Şili'de yaşayan Abd'li gazeteci Charles Horman darbe sırasında kaybolur. Devletine sıkı sıkıya bağlı olan babası onu aramaya Şili'ye geldiğinde, gitgide tüm umutlarını yitirir. Çünkü bir Abd vatandaşının Abd yetkililerinin haberi olmadan yargılanması ya da öldürülmesi söz konusu olamaz. Gerçek bir olaya dayanıyor film. Baba, ülkesine döndüğünde Dış işleri bakanlığından elçiliklere kadar herkese dava açar ancak dava "devlet sırrı" nedeniyle reddedilir. Biz bugün Latin Amerika'daki darbelerin Amerikan gizli servisiyle ortaklaşa yapıldığını biliyoruz. Ama o zamanlar bunu dile getirmek mümkün değildi elbette. Aynı şekilde Türkiye'de 80 darbesi... Emperyalist güçlerin oyun sahası haline gelmiş coğrafyada yaşadığımız için, aslında filmde bilmediğimiz bir şey yok.

Politik dram sevenler bu filmi izlemeli. Sanırım Costa Gavras'ın tarzı bu tarz filmler. Bana bu yönetmeni tavsiye eden Kağan Kalava arkadaşıma teşekkür ederim. İyi seyirler...

arzu amaç, Obsesif'i inceledi.
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir sapık tarafından kaçırılan Annie , bir yıl boyunca esir tutulur. Kurtulduktan sonra ise, asla normal yaşantısına dönemeyeceğini anlar. Hikayede tahmin edilemez olan son, okuyucuya net bir mesaj veriyor : Asla, hiç kimseyi tam olarak tanıyamayız. Kitabın orijinal ismi olan "Still Missing" (hala kayıp) çok daha uygun.