• “Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek…
  Ve bir gün büsbütün ölecek.”

  Zeze böyle baş etmişti canını acıtanlarla.İçinde ,yüreğinde öldürerek.Ne çok şey öğrettin bana Zeze altı yaşında dışlanmış hisseden çocuk olarak şu acımasız hayata inadına tutundun ,asla pes etmedin çok uçlara gelmene rağmen.Bende artık yüreğimde öldüreceğim hak etmeyen her şeyi …

  Pes edeceğin sırada o devasa hayal gücün girdi devreye. Bahçedeki Şeker portakalı ağacını seçtin yaslanmak için… Tüm duygularını ,aslında tüm benliğini ona yasladın,emanet ettin.Şu hayatta her şeyim diyeceğin bir tek o ağaç vardı.Çoğunlukla tutamadığın göz yaşların hep onun yanındayken yağmur gibi akardı ,anne sıcaklığı mıydı acaba onda bulduğun…

  Zeze sen beni daha ne kadar yaralayabilirsin çocuğum… O küçücük bedenin ,kocaman yüreğin ne kadar acıdı ne kadar yara aldı … ama baş ettin hepsini omuzladın.Çünkü sen küçük şeytan değildin,lanetli falan hiç değildin.Aksine kalbi ve vicdanı olan bunu akıl süzgecinden geçirebilen kocaman yüreği olan küçük adamımsın Zeze…

  Yıllar önce bir arkadaşımdan ödünç alarak okuduğum kitabı tekrar okumam için iki sebebim vardı.Birincisi o içimi sızlatan satırların altını çizmek ve Zeze’yi kucaklamaktı… İkincisi oğluma okumasını önerebilir miyim diye anne kimliğimle tekrar okumak istedim …Şimdi içim daha rahat sanki ona karşı borcumu ödemiş gibi hissediyorum.

  Brezilyalı yazar J. M. De Vasconcelos kendi hayatıyla benzerlik barındıran bu kitabı tam on iki günde yazdığını “yirmi yıldan fazla yıldır yüreğinde taşıdığını” söyler.Bu sözlerinden de anlıyoruz aslında kendi hayatından ,kendi acılarından bir şeyler yazmak ve bunları birileriyle paylaşmak ,bu duyguları başkalarına emanet etmek oldukça zor.Bundan dolayı kitap ,yazar için gönül bağının olduğu bir eserdir. “Güneşi Uyandıralım” ve “Delifişek” kitaplarını da devam kitabı olarak yazmıştır.Devam olarak biraz yavan kalsalar da yine de yazarın akıcı üslubuyla keyifli bir üçleme okuyorsunuz. Zaten Zeze büyüdüğünde neler oldu diye merakından yine okuyor insan.

  Zeze’nin öyle bir hayal gücü var ki uçsuz bucaksız…Okudukça iyiki de var bu hayal gücü dedim yoksa onca acıya küçücük bedeniyle nasıl dayanırdı…Hayalinde her şey yerli yerinde ve çok güzeldi,keşke gerçekler de böyle olabilseydi.Küçücük evlatlık bir çocuğun öldüresiye dövülmesi … sızlayan bendeni değil yüreğiydi ve o cümleleri okurken içimin acımasıydı hissettiğim.Çünkü ben anneyim ve her çocuğa karşı merhamet duygum var.İçimi yaka yaka okudum Zeze’nin acılarını…Üvey babasında bulamadığı baba olgusunu “Portekizli”de görmesi ve onun yanında geçirdiği dakikalarda hissettiği güven duygusunu çok arzulamıştı küçüğüm.Hayalle gerçek arasında bir babaydı Portekizli onun için bu yüzden onu kaybetmiş olsa bile içinde bir yerlerde hissediyordu varlığını…

  Yüzmeyi çok sever bizim ufaklık ama ailesi çok izin vermez aslında çoğu şeye izin vermezler ama o hayal gücüyle öyle bir özgürdür ki bu onun dünyasını aydınlatmaya yetiyordu…Zaman zaman yasakları deldiğinde ya dayak yer ya da cezalara maruz kalır.

  Bir çocuğun acılarını okumak bir anne için çok zordu…Hani derler ya bir kitabı ikinci defa okumaktan ne keyif alıyorsun diye ,arada gerçekten çok büyük fark var .Genç arkadaşlarıma önerim çok etkilendikleri kitapları ileriki bir yaşta tekrar deneyimlemeleridir.
  Oğluma önerir miyim? Kesinlikle evet. On bir - on iki yaş grubunun altındaki çocukları olumsuz etkileyebilir kitaptaki dayak sahneleri falan.Bunun üzerindeki her yaş okuyabilir öyle de güzel bir yanı var. Ben çok beğenmiştim anne olarak çok daha fazla beğendim ve herkese tavsiye ederim.

  Filmi de var bu güzelliğin https://www.altyazilifilmizle.biz/...ranja-lima-izle.html Ardacım’da okusun birlikte izleyeceğiz inşallah.

  Sevgiyle kalın …
 • Derler ki geçmiş zamanlarda Gence şehrinde Ziyad adlı bir han yaşarmış. Onun çok güzel bir tabiatı varmış, hiç kimseyi incitmezmiş. Kimsenin hakkını kimsede bırakmazmış. Kısacası halkını adaletle yönetirmiş.
  Anlatıldığına göre Ziyad Han’ı tanıyanlar, onun davranışlarına bakarlar dünyada ondan daha mutlu bir kişi yok sanırlarmış. Ancak adı sanı, varlığı devleti varmış ama, Ziyad Han da dertten gamdan yoksun değilmiş. Allah ona evlat vermemişmiş. Evlatsızlık Ziyad Han’ı çokça üzüyormuş.
  Ziyad Han’ın Kara Keşiş adlı bir hazinedarı varmış. O da Ziyad Han gibi evlat yüzüne hasretmiş. Dertleri bir olduğu için Ziyad Han ile Kara Keşiş’in sohbeti birbirine uygun düşermiş. Sıkça görüşüp bu konuda dertleşirlermiş. Dert aynı olunca laf da ister istemez aynı yere gelirmiş.
  Bir gün Ziyad Han konağında oturup gene efkârlanmaktaymış. Kara bahtından, evlatsızlığından yakınıyormuş. O sırada Kara Keşiş içeri girmiş. Hanın perişan halini görünce şöyle demiş:
  – Gene gam deryasına dalmışsınız sultanım. Nedir bu hal?
  Ziyad Han yanıt vermiş:
  – Elimden ne gelir, keşiş! Sonsuzluk düşüncesi beni verem edecek. Efkârlanmayayım da ne yapayım?
  Kara Keşiş demiş:
  – Benim de çocuğum yoktur. Ama ben bunu dert etmiyorum. Her şeyi gören Tanrı’nın dergâhında ne günah iş tutmuşuz ki bize çocuk vermiyor. Günahımızı affettirmek için sevap işlemeliyiz.
  Ziyad Han:
  – Daha ne sevap işleyeceğiz? demiş. Elimizden geleni yaptık. Adak dersen adadık, niyaz dersen eyledik; yoksulların, açların karnını dersen doyurduk. Daha ne yapacağız?
  Kara Keşiş dedi:
  – Han sağ olsun, aklıma bir şey geldi, onu desem acaba bana darılmaz mısın?
  Ziyad Han:
  – De bakalım!
  Keşiş dedi:
  – Gel seninle bir ahit yapalım.
  Ziyad Han meraklanarak sordu:
  – Nasıl bir ahit?
  Keşiş dedi:
  – Han sağ olsun, gel şöyle bir ahit yapalım. Eğer benim kızım, senin oğlun olursa ben kızımı senin oğluna vereyim, yok, senin kızın, benim oğlum olursa, sen kızını benim oğluma ver.
  Ziyad Han razı oldu. Ahdüpeymandan sonra her biri çekilip kendi odasına gitti.
  Dokuz ay, dokuz gün, dokuz saat, dokuz dakika, dokuz saniye geçtikten sonra Ziyad Han’ın bir oğlu oldu, Kara Keşiş’in de bir kızı dünyaya geldi. Ziyad Han ayanı eşrafı toplayıp sevincini gösterdi, oğlanın adını Mahmut, kızın adını Meryem koydular. Çocukları dadılara emanet ettiler. Hani nasıl derler, öykü dili yürük olur. Çocuklar büyüyüp sekiz yaşına erdiler. Ziyad Han oğluna hoca tuttu. Kara Keşiş de kızını kendi okutmaya başladı.
  Aylar geçti, yıllar geçti, Mahmut ile Meryem on beş yaşına erdiler; ama bu on beş yıl içinde ne kız oğlanı gördü, ne de oğlan kızı. Mahmut günü lalası Sofu ile geçiriyordu. Bir gün Mahmut lalası Sofu’ya dedi:
  – Sofu, git babamdan izin al, ben ava gitmek istiyorum.
  Sofu gidip Mahmut’un arzusunu Ziyad Han’a söyledi. Ziyad Han izin verdi. Mahmut ata bindi, şahinini de koluna kondurup şehirden çıktı. Bir süre gittikten sonra Mahmut’un şahini kolunun üstünden havalandı, bir güzel kuşu önüne katıp bir ağaçlığın arasına daldı.
  Mahmut dedi:
  – Sofu, sen atımı tut, ben şahinin ardınca gideyim, bakayım nereye kondu.
  Sofu atların yanında kaldı. Mahmut kuşun ardına düştü. Mahmut şahinini aramakta olsun, şimdi gelelim Keşiş kızı Meryem’e.
  Meryem bahçeye gezmek için çıkmıştı. Servi ağacının yanına vardığında gördü ki bir şahin güzel bir kuşu önüne katmış kovalıyor. Kuş korkuyla sığınacak yer ararken geldi Meryem’in kucağına kondu. Meryem hemen kuşu yakaladı. O sırada şahin de yetişti, kuşu Meryem’in elinden kapmak istedi, Meryem onu da yakaladı.
  Öte yandan Mahmut ağaçların arasında yürüyerek gelip bu bahçeye ulaştı. Baktı ki bahçe ne bahçe? Gül bülbülü, bülbül gülü çağırıyor. Ağaçlar çiçeklenmiş, çiçekler baş kaldırmış. Mahmut biraz ilerleyince bir de ne görsün, servi ağacının altında güzel bir kız nazlı nazlı duruyor. Kaşlar keman, gözler kara, burun hint fındığı, sine Semerkant kâğıdı. Mahmut baktı ki şahin de bu kızın elindedir. İlerlemek isteyince Meryem geri dönüp onu gördü. Keman kaşlarını çatarak öfkeyle söylendi:
  – Oğlan, sen kimsin? İzinsiz bu bahçeye niye girdin?
  Mahmut aldı sazını, bakalım şahini kızdan nasıl istedi.
 • Fetani altı aydır uykudaydı mecliste
  Saatler hareketli geçiyordu kuliste
  Bayburt şehri bir anda haritadan silindi
  Ne iz kaldı şehirden ne ahali bulundu
  Tüm Türkiye meraktan Bayburt nerde diyordu
  Gurbetçiler evine ulaşmak istiyordu
  Ohal çıktı Fetani uykudan kaldırıldı
  Memleketin düştüğü vaziyet bildirildi
  Dediler ki bir anda koskoca şehir yitmiş
  Sana görev, ara bul Bayburt nereye gitmiş
  Bulamazsan maaşın kesilecek bilesin
  Ankara'ya hayırlı haberlerle gelesin
  Fetani mahmur gözle düşünmüş kara kara
  Aramaya koyulmuş başına vura vura
  Trabzon'a varıp da sormuş Bayburt ilini
  Demiş ula uşağum bilmeyiruz halini
  Cörmeduk biz Bayburt'un doprağuni,daşuni
  Haçan Bayburt nereye alup citmuş başinu
  Fetani daha sonra Gümüşhane'ye sormuş
  Dedi belki izini Kelkit'te biri görmüş
  Gümüşhane şaşırıp demiş ben de bilmeyrim
  Can dostumdu tasadan altı aydır gülmeyrim
  Fetani dedi eyvah bizim maaş gidecek
  Erzurum'a sorayım, belki yardım edecek
  Dedi güzel Erzurum Bayburt'u gördünse de!
  İnden,cinden periden sırrına erdinse de!
  Ülke yasa boğuldu Bayburdumuz nerede
  En ufak bir izine rastlayan yok yörede
  Erzurum da dedi ki ögünde ölüm paşam
  Belki torpil yüzünden orda son buldu yaşam
  Biz de uzun zamandır rastlamadıh izine
  Ayler oldi hesretiz gomşumuzun yüzüne
  Fetani neredeyse kederden ölecekti
  Bayburt bulunamazsa dımdızlak kalacaktı
  Vardı da Erzincan'a meseleyi danıştı
  Erzincan dile gelip hakikati konuştu
  Dediler ki Yumaklar yedi Bayburt ilini
  İbrahim'i ara bul çabuk tutup elini
  Telaşlanıp Fetani dört bir yanı aradı
  Bayburt'u Yumaklardan kurtarmaktı muradı
  Örenlerde yatarken İbrahim'e erişti
  Kem küm edip sonunda arzuhale girişti
  Dedi bütün Bayburt'u yemişsiniz siz meğer
  Bayburt güzel şehirdir anladık buna değer
  Saat Kule,Duduzar,Kale gibi eserler
  Şayet ziyan olursa hepimizi keserler
  Geri verin ne olur yediğiniz cevheri
  Yetmiş bin Bayburtluyu hemen tükürün geri
  Dedi ben tüm Çoruh'u içtim yine susarım
  Parasını verirsen dağı taşı kusarım
  Adamları oğluma ayırmıştım akşama
  Midesine dokundu iştahla yedi ama
  İster miyim ezanlar işkembemden okunsun
  Kusalım da Bayburta hizmetimiz dokunsun
  Fetani Bey meclisten para talep eyledi
  İbrahimin ağzından ne çıktıysa söyledi
  Bu mesele mecliste tartışıldı derinden
  Çok para istenince reis kalktı yerinden
  Dedi ki ben anlamam o Bayburt kusulacak
  Yutanlara bu işin hesabı kesilecek
  Oğlan duydu kederden ağlamaktan tükendi
  Yediği her insanı kusmak istedi kendi
  Ancak beceremedi bu iş tek başına
  Ikındıkça mezarlık geliyordu dişine
  Meseleyi sonunda bir bilene danıştı
  Civardaki hal ehli bilginlerle tanıştı
  Dediler ki bu işin çaresini biliriz
  Yeterki derman ara yardımına geliriz
  Bünyen kaldırmaz senin helal lokma yer isen
  Kusarsın insanları gönülden ister isen
  Oğlana helal lokma bulundu ili kustu
  Babası da az bir şey para görünce sustu
  O da taşı,mermeri tükürdü hep geriye
  Hizmetim büyük diye haber saldı beriye
  Biz olmasak Bayburt'u kim kusardı diyordu
  Şecaat arz edip de övünmek istiyordu
  Garip Önder bu destan bil ki burada bitmez
  Bayburt'u yeseler de aç bunlar yine yetmez
  Önder Eryılmaz
  01.10.2018
  Bayburt
 • " Baba sen hiç kendi kendine konuşmadın mı, ben oğluma babamın bana davrandığı gibi davranmayacağım diye? Tabak kırdım diye dövmüştün beni, ulan insan oğlunu《canından bir parçayı》bu yüzden döver mi? Ben seni hep affettim ama unutmadım baba! Yaptıklarını unutmadım, unutmayacağım. O tabak nasıl eski halini alamıyorsa ben de alamıyorum baba! "
 • "Yaa" dedi Vernon enişte.heybetli sesi geri gelmişti.Doğruldu." Demek oğluma zırpot bir büyü yaptın, kafasının içinde sesler duysun diye ve -ve kedere mahkum olsun diye?!

  "Kaç kere söyleyeceğim?" dedi Haryy sinirlenmeye başalyıp sesini yükselterek."Ben yapmadım!iki ruh emici yaptı"
 • "Uzun yaşamaya değil, iyi yaşamaya çalışmalıyız: çünkü uzun yaşamak yazgıya bağlıdır, iyi yaşamaksa ruha. Yaşam doluysa, uzundur; ruh kendisi için iyi olanı sağlamayı ve kendi kendine egemen olmayı başardığı zaman yaşam dolu olur." (Seneca)