17-25 Mart 2018 tarihleri arasında, ''16.Bursa Kitap Fuarı'' Tüyap Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi-Bursa adresinde faaliyete geçmiş olacak. 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek olan fuar, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Söyleşi, panel ve çocuk etkinliklerinden oluşan 80 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Aşağıda ki yazar ve şairler fuarda olacak, Gülten Dayıoğlu, Ahmet Ümit, Canan Karatay, İlber Ortaylı, Deniz Kavukçuoğlu, Yılmaz Özdil, Canan Tan, Uğur Dündar, Yekta Kopan, Müjde Ar, Ataol Behramoğlu, Cemil Kavukçu, Arif Keskiner, Cemre Birand, Onur Saylak, Hikmet Anıl Öztekin, Ahmet Şimşirgil, Kemal Hamamcıoğlu, Aytül Akal, Murat Yetkin, Mete Yarar, Şükrü Erbaş, Behiç Ak, İbrahim Kaboğlu, Talha Uğurluel, Haydar Ergülen, Sinan Canan, İlkay Marangoz, Can Yılmaz, Zafer Algöz, Bahadır Yenişehirlioğlu, İsmail Saymaz, Mine Soysal, Enver Aysever, İhsan Eliaçık, Hamdi Tuncer, Sinan Meydan, Kahraman Tazeoğlu. Fuarla ilgili daha fazla bilgiyi, aşağıdaki web sitesinden takip edebilirsiniz. http://www.bursakitapfuari.com

Türkiye’de bir ilk: Kadın Yazısı Festivali
Türkiye'nin ilk Kadın Yazısı Festivali 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Edebiyat ve toplumsal cinsiyetin konuşulup tartışılacağı festivalde, kadınlar çeşitli etkinliklerle kendilerine ait bir oda yaratacak.

Türkiye'nin ilk Kadın Yazısı Festivali, İsveç Başkonsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın işbirliğiyle 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 4 farklı mekânda yapılacak olan festivalde, 10 panel, 6 okuma/söyleşi, 3 yuvarlak masa, 3 forum, 4 atölye, 2 performans ve 1 sergi yer alacak.

İsveç ve Türkiye'den yaklaşık 100 katılımcıyı bir araya getirecek festivalde 10 gün boyunca "kADIN YAZIsı" başlığı altında, edebiyat ve toplumsal cinsiyet farklı yönleriyle ele alınacak, atölyelerde yeni eserler yaratılacak. Festival boyunca bütün etkinlikler herkese açık ve ücretsiz olacak. Atölyeler 20 kişiyle sınırlı olup öncesinde kayıt yaptırılması gerekiyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi ve atölyelere kaydolmak isteyenler, http://www.kadinyazisi.com adresinden ulaşabilir.

Malcolm-X
"Kendi değerini anlaman için, Allah'ın yanında değer verilen, haksızlıklara karşı Adalet, zorbalığa karşı cihad, ırkçılığa karşı mücadele ve din hakikatleri için ahlâk kuramını benliğine uygulaman şarttır."!
(Harvard Üniversitesi/Özgür İnsanlık Panel/Cambridge-1959)

Etkinlik Paneli
Merhaba sevgili site sakinleri;

Güzel sitemizi geliştirmek adına hepimiz her an durmadan durmadan düşünüyor ve çalışıyoruz biliyorum. Benim de bu gelişim adına bir fikrim var bilmem destek olur musunuz? Bir çoğunuzun bildiği üzere okuma etkinlikleri düzenleyen okurlar var. Ama bu okurların hepsini takip etmedikçe bu etkinlikten haber alma şansı olmayan üyeler de oluyor. Bu yüzden akış ve keşfetin yanına bu ay içindeki etkinliklerin sıralı liste olarak yer aldığı bir panel açılamaz mı diyorum? Bu sayede herkes tek bir tıkla bu etkileşimden haberdar olabilir. Aynı şekilde etkinlik oluştur adıyla bir segment açılıp atıyorum Etkinlik süresi: Şubat ayı Yazar: Mihail Bulgakov tarzında inceleme,alıntı ve ileti yaz kısımlarının yanına etkinlik oluştur ibaresi de gelebilir. Velhasıl kelam bizimki bir fikir, gelişim adına. Öyle bir halka sesleniş yapalım dedik efenim. :P

Özgür Pozan, Batman - Hush'u inceledi.
01 Şub 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Normalde Batman karakterini sevmem. Pek çizgi romanını almamıştım şu ana kadar. Fakat Hush’ı şiddetle tavsiye ettiler. Gerçekten de haklılarmış. Okunulması gereken bir Batman cildi kesinlikle. Bütün cilt boyunca Hush isimli maskeli kötümüzün Batman üstüne oynadığı oyunları okuyorsunuz. Bu oyun içerisinde Batman’in ezelden beridir var olan Villian’ların neredeyse hepsi içinde. Joker, Killer Croc, Harley Quinn gibi kötü adamların hepsi büyük bir oyunun parçası.
Ardı ardına olaylar gelişiyor ve aksiyon neredeyse hiç kesilmiyor. Sürekli konu ile paralel giden Flash Back sahneleri var ve Flash Back sahnelerin çizimi çok hoşuma gitti.
Normal çizimlerin de kesinlikle övülmesi gerek. Neredeyse her sayfa bir duvar kağıdı olabilecek kadar kaliteli ve özenle çizilmiş. Kötü çizilmiş panel neredeyse göremedim. En ufak kareyi bile detayla çizmişler.
Çizimler harika, kurgu harika. Üstelik Batman’in yandaşlarının da bir çoğunu görme şansına eriyoruz. Görmeyi beklemediğim bazı karakterler bile hikayede boy gösterdi.
Bir Batman hikayesinde tatmayı beklemediğim duyguları tattım. Bir film gibi akıp gitti. Tasarımlar da kendi başına harikaydı. Kostümler ve surat tasarımlarından bahsediyorum.
İlk okuyacağınız Batman hikayesi bu olmasın ama beş hikayeden biri bu olmalı. Giriş için değil ama gelişme için çok uygun bir eser. Bunu deme sebebim de azıcık Batman külliyatını bilince hikayeyi okumasının daha zevkli olduğu.
Sadece sonu pek tatmin etmedi beni. Hush’ın gerçek kimliği şaşırtsa da, son sayfada aldığım his tam bir tatmin olma hissi değildi. Daha iyi bir final beklerdim.
Bir de Catwoman ile aşklarını diğer okuyucular pek yermiş olsa da ben sevdim. Hatta birçok çizgi roman aşkına göre gayet iyi işlenmişti. Neden sevmemişler anlamadım.
Favori kısmım Robin’in kaçırıldığı sahne oldu. Merak etmeyin, spoiler değil. Okuyunca anlarsınız. Samimi söylüyorum. Eğer Batman nedir biliyorsanız az çok, gidip okuyun. Pişman olmazsınız.

Panel
Tavan, cetvel vb. Gibi kalıplanmış veya başka türlü biçimlendirilmiş kenar boşluklarına sahip batık bölme.

Edebiyat Sohbetleri 3
Merhaba dostlar,
Herşeye rağmen sohbetlere devam edelim öyle değilmi?Pazar ve Çarşamba günleri paylaşımda bulunuyordum.Ancak uzun bir süre ara verdiğimiz için dayanamadım şimdiden paylaşıyım dedim.Şunun şurasında Pazar olmasına sekiz dakika kaldı:)Biraz uzunca oldu.Hoşgörülerinize sığınıyorum.
Bu günkü sohbet konularımız şu başlıklardan oluşuyor;

Dil ve Dilin İnsan ve toplum hayatındaki yeri
Dil ve kültür ilişkisi
Dilin kullanım alanları konuşma ve yazı dili
Yazı dili illgili bazı kavramlar
-Terim
-Kavram
-İmge
Metin
İfade biçimlerine göre metinler
-Nazım(şiir)
-Nesir(düzyazı)
Metinlerin gruplandırılması
-Sözlü anlatım
-Yazılı anlatım

Dil ve Dilin insan ve toplum hayatındaki yeri:
İnsanlık için en önemli iltişim aracıdır dil.Taşıdığı özellikler bakımından hayatımızı bütünüyle etkileme kabiliyetine sahiptir.Bu özelliklerin başlıcalarına gelin birlikte bakalım;
*Dil ses ve kelimelerden oluşan sosyalleşmenin temel aracıdır.
*Dil,Duygu ve düşüncelerimizi karşılıklı olarak aktarabileceğimiz en,somut,en sağlıklı ve en geçerli iletişim aracıdır.
*Dil kendi kuralları ve kanunları içerisinde doğan,insanın kullanımıyla gelişebilen sınırsız bir biçimde genişleyebilme kabiliyetine sahiptir.İnsanın kullanması yaşam kaynağı olacağı gibi,kullanılmayan dillerde ölmeye mahkumdur.
*Dil,iletişimi düzenleyen ve içerisindeki tüm unsurların bu amaca hizmet ettiği bir sistemdir.
Bu ana maddelerin yanı sıra diln birçok özelliğini daha sıralamak mümkün...

Dil ve Kültür ilişkisi:
Kültür,bir milletin tarih sahnesine çıktını ilk günden son gününe kadar ortaya koymuş olduğu bütün manevi ve maddi değerlerinin bütünüyle ifade edilebilir.Kültürün kuşaklar arasında aktarılması dil ile olur.Bir milletin dili kültürünü,kültürü de dilini oluşturur.Bu bağlamda aynı dili paylaşan kişiler ortak kültür değerlerini de paylaşırlar.Kültürün temel unsurları olan din,gelenek,edebiyat,müzik,folklör,bilim ,tarih;dil aracılığıyla yaşar ve sonraki nesillere aktarılır.

Dilin kullanım alanlarını konuşma ve yazı dili olarak ele alabiliriz.
Konuşma dili; Doğal dil(günlük dil) oarakta adlandırılabilir.Anlık iletişim ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla kullanılır.Doğal dilde sanatsal bir amaç yoktur.Bu sebeple çoğunlukla temel anlamları ile ve imgesiz kullanılır.Kişilerin kültür birikimi ve dil yeteneklerine göre farklılıklar gösterebilir.Genellikle yüz yüze kullanıldığından ,iletişime jest ve mimikler eşlik ederek günlük dilin zenginleşmesine neden olur.Sözel olduğu için kaybolmaya mahkumdur.
Yazı dili;Alfabe denilen özel kodlarla ifade edilir.Kesin kuralları vardır ve bir milletin bütün alanlardaki kültür birikimnin kayıt altına alındığı kültür dilidir.Ayrıca bilim dallarının tümünde kalıcığı, ifade etmedeki yeteneği nedeniyle yazı dili kullanılır.

Yazı dili illgili bazı kavramlar:
-Terim:Bilim ve meslek dalları,sanat alanları veya belli konulardaki özel ve belirli bir kavramı karşılayan kelime anlamına gelen terimler,çoğunlukla o alanla ilgili kişiler tarafından bilinir ve kullanılır. Örnek verecek olursak;medyan,kronoloji,es,amper v.b...
-Kavram:Varlıkların,nesnelerin,konuların ortak özelliklerini kapsayan ve ortak bir ad altında ifade wdilmesini sağlayan genel tanımlardır.Örneğin;Din denildiğinde hemen hemen herkesin zihninde ortak,birbirine yakın bir anlam oluşur.Kullanıldığı bağlama göre ayrıntılarda farklılıklar gösterebilir.
-İmge:Bir nesneyi daha etkili,daha duygulu bir şekilde anlatabilmek için,onu başla şeylerin çizgilerine taşıyıp,başka şeylerden esinlenerek yeniden tasarlama olarak tanımlanabilir. Söz sanatları İmge kullanımı için en zengin ve pratik yoldur.Çoğunlukla şiir dilinin olanaklarına başvururlur.Dilin sanatsal ynönünün kullanıldığı metinlerde günlük dilde kullanılan gerçeklik yeniden tasarlanarak ,farklı bir forma sokulur.

Metin:
Daha geniş bir anlama ulaşmak amacıyla sözlü ya da yazılı cümleler topluluğunu metin olarak tanımlamak yanlış olmaz sanırım.Bu cümleler topluluğunun alıcıya ulaştırılmak istenen bir mesaj barındırması gerekliliği açıktır.Metin çeşitli unsurların bir araya gelmesiyle oluşur.Tümevarım yöntemiyle ifade edecek olursak seler kelimeleri,kelimeler cümleleri,cümleler aragrafları,paragraflar da metinleri oluşturur.Eğer tek bir cümle de anlatılmak isteneni tamamiyle karşılayabiliyorsa metin sayılabilir.Bu durum bazı sanatçılarda görülmekle birlikte çok nadirdir.Dolayısıyla metin dendiğinde aynı düşünceyi ifade etmek amacıyla biraraya getirilmiş cümleler ya da dizeler topluluğunu anlamak daha doğrudur.Her metnin dil bütünlüğü taşıması gerekir.Aksi durumda rastgele kurulmuş cümleler topluluğundan başka bir anlam taşımaz.
Metindeki dil bilgisi ilişkisi ve bütünlüğüne bağlaşıklık,anlam ilişkisi ve bütünlüğüne bağdaşıklık denir.

İfade biçimlerine göre metinler
-Nazım(şiir):Manzum olarak kaleme alınan metinler ölçü,uyak ve dizeler halinde olmasıyla dikkat çeker.Nazım olarak yazılan metinlere manzume de denir.Ancak düzyazı ile kaleme alınahikaye manzum biçiminde de yazılabilir.Bu metinlere de manzum hikaye denir.
-Nesir(düzyazı):Kaleme alınan metnin dilbilgisi kurallarına uygun olması beklenir.Daha çok olaya dayalı ve öğretici metinlerde kullanılır.Anı,Hikaye,Roman,tiyatro gibi türler düzyazı ile kaleme alınır.Nesirle yazılmış eserlere mensur eser denir.

Metinlerin gruplandırılması
-Sözlü anlatım:Konuşma dili ile belli kurallara bağlı olmakızın yapılır.Konferans,açık oturum,sempozyum,forum,panel,münazara,söylev,röpörtaj ve mülakat sözlü anlatım türleri içerisinde sayılabilir.
-Yazılı anlatım:Sanatsal metinler(Kurmaca metin) ve öğretici metinler olarak iki başlık altında sınıflandıırırlır.
1-Sanatsal Metinler:
a)Coşku ve heyecanı dile getiren metinler:Şiir
b)Olay çevresinde oluşan metinler
-Göstermeye bağlı metinler:Tiyatro;Trajedi,Komedi,Dram(Modern tiyatro ),Karagöz,Meddah,Orta oyunu,Köy seyirlik oyunları(geleneksel tiyatro)
-Anlatmaya bağlı metinler:Destan,masal,halk hikayesi,mesnevi,manzum hikaye,hikaye,roman
2-Öğretici Metinler:
a)Kişisel hayatı konu alan metinler:Mektup,anı,günlük,biyografi,otobiyografi,gezi yazısı
b)Gazete çevirisinde gelişen metinler:Eleştiri,makale,fıkra,deneme,sohbet,haber yazısı

Bir sonraki sohbetimizde Edebi metin ve özellikleri ile Edebiyat ve gerçeklik konusunda birşeyler paylaşmaya çalışacağım.
Ardından hepimizin daha çok ilgisini çekeceğine inandığım konular başlıyor olacak.İlk konu Sanatsal metinler başlığı altında ,cosku ve heyecanı dile getiren metin türü şiir olacak.

Oruç Aruoba 13 Haziran 2013
Bilge Karasu üzerine…

Oruç Aruoba, 13 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilen “Mektupları ve dostlarıyla Bilge Karasu…” paneline rahatsızlığı nedeniyle katılamamıştır. Ancak panel katılımcılarına okunması için özel bir mektup göndermiştir. Mektubun tam metni aşağıda yer almaktadır:

Sevgili ve Saygıdeğer Bilge Karasu Dostları,
Ustam ve Dostum Bilge Karasu’nun anılacağı bu toplantıda bulunamamak, bana, doktorlarımın ayağa kalkmamı bile yasaklamalarına yol açan sıkıntımın verdiğinden daha çok acı veriyor; ama, heyhat, işte orada olamadım, değilim… Orada olabilseydim, birkaç yüz metre uzağınızda, belki şu anda, benim sözlerimi dinlerken de işittiğiniz gürültü-patırtı içinde yaşanan insan olayları üzerine Karasu-gözüyle birşeyler söylemek isterdim—
—şu kadarını şimdi söyleyebilirim ki, Bilge Karasu’nun hem kişisel dünyagörüşünün hem de yazdıklarının, temelinde (ki bunlar arasında fark yapmak istemezdi); sevgiden sonra en yüksek değer olarak gördüğü, özgürlüktü—hatta, belki, bu iki değer arasında bir sıralama yapmayı bile reddedip, ikisini de, birlikte, aynı temel değer sayabilirdi.—

Bu düşünceyi orada söylenmiş saymanızı rica ederim—

—özürümü kabul edip beni affetmenizi dileyerek,
sevgilerimi ve saygılarımı sunar, toplantınıza başarılar dilerim.