Öyle kenarda dururum..
‘Beni kimse pek sevmez. Sevmez değil de görmez yani. Öyle kenarda dururum. Kimsenin yüreğinde yer etmem.’

Ömer Tetik, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Bedeni yok edebilmek için bedende hastalığı yayacak mikroplara nasıl bir karşı koyuş varsa tıpkı öyle tabii bir direnç de, milletlere musallat olacak hastalıklarda ancak milliyetçiliktir.

Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 12 - İrfan Yayıncılık)Kırım Kırımı, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 12 - İrfan Yayıncılık)

... Ve özlemek öyle delice bir duygudur ki saniyelerle dans ettirir...

Ömer Tetik, Heyet'i inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitap direk soru-cevap ile başlıyor. Genç bir lise öğrencisi (hafız) ın, Usta isminde heyet üyesinin arasında geçen diyaloglar aşırı basit ve komik bir dil ile yazılmış. Yazar bunu bilerek herkes okusun diye yapmış olabilir ama gerçekten okurken zorlandım yarım bırakmamak için. Çerezlik bir kitap. Konu ile alakalı çok daha iyi kitaplar okuduğum için bana öyle geliyor olabilir. Konuya meraklı ve kitap okumaya teşvik etmek için başlangıç kitabı sayılabilir. Ayrıca hiçbir kaynak göstermeden; araştır, bak, görürsün kavramı hakim kitapta.

Şule Akbulut, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

“ Fakat içimde öyle bir şeytan var ki... bana her zaman istediğimden büsbütün başka şeyler yaptırıyor. “

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali

Tüm sevdiklerimi gönlümün raflarına dizdim tek tek.
Öyle değil midir
İnsan sevdiklerini en özel yerde tutar.

Özlem Yıldız, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Oruç
"Düşünmenin hareketine alışmamış zihinler, bedenî faaliyetlerine bir süreliğine olsun ara verdiklerinde hemen güçten düşerler. Bu bir hakikat! Öyle ki onlara sanki zihinleri durmuş gibi gelir ve bunun nedenini yemek yememelerine veya bir şeyler içmemelerine bağlarlar. Oysa hareketi duran zihin değildir! Kendilerine oruç tutmalarını emreden, onlardan zihinlerinin hareketini durdurmalarını istememiş, bilâkis düşünmeyi harekete geçirmeleri için onları sükunete davet etmiş, bedenin her daim faal olan âzalarını hiç değilse bir aylığına sükuna erdirip bu fırsattan istifadeyle düşünmenin yolunu açmak murad edilmiştir.."

Hz. İnsan, Dücane CündioğluHz. İnsan, Dücane Cündioğlu
Sadun terlemezler, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 7/10 puan

Bedenimizi nasıl yıkıyorsak, yazgımızı da öyle yıkayabilmeli, çamaşır değiştirir gibi hayat değiştirebilmeliydik – yemek yediğimizde ya da uyuduğumuzda olduğu gibi varlığımızı sürdürmek için değil, tam olarak temizlik adı verilen, bizden doğup ayrılmış olan saygılı davranış bunu gerektirdiği için.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Murat Kökçe, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Beğendi

Teferruat Medeniyeti
Sonra efendim, şu günaşırı hatta her gün traş olmak da ne oluyor!.. Kadınlar gibi yüzümüzü cascavlak bırakıyoruz! Madem ki yüzümüzde kıl çıkıyor. Elbette bir hikmeti var. Yaratan abes şey yaratmaz!.. Onu öyle bırakmak, ecdadımız gibi on beş günde bir berbere düzelttirivermek yeter. Jiletler, sabunlar, fırçalar , tıraş makineleri, pudralar, kremler... Bunlara verilen paralar, kaybedilen kıymetli zamanlarımız...

Bütün Eserler 1, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 137 - Mabetsiz Şehir)Bütün Eserler 1, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 137 - Mabetsiz Şehir)