şükriye tuğçe gümüş, Murakami’nin Kedisi'yi inceledi.
21 Nis 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İstanbul Beyoğlundan-Prag'a
uzanan bi yolculuğu okuyacağınız bu kitap için yanınızda kimse olmasın zira kitap bitiminde gülme sebebinizi yine gülmekten açıklayamayabilirsiniz,kamu spotumu verdim artık bilemiyorum
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kitaptaki bi bölümün haricinde ki onun korkusu bende halen geçmiyor.Bloody Mary diyip fazla ayrıntıya girmiyorum.Evet bu içecek olabilir ama efsaneside var der açıklama yapmayım siz bakın
Ben kitabı çok sevdim çok eğlenceliydi özellikle o son sahnede gülme krizine girdim halen etkisinden çıkamıyorum
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Konusu Lal eşi Umut ile bir takım sorunlar yaşamaktadır.Bu sorunlar üzerine bi süre arkadaşı Ece'nin evine yerleşir.Bi gün çok sevdiği Japon Edebiyat ustası Haruki Murakami İstanbul'da yazılı bi panel daveti görür.Hiç kaçırmaz o davete gider sevdiği o yazar karşısındadır.Ama o sırada kedisi Tsunamiyi kaybeden Murakami hiçte onun hayal ettiği gibi bi karşılama yapmaz.Lal gerisin geri giderken tsunami tsunami diyerek bağırır bi mavvv sesi ile kendine gelir ve herşey başlar..

Türkiye’de bir ilk: Kadın Yazısı Festivali
Türkiye'nin ilk Kadın Yazısı Festivali 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Edebiyat ve toplumsal cinsiyetin konuşulup tartışılacağı festivalde, kadınlar çeşitli etkinliklerle kendilerine ait bir oda yaratacak.

Türkiye'nin ilk Kadın Yazısı Festivali, İsveç Başkonsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın işbirliğiyle 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 4 farklı mekânda yapılacak olan festivalde, 10 panel, 6 okuma/söyleşi, 3 yuvarlak masa, 3 forum, 4 atölye, 2 performans ve 1 sergi yer alacak.

İsveç ve Türkiye'den yaklaşık 100 katılımcıyı bir araya getirecek festivalde 10 gün boyunca "kADIN YAZIsı" başlığı altında, edebiyat ve toplumsal cinsiyet farklı yönleriyle ele alınacak, atölyelerde yeni eserler yaratılacak. Festival boyunca bütün etkinlikler herkese açık ve ücretsiz olacak. Atölyeler 20 kişiyle sınırlı olup öncesinde kayıt yaptırılması gerekiyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi ve atölyelere kaydolmak isteyenler, http://www.kadinyazisi.com adresinden ulaşabilir.

Malcolm-X
"Kendi değerini anlaman için, Allah'ın yanında değer verilen, haksızlıklara karşı Adalet, zorbalığa karşı cihad, ırkçılığa karşı mücadele ve din hakikatleri için ahlâk kuramını benliğine uygulaman şarttır."!
(Harvard Üniversitesi/Özgür İnsanlık Panel/Cambridge-1959)

Özgür Pozan, Batman - Hush'u inceledi.
01 Şub 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Normalde Batman karakterini sevmem. Pek çizgi romanını almamıştım şu ana kadar. Fakat Hush’ı şiddetle tavsiye ettiler. Gerçekten de haklılarmış. Okunulması gereken bir Batman cildi kesinlikle. Bütün cilt boyunca Hush isimli maskeli kötümüzün Batman üstüne oynadığı oyunları okuyorsunuz. Bu oyun içerisinde Batman’in ezelden beridir var olan Villian’ların neredeyse hepsi içinde. Joker, Killer Croc, Harley Quinn gibi kötü adamların hepsi büyük bir oyunun parçası.
Ardı ardına olaylar gelişiyor ve aksiyon neredeyse hiç kesilmiyor. Sürekli konu ile paralel giden Flash Back sahneleri var ve Flash Back sahnelerin çizimi çok hoşuma gitti.
Normal çizimlerin de kesinlikle övülmesi gerek. Neredeyse her sayfa bir duvar kağıdı olabilecek kadar kaliteli ve özenle çizilmiş. Kötü çizilmiş panel neredeyse göremedim. En ufak kareyi bile detayla çizmişler.
Çizimler harika, kurgu harika. Üstelik Batman’in yandaşlarının da bir çoğunu görme şansına eriyoruz. Görmeyi beklemediğim bazı karakterler bile hikayede boy gösterdi.
Bir Batman hikayesinde tatmayı beklemediğim duyguları tattım. Bir film gibi akıp gitti. Tasarımlar da kendi başına harikaydı. Kostümler ve surat tasarımlarından bahsediyorum.
İlk okuyacağınız Batman hikayesi bu olmasın ama beş hikayeden biri bu olmalı. Giriş için değil ama gelişme için çok uygun bir eser. Bunu deme sebebim de azıcık Batman külliyatını bilince hikayeyi okumasının daha zevkli olduğu.
Sadece sonu pek tatmin etmedi beni. Hush’ın gerçek kimliği şaşırtsa da, son sayfada aldığım his tam bir tatmin olma hissi değildi. Daha iyi bir final beklerdim.
Bir de Catwoman ile aşklarını diğer okuyucular pek yermiş olsa da ben sevdim. Hatta birçok çizgi roman aşkına göre gayet iyi işlenmişti. Neden sevmemişler anlamadım.
Favori kısmım Robin’in kaçırıldığı sahne oldu. Merak etmeyin, spoiler değil. Okuyunca anlarsınız. Samimi söylüyorum. Eğer Batman nedir biliyorsanız az çok, gidip okuyun. Pişman olmazsınız.

Panel
Tavan, cetvel vb. Gibi kalıplanmış veya başka türlü biçimlendirilmiş kenar boşluklarına sahip batık bölme.