Hz. Osman Efendimiz daimi surette Kur’an ile meşgul olur ve neredeyse aralıksız Mushaf-ı şerifi okurlardı. O kadar ki şehid edildiklerinde mübarek kanları ile suladıkları Mushaf çok okunmaktan aşınmış bir haldeydi. Buyurmuşlardır ki:

“Eğer kalplerimiz temiz olsaydı, Rabbimizin kelamına doyamazdık. Ben Kur’an okumadığım bir günümün geçmesini istemem” [13]

Gazali bir nevi zikir olan Kur’anı çokça okumak bahsinde çokça Kur’an okuyan Hz. Osman Efendimizi misal verir:

“ashâb (r.a), Kur’an’ı hiziplere ayırmıştır. Haftada bir hatim indiren bir kimseye gelince, Kur’an’ı yedi kısma ayırmalıdır. Rivayet ediliyor ki, Hz. Osman (r.a) Cuma gecesi Bakara sûresinden başlayarak, Mâide sûresinin sonuna kadar okuyordu. Cumartesi gecesi En’am sûresinden Hûd sûresine kadar okuyordu. Pazar gecesi Yûsuf suresinden Meryem süresine kadar okuyordu. Cumartesi gecesi Taha sûresinden Hz. Musa ile Firavun’dan bahseden Kasas sûresine kadar okuyordu. Çarşamba gecesi Zümer sûresinden, Rahmân sûresine kadar okuyup, Kur’an’ı hatmediyordu.[14]1.Gün:Cuma gecesi;Fatiha_i Şerife Süresinden Maide Süresi dahil,

2.Gün:Cumartesi gecesi;Enam Süresinden Hüd Süresi dahil,

3.Gün:Pazar gecesi;Yusuf Süresinden Meryem Süresi dahil,

4.Gün:Pazartesi gecesi;Taha Süresinden Kasas Süresi dahil,

5.Gün:Salı gecesi;Ankebüt Süresinden Sad Süresi dahil,

6.Gün:Çarşamba gecesi;Zümer Süresinden Rahman Süresi dahil,

7.Gün:Perşembe gecesi;Vakıa Süresinden Nas Süresi dahil.

Şevval, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Bir pazartesi günü dünyaya gelmediysen, o günü sevmenin başka hiçbir anlamı yoktu.

Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 37)Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 37)

okunması tavsiye edilir....
5 Ocak 1789 Pazartesi sabahı beş-altı bin kadın Versailles’a yürüyüşe geçti; başlarını la Halle’den kadınlar çekiyordu. Artlarından erkekler geliyordu, en gençleri kadın giysileri içindeydi. Çamura belenmiş, yağmur ve terden sırılsıklam, bitik ve sarhoş, kadınların çoğu Marie Antoinette’e tehditler yağdırıyordu. 100-150 kadın tarih yazıyordu. Maillard öncülüğünde Pelican sokağı kadınları ve domuz kasapları burjuva hanımlara, dindar kadınlara, kocalarının kollarından çekip aldıkları kadınlara, ya da saçlarını kesme tehdidiyle ya da ite kaka aralarına kattıkları ev kadınlarına hakaretler yağdırıyordu. Kraliyet sarayının önünde toplanan kadınlar Flandres Bölüğü askerleriyle flört ediyordu (…) Meydanda bir at yere kapaklandı, ve hemen bu yoksul, aç kadınlar tarafından parça parça edildi.
....................................................................................................
Ve kadın komünarların komutanlarından Louise Michel, yargıçlarının karşısında dimdik durup haykırdı: “Bana Komün’ün suçortağı olduğum söylendi. Kuşkusuz ki evet; çünkü Komün herşeyden çok, Sosyal Devrim’i istiyordu ve Sosyal Devrim benim de en büyük arzumdur. Dahası, Komün’ün teşvikçilerinden biri olmaktan onur duyuyorum… Öyle görünüyor ki özgürlük için çarpan yüreklerin küçük bir kurşun parçasından başka bir hakları yok; o hâlde ben de payımı istiyorum. Beni sağ bırakırsanız intikam için haykırmaktan hiçbir zaman vaz geçmeyeceğim.” Louise Michel, Yeni Kaldeonya’ya sürgün edildi.
....................................................................................................
“Milyonlarca kadını tarafımıza çekmeden proletarya diktatörlüğünü uygulayamayız,” diyordu Lenin. “Komünizm olmadan kadınların kurtuluşunun gerçekleşemeyeceği ne kadar doğruysa, kadınların tam kurtuluşu gerçekleşmeden komünizmin de olamayacağı okadar doğrudur,” diye yanıtlıyordu Inessa Armand.
................................................................................................................
Sovyet devrimi, bize işçi devrimleri ile kadınların kurtuluşu arasındaki bağların ne denli yakın ve çözülmez olduğunu, emekçilerin öncülüğündeki devrimlerin kadınların özgürleşmesinde ne denli ileri gidebileceğini gösterir.

Ama bir şeyi daha gösterir: Kadınlar sahip çıkmazlarsa kazanımlarının geri alınabileceğini… “Sosyalist anavatanın savunulması/kurtarılması” adına kadınlara fedakârlık çağrıları çıkartılabileceğini… “Emek kahramanı”, “Kahraman ana” madalyalarının kadınların mutfağa geri gönderilmesini örtbas etmek için kullanılabileceğini…


http://noktahaberyorum.com/...r-sibel-ozbudun.html

Silgi Şiir Dergisi, Nisan-Mayıs sayısında yayınlamak üzere görüşünüzü bekliyor;
"Beğeninize göre, iyi şiir nasıl olmalıdır ?"
Yanıtınızı lütfen, birkaç tümceyle özetleyiniz. (19 Mart 2018 Pazartesi-18:22)
MEHMET BÜYÜKÇELİK (SİLGİ ŞİİR DERGİSİ G.Y.YÖNETMENİ) İZMİR
E POSTA.buyukcelikmehmet@gmail.com

Halil, bir alıntı ekledi.
Dün 21:49 · Kitabı okuyor

Ebu Leheb
-Ah, diyecektir; Cehennemdeyim. Cehennemdeyim ve azab içindeyim. Ancak Pazartesi günleri azabim hafifliyor. O zaman parmaklarımi emiyorum ve uclarindan çıkan suyu içiyorum. Zira Pazartesi günü, Allah Resulünün doğduğunu haber veren cariyeyi azad etmiştim. Bu hareketimin yüzü suyu hürmetine Pazartesileri hafifliyorum.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 72)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 72)
Seçil, bir alıntı ekledi.
Dün 15:23 · Kitabı okuyor

Savaşçı balıkçılla düşüp kalkmaya cesaret eden şahini, tehlike bekler...

Kırmızı Pazartesi, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 61)Kırmızı Pazartesi, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 61)
sierva maria, Kırmızı Pazartesi'ni inceledi.
 Dün 14:19 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Okurken Santiago Nasar’a duyduğum acıma, sempati ve karmakarışık birçok duygumu gizleyemeyeceğim gibi bu toplumdan da nefretimi gizleyemem. Okunmaya fazlasıyla değer, ders çıkarmak için birebir bir yapıt. Şüphesiz en sevdiğim yazar Gabriel Garcia Marquez’in farkıyla ortaya konan bir halkın ortak davranış biçimi örneği.

Pazartesi
Cahit Zarifoğluca konuşursak: 'Pazartesi sendromu şımarıklıktır. Ekmeğinin peşinde olanlar için Pazartesi; 'Besmele'dir.'