Cok şey istemedik,
Birazcık huzur ve mutluluk,
Hem sonsuza kadar sürsün de demedik,
Bi tadalım yeter yahu!

Cebrail Gözen, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçeği söylüyorum, şaka yapmıyorum: Yarım asır mutluluğu aradık, zenginken hiçbir şey bulamadık; şimdi hiçbir şeyimiz yok, başkasının yanında yaşıyoruz ama öyle bir mutluluk bulduk ki daha iyisini istemiyoruz.

İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Gülümseyince karşındakine mutluluk verirsin,
O da senden alabildiği kadar mutluluğunu...

Göksel Göktepe, Mutlu Prens'i inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Masalları sever misiniz ? En son ne zaman masal okudunuz ? Ya da birisi en son size ne zaman masal anlattı yatağınızın yanıbaşındayken. Çoğumuzun cevabı şu olacaktır: Çok uzun zaman önceydi. Aynı benim gibi. Oscar Wilde' nin çocuklarına yazdığı bu kitabı ben de kendime okudum. Doğrusu çocukluğumu hatırladım çokça. Hayvanların konuştuğu masalları özlemişim. Ama daha ilgi çekici olan bir şeyler var bu kitapta.

Mutlu Prens masalında mutluluk, yardımlaşma, özveri,
Harika Fişek masalında kibrin kötülüğü, insanlara nasıl davranmamız gerektiği,
Bencil Dev masalında çocukların nasılda hayatımızın anlamı olduğu,
Bülbül ve Gül masalında aşkın ne olduğu, bize neler yaptırdığı,
Vefalı Dost masalında da dostluğun tanımı, ideal dostlukta olmaması gerekenler,

var bu kitapta. Hem de kısacık su misali.

Kendinize bir iyilik yapın ve kaç yaşında olursanız olun, içinizdeki çocuğa arada sırada güzel masallar anlatın. Anlatın ki o çocuk hiç büyümesin. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu görmesin. İçinizde bir yerlerde oyunlar oynayıp, şarkılar söylesin sonsuza dek.

Şimdi sizler zannedin ki dünya çiçekli bir bahçe. Ve sizler yine zannedin ki bizler hiç ölmeyeceğiz. Alın size mutluluk. '

.../Murphy

Necip Gerboğa, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

...Ve ardından kusursuz bir mutluluk tanımı gelir...
“Toprak ve su insanlar arasında eşit olarak paylaştırılınca, kendi tarlamız olunca, kendi tarlamızı sürüp eker, kendi ürünümüzü kaldırınca, biz de mutlu olacağız. İnsanın çok büyük bir mutluluğa ihtiyacı yoktur Tolgonay. Bir çiftçi için mutluluk, kendi tarlasını sürüp ekmek ve ürün almaktır.”

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 13 - Ötüken)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 13 - Ötüken)
Sena Ş., bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Hayatın, insanlığın çoğunluğu için, içtenlikle yaşanması yaşanması gereken bir mutluluk değil, baskılar ve cezalarla ve inanılması gereken yalanlarla yapılmış dar bir alanda, sürekli bir rol yapma hali olduğunu, ilk bu sıralarda sezmeye başlamış olmalıyım.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 258 - Yapı Kredi Yayınları - 13. Baskı: Ağustos 2017, İstanbul)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 258 - Yapı Kredi Yayınları - 13. Baskı: Ağustos 2017, İstanbul)
Sena Ş., bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Fakat, bazen mesafenin önemi olmaz.
Mutluluk, insanın sevdiği kişiye yakın olmasıdır yalnızca.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 241 - Yapı Kredi Yayınları - 13. Baskı: Ağustos 2017, İstanbul)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 241 - Yapı Kredi Yayınları - 13. Baskı: Ağustos 2017, İstanbul)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Ben daha mütevazi mutluluklara alışkınım - çoğu zaman akşamları bir kitabım olur, bir arkadaşım, güzel bir mektubum , biraz da müziğim. Aslında bunlardır benim mutluluk diyebileceğim şeyler. Çoğaldıkları zaman onlarla ne yapacağımı bilemiyorum.

Clarissa, Stefan Zweig (Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Clarissa, Stefan Zweig (Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)