KİTAPBUCH, Gençliğim'i inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 26 günde · 8/10 puan

Kitabın Yorumu
“Gençliğim”; Tolstoy’un gençlik yıllarının 16 - 29 yaşına kadar ki anılarından oluşmaktadır ve yine onun ilk eseridir (Çocukluğum ve Gençliğim).
Yazar; gençlik yıllarının başlangıcını, hayata ait fikirlere bağlı kalma kararını verdiği gün olarak tanımlar. Bu kararını da; görünüşünü beğenmediği vücudundan, yüzünden, ellerinden duyduğu utançtan kaynaklı olumsuz hislerinden bir kaçış olarak değerlendirir.
Lev Nikoloviç Tolstoy “Gençliğimde”; babasını ve ikinci evliliğini, aile çevresini, komşularını, baharı, bahar aylarındaki okul sınavlarını (her bir dersi ayrı anlatacak şekilde), günahsız yaşama ve kendini iyiliğe adama azmini, bu maksatla koyduğu kuralları ve bunların kontrol çizelgelerini, kiliseye yakınlaşmasını, şehir dışındaki yakınlarına ziyaretlerini (her bir ziyareti ayrı bölüm olarak), yetişkinliğini, sevgiyi, aşkı ve kendi ifadesiyle “gönül işlerini”, klasik müzik hevesini, üniversiteye girişini (özel okul mu, devlet okulu mu kararı), okul dönemindeki içki alemini ve sosyeteyi, nihayetinde sınıfta kalmasını (integral ve diferansiyel denklemlerden) dörder - beşer sayfalık bölümler halinde anlatır. Bu anlatım, yazarın diğer bir eseri olan “Çocukluğum”daki gibi sadece olaylar üzerinden değil, daha çok; gözlemler, duygu ve yorumlar üzerinden gerçekleşir.
“Eser; insanın gençlik yıllarındaki kendini bulma arayışını ve savrulmalarını çarpıcı biçimde hikaye eder. Okura; iyilik ve doğruyu bulmak için gayret göstermenin değerini hissettirir.

Nesrin Ay, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Tınıların saf dili
Müzik tüm sanatların en güçlüsü olarak ona duyarlı olan ruhu kendi başına bütünüyle ele geçirme gücüne sahiptir.

Güzelin Metafiziği, Arthur Schopenhauer (Sayfa 51)Güzelin Metafiziği, Arthur Schopenhauer (Sayfa 51)
Ufuk Özgür, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Bir müzisyenin müzikal ifadeyi araması gibi, evrendeki müzik de ifade edilmeyi bekler.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 149)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 149)
heysem, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Hayat, ölüm, aşk, merhamet ve özlem.. müzikle duyulabilir. Çünkü müzik sayesinde, bilinç sahibi olduğumuzdan beri ve tarihimiz boyunca elde etmek için mücadele verdiğimiz hürriyetin en yüksek derecesine ulaşma imkânı verilmiştir bize. Hürriyetin bu yüksek derecesine başka hiçbir şeyle ulaşamayız. Her yüzyıla özgü dogmaların ötesinde sürekli olarak geleceğe uzanan ve ulaşan tek şey müziktir... Kelimelerle ifade edemediğinizi onun duyurabilmesi de bundandır.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 87 - Epub)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 87 - Epub)
heysem, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Bizde, fırtınaların, medlerin de yok edemediği bir arzu, bir özlem vardır: Öldükten sonra dirilmek arzusu, insan, ne pahasına olursa olsun, öbür dünyada da var olmaya devam edeceğine inanmak istiyor, prensipte bunun mümkün olmasını istiyor. Şüphesiz geride sürekli olarak çalabilen bir müzik âleti bırakacağız. Bu âlet insan kültürünün en seçkin, en güzel eserini hep çalacaktır.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 86 - Epub)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 86 - Epub)
HavuçReçeli, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Basitçe ama muazzam bir örnekleme
+ "Beyinlerimiz muazzam organlar olsalar da doğaüstü değiller."
- "Beyininden söz etmiyorum zaten, zihninden söz ediyorum."
+ "Arada bir fark yok ki."
- "Müzik ile radyo arasında bir fark yok mu? Zihnin senin özün, ruhun ve bilincindir. Tüm diğer enerjilerle olan bağındır. Beyin ise bir organdır. Her ne kadar vücuttaki en karmaşık organ olsa da organlar sadece özel işlevlere sahip vücut uzuvlarıdır."
+ "Ama zihin de beynin bir parçasıdır." dedim.
- "İşte burada yanılıyorsun. Bilinç, beynin dışındadır. Beynini bir televizyon seti olarak, bir alıcı aracı olarak, bilinci de bir yayın ağı olarak düşün. Televizyon olmadan yayınlanan şeyi deneyimleyemeyiz. Yine de televizyonun yayın yapılan şey üzerinde bir etkisi yoktur. Beyinlerimiz bilincimize erişmemizi sağlar fakat onun oluşumunda hiçbir etkisi yoktur."

Zor, Ray Clements (Sayfa 86 - Maya Kitap - 1.Baskı)Zor, Ray Clements (Sayfa 86 - Maya Kitap - 1.Baskı)

Ross Daly - Hatif
Müzik aletlerinin sesini ayrı ayrı ve derinden duyabildiğim müzikleri seviyorum. Çünkü çok güzeller ve sade.
https://youtu.be/KNzESiVSn-M