Gizem, Kırdığımız Oyuncaklar'ı inceledi.
20 Mar 15:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Önce ellerinizden ısrarcı bir çocuk gibi kavrıyor inançlı kurşun askerin iç burkan öyküsü. Daha sonra öğreniyorsunuz ki Çanakkale'ye de koşmuş bir kurşun asker. Ve bu öyle bir kurşun asker ki, bilemezsiniz bir aşk nişanesi mi, yoksa yalnızca bilinmeze sürüklenen bir askerin cebinden Andersen'i selamlayan tesirli bir metafor mu? Siz bir sayfa çevirip, inatçı Kereban Ağa'nın Üsküdar yolculuğunu keyifle izlerken, Kereban Ağa'ya ilham olan Jules Verne'in adını kaldırır bir grup Fransız milliyetçisi Bakırköy'deki bir parktan. Bir şair tutuklanır ötede ve ona hayran bir öğrencinin talaşlı paçalarla adımlanan tozlu oyuncak atölyesinde bir Müjdat Gezen yetişiverir. Ve belki pek yakınlarında bu oyuncak atölyesinin o masalsı savaşların acısını, kanının kıvamını ve dehşetini hissettiren asker figürleri satan Japon dükkanı vardır üzerine, ''Harp ü darp insanların inhisarındandır. Oyuncaklar birbirini öldürmezler.'' yazılan, aynı tutsak şair tarafından.
''Çocukluk nedir? Nerededir?'', sorularına cevap olan her öykünün arasında, bir alıntı iliştirir cebimize: ''Bir coşkudur çocukluk, bir umuttur en tazesinden, bir sevgidir saf, dahası bir aşktır en sakınılasından. İster sokakta, ister sıcak, büyük ve güvenli bir aile ortamında geçsin, küçücük mutlulukların cennetidir çocukluk. Kiminde bir çikolataya, kiminde bir oyuncağa, kimindeyse yalnızca bir kucaklamaya bakar, yüzlerine yayılan eşsiz kocaman gülümseyiş. Bir renktir çocukluk. Her çocukluk başka bir renk dünyada... Ve bir oyundur çocukluk. Bir oyun çocukluk...''
Zor çocuklukları işaret eder bizlere, Anne Frank'i ve o eşsiz hayalgücü sayesinde tahtadan atı söğüt dalı, tahtadan atı Kalamış'taki Truva Atı olanları... Tahta atın ''kent oyuncağı'' olmasından ötürü bir küçük serzeniş niteliğinde olan şu Bedri Rahmi dizelerine de yer verir:

''Onlara çiçek götürmeyelim
Kolonya sürsünler
Taylarımızı, sıpalarımızı anlatmak için
Nefeslerimizi tüketmeyelim:
Tahtadan atları var binsiler...''

Her akşamüstü oyuncakçı, camekanından çocuk ellerinin izlerini silermiş, bir bakmışız ki bir babanın özlem dolu dizelerinde de bir çocuk elinin izi kalıvermiş:

''Eski takvim hesabıyle
bu sabah başladı bahar.
Geri geldi Mehmed'ime
yolladığım oyuncaklar.

Kurulmamış zembereği
küskün duruyor kamyonet,
yüzdüremedi leğende
beyaz kotrasını Memet.''

Birbirini bu denli tamamlayan anlatı ve alıntılarla dolu sayfalar arasında, ilk kez Sunay Akın okuyan bir okur olarak tarihi; dalın birinin üzerinden, kesinlikle hesaplı bir adımla, diğerine konarak, geçmiş ve gelecek iç içe görmek, benim için müthiş keyifli idi. Merak içinde izlediğiniz bir olayı bir anda kesip, size bambaşka görününen bir olayla devam ediyor. Ancak sonunda nitelikli araştırma ve kalemle hepsi bir oluyor, bağlanıyor.
Zemberekler, zıpzıplar, tahtadan atlar, oyuncak ayılar, kağıttan uçaklar ve gemiler arasında bir baştan bir başa gezdirdi tarih şeridini okuruna. Bu nitelikte bir gezintiye ihtiyacı olanlar için biçilmiş kaftandır.

Esra Dalkılıç, Müjdat Gezen'den Masallar'ı inceledi.
20 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çabucak okunan ancak uzun uzun düşünülen,kıssadan hisse çıkarılan,ders alınan,aslında hepimizin çok iyi bildiği ama artık unutulan masalları okuyun lütfen...

Uğur, bir alıntı ekledi.
14 Mar 16:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaptıkları en rezil olayların sonunda bile kendilerini mağdur gösterebiliyorlar. Rüşvet, adaletsizlik, adam kayırmak ve daha buraya sığamayacak pek çok kepazeliği, şikayet olarak topluma sunuyorlar ve insanların bir bölümünü kandırabiliyorlar."

Güle Güle Dünya Ben Burada Kalıyorum, Müjdat Gezen (Sayfa 74)Güle Güle Dünya Ben Burada Kalıyorum, Müjdat Gezen (Sayfa 74)
Uğur, bir alıntı ekledi.
14 Mar 15:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bir kumsala sevgilinin adını yazacaksın ve dalga gelip onu silecek. Bir daha yazacaksın, bir daha dalga silecek. Gözünü açar açmaz, ilk görücü kızla evlenen ve hayatı boyunca hiçbir esprisi olmayan bu tipler, seni yönetmeye başladılar mı, işte o beyinlerinin dibindeki kıskançlık damarı yüzeye çıkıverir."

Güle Güle Dünya Ben Burada Kalıyorum, Müjdat Gezen (Sayfa 55 - Kırmızıkedi)Güle Güle Dünya Ben Burada Kalıyorum, Müjdat Gezen (Sayfa 55 - Kırmızıkedi)
Kitap Kurduu, Çizgilerle Nazım Hikmet'i inceledi.
12 Mar 22:27 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nazım hikmetin hayatının anlatıldığı bir kitap ancak bu kitap bilinenin dışında ,karikatürler ile yapılan bir anlatımı var. Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanlar için özellikle çok başarılı olabilecek bir yöntem. Bir çok kitap bu yöntemle çok daha akılda kalıcı ve seri hale getirilebilir. Nazım’ın hayatı su gibi gözünüzün önünden geçip gidiyor. Müjdat Gezen başarısı ve farkıyla ...

Çarkcı Rıfat, Müjdat Gezen'den Masallar'ı inceledi.
06 Mar 18:33 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Müjdat gezen 'in de okuduğum ilk kitabıydi masallar kısa kısa kissadan hisse çıkaracağımız genellikle ormanda geçen olayları anlattığı hikayeler le dolu . Dolu harbiden dopdolu

Hatice Ceylan, Galiba Ben Sanatçıyım'ı inceledi.
04 Mar 03:52 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa bir kitap okurken yazarın karşıma geçip benimle dertleştiğini bana anılarını anlattığını duydum. Müjdat hocam beni duymadı fakat ben hep cevap verdim. Etrafımdakiler kitapla konuşuyorum diye tuhaf tuhaf baktı...

"Bu ne ulan !" dedi "Bize de zincir vurular mı ?" dedi. Vurular mı olum dedim. Biz kitap yazdık dedim. Vurdular...
Müjdat GEZEN*

Fuar Ganimetleri Part. II
* Kör Baykuş - Resimli Özel Baskı (sahaftan) 11 lira : İşbu bir lira yüzünden Stalingrad cephe savaşına döndü bunu alışım .. adam rusya ben nazi almanyası misali savaştık ..15 liradan 11 liraya düşürdüm .. o bir lira için çok uğraştım ama sonra dedim kendi kendime KÖTÜLÜĞÜN de bir sınırı var .. efendilik sende kalsın..allahından bulsun.. ısrarcı olmadım ..
* Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman - (sahaftan) 15 lira : aynı sahaftan alınca , fiyatta kelepir olunca businessman çizgimi korudum.. özverili ve duyarlı davrandım .. Bunda pazarlık yapmadım ..

https://i.hizliresim.com/LbldMZ.jpg
---------------------------------------------------

baktım bu kenafir Kırmızı Kedi ' de 3 al 2 öde kampanyası var .. bir de %20 indirimle ... Hemen içimdeki çingeneyi çıkardım .. hediye kitaba dahil olmamasına rağmen (sadece polisiyeler dahildi ) Pablo Reis ' i eklettim il dışından geliyorum diyerek , bir daha nasıl uğrayayımdı??! =)) sonra bir de mini ajanda veriyorlardı eşantiyon .. ondan da bir tane daha ver sen ordan yolluk olsun diyip onu da attım çantaya .. allah belanı versin bakışlarına müteakip ordan uzaklaştım .. DAMAGE : 40 küsür .. duyar kasanı görürsem evine NİHAT DOĞAN yollarım bak .. YAYINEVİNE ACIRSAN ,ACINACAK DURUMA DÜŞERSİN !!

https://i.hizliresim.com/gOrjdL.jpg

---------------------------------------------------

Sel Kitabevi en cici indirimi yapıyordu (%30) o yüzden onlara çok ilişip musallat olmadım .. Bir de Eduardo Galeano 'ları yeniden basmışlar .. 4 kitap 79 tuttu .. düz hesap 75 olsun BİZİM OLSUN dedim , 4 lira da ordan kara geçtim .. ne kazandın yanii ıyyyy!! diyenler , eski bir türk atasözü var : SIÇANIN SİDİĞİ DEĞİRMENE KARDIR !! buraya kadar kaç 4 lira kardayım hem .. hesabını doğru yap çünküm yanlış hesap bağdat' tan döner ..buyrun Galeanolar =))

https://i.hizliresim.com/dOvq2X.jpg

---------------------------------------------------

Kaynak yayınlarından 5 er liralık kitaplarla eksiği gediği kapadım .. İlhan Arsel ' in yeni derleme kitabı da çıkmış köşe yazılarından oluşan .. Fiyat üzmedi ..lakin onlar beni üzmedi diye ben onları üzmeyecek miydim ? geçen sene bana yaptıklarını nasıl unutabilirdim?!?!? cinim tepeme çıktı , nabız 500 !! 10 tane ayraç aldım ordan da öyle ayrıldım kdshflaksdjhflaksjdhfasd =))

https://i.hizliresim.com/lOqzWB.jpg

---------------------------------------------------

hemen sevindin dimi orda Soner Yalçın ' ı görünce .. sevinmeeee ..Kırmızı Kedi ' den almadım .. hemen fiyat için ar-ge yaptım .. bi baktım ki Atatürkçü düşünce derneğinin indirimi 2 lira daha fazla (buraya kadar bir KT parası çıktııııı!! =) ).. hemen oraya yamandım .. alnımdan "ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN" diye yazı geçti .. kıs kıs gülerek geri döndüm Kırmızı Kedi' ye .. 5 liraya müjdat gezen'i gözden kaçırmışım hemen onu aldım .. ordan ver elini Doğu Batı yayınevi.. fiyatlar makul .. çeviriler efso!! Özellikle ABD Tarihi Halil İnalcık çevirisi !! hemen Gorki biosu harici geri kalanı hüplettim ..

https://i.hizliresim.com/2J6Q6O.jpg

---------------------------------------------------

Veee son olarak bunları aldım YKY ve İş Bankasından .. İmge' den Dünya Tarihi .. Geçen sene kar yemiştim çıkışta , bu kez yağmur yedik .. Geldim oturdum eve ..

https://i.hizliresim.com/Lblo0G.jpg

Hümeyra Sarı, bir alıntı ekledi.
21 Şub 16:49 · Kitabı okuyor

Siz siz olun kardeşim...Çocuğunuzu Müjdat Gezen'in koltuğuna oturtun.Götürün bugün okuluna,gezdirin, "servet" denilen kavramın,para değil,insan biriktirmek olduğunu öğrensin çocuklarınız.

Kadın, Yılmaz ÖzdilKadın, Yılmaz Özdil