• Jane Casey beni bul!
  senin benimle derdin ne öğrenmek istiyorum. bu kitabı baştan sonra beğenmedim, giriş gelişme sonuç bana kalırsa okuyucunun zekasına saygısızlık niteliğindeydi. gereksiz detay ve tekrarlarla bezeli 456 sayfanın sonunda maktulun aslında hiç maktul olmamış olması, 5. sınıf american aksiyonu 'sigortadan para almak için' yapılan saçmalıklar. olay mahalinin bulunduğu caddede kimin kiminle yattığının beli olmaması gibi aslında hikayeye aksiyon katmak için verilen detaylar (ki yazarda hikayenin çok vasat ve aksiyona ihtiyacı olduğunu anlamış ancak aksiyon katayım derken daha da sıkıcı hale getirmiş) beni ziyadesiyle gerdi, bir daha Kerrigan maceralarını okumamak için yemin ettirdi. aslında bu kitapta beni en fazla rahatsız eden şey ise, kitapta anlatılan olaydan bağımsız olarak sadece seriyi baştan sonra okuyan okuyucuların anlayacagı dedektifimizin eski sevgilisi, sadece seriyi baştan sonra okuyan okuyucuların anlayacağı dedektifimizin 5 kitaptır doğru düzgün ortaya çıkmayan sapığı, sadece seriyi baştan sonra okuyan okuyucuların anlayacagı dedektifimizin kankitosu polis Jhon ile arasındaki saçma cinsel cekim gibi detayların beni boğmuş olmasıydı. bu bir tv dizisi değil sevgili Casey ve eserinde bolca gecen iğrenç amerikan dialoglarında da olduğu gibi 'kimse senin boktan serinin diğer kitaplarının hepsini okumak zorunda değil seni lanet olası' madem seri şeklinde bir hikaye anlatmak istiyorsun bu kurgu çok farklıdır, bu Jo Nesbo'nun Harry Hole serisinde yaptığı gibi kurguyla olur. yani kitaplarında devam ettirmek istediğin ana kurguyu beyaz bir tuvaldeki siyah noktacık şeklinde değilde eski kitaplarını okumamış sana yeni merhaba diyecek bir okuyucununda birşeyler anlayabileceği gibi verir, boğmamaya çalışırsın. ben tüm seriyi okuduğum halde mantıklı bir dayanağı olmadan verilen bu eski detaylar dediğim gibi beni boğdu.
  çok fazla yorumladığımı farkettim ki bence bunu hakedecek bir eser değil.
 • Sömürgede, sömürgeleştirilenin resmî ve kurumsal muhatabı, sömürgecinin ve baskı rejiminin sözcüsü, polis ve ordudur.
 • - Neden onları yanlış yönlendirdin?
  - Polis gücü temsil eder.

  Benim gibi insanlar her koşulda zayıfları korur, kim olurlarsa olsunlar. Unutma, Tristana, unutma.

  Tristana - Seni Sevmeyeceğim, (1970)
  Luis Buñuel
 • Kendisini polis, savcı, asker ve “seni seviyorum” diyerek tanıtan insanlara itibar etmeyin.
 • “Benimle çok uğraşıyorlar, canıma tak dedi. Artık dayanamayacağım.”

  Bu sözler sabahattin Ali’nin ölmeden önce kardeşi Fikret Şenyuva’ya söylediği son sözlerdi.
  Ve eklemişti: “Anneme yirmi beş lira gönderdim. Yine göndereceğim. Bir gün gelir de gönderemezsem, beni yok bilin!..”

  Ve cesedi öldürüldükten altı ay sonra bir çoban tarafından bulunur, dört ay sonra da gazetelere öldü haberi yazılır. Eşyalarına devlet tarafından haciz konulur, bir polis memuru eşyalarını köylülere satar ve daha nice iğrenç şey... Yıllarca eserlerine yasak konulan, yazıları yüzünden durmadan hapiste yatan Ali şimdi MEB’in 100 Temel Eser listesinde yer alıyor. Garip bir ülkeyiz.

  Sabahattin Ali özgürlüğüne kavuşacağını düşündüğü yola çıkarken okumak için yanına aldığı bir kaç kitap, bir kaç parça kıyafet, umudu, kafasında ise geride bıraktığı can’ı Aliye’si, ruhu Filiz’i ve çantasında tamamlamayı düşündüğü bir çok hikayesi vardı.
  İşte bu kitabı; yıllar sonra sandığından çıkan notlardan derlenmiş bir kitap. Kızı Filiz Ali yıllar sonra sandıkta kalan belgeleri ve notları 1997’de Nükhet Esen’e götürüyor. Nükhet Esen, Zeynep Uysal, Engin Kılıç, Olcay Akyıldız bu yazıları okuyup düzenliyorlar.

  Bu derleme kitapta; ikisi tam, biri bitmemiş, biri uzun olmak üzere dört hikaye, on bir şiir, Kağnı hikayesinin üç perdelik opera formunda yeniden yazımı, ileride yazmayı planladığı hikaye ve romanlarına dair kısa notlar, bazıları 1940'larda gazetelerde yayımlanmış sosyo-politik makaleleri ve çizdiği desenler yer alıyor.
  Yazmayı planladığı liste şu şekilde: #33900716
  Tabi bu listenin dışında Kuyucaklı Yusuf’un üçlemesi de bulunuyor.
  Sabahattin Ali, ‘Kuyucaklı Yusuf’u üç cilt olarak tasarlamış. Şehrin büyüklerini öldüren Yusuf, ‘Çineli Kübra’ isimli ikinci ciltte eşkıya olacak, üçüncü ciltte ise Yörüklerin arasına katılacaktır. Bu yönüyle ‘Kuyucaklı Yusuf’, ‘İnce Memed’ gibi eşkıya romanlarının öncüsü sayılabilir.


  Edebi dili pek iyi olmayan, bölük pörçük, daha üzerinde çalışılması gereken, belki çoğu kullanılmayacak yazılardan oluşan derlenmiş bir kitap. Yani Kafka vakası diyebiliriz. Bunun bilincinde olmadan okuyan kimseler Ali hakkında negatif düşüncelere girebilir. Eğer bu yazıların daha taslak aşamasında olduğu bilinip bu bilinçte okunursa hiçbir sıkıntı teşkil etmez çünkü onun yazdığı her satır bizim için çok kıymetli. Ama Ali bunu ister miydi ? Hiç zannetmiyorum. İlk öykü kitabı olan Değirmen’i bile kendi isteğiyle çıkarmasına rağmen eleştiren, Dağlar Ve Rüzgar adlı derleme şiir kitabındaki notlarda, şiirlerini gönderdiği çoğu dostuna şiirleriyle ilgili bol bol eleştiri yazan bir yazar bunların gün yüzünüze çıkmasını istemezdi bence.

  “Bir Hakikatin Hikayesi” adlı öyküsü gerçekte başından geçen bir olay olduğu için yayınlanmadığı düşünülüyor.
  En uzun olan hikayesi Çakıcı’nın İlk Kurşunu. Bu hikayede Aydın’da yaşayan eşkiya Çakırcalı Mehmet Efe’yi anlatır. Hoş eşkiya demek pek doğru bir tabir olmuyor. Otoriteye karşı savaşmış, halktan yana olan biri Çakırcalı.
  Ali bu hikayeyi yayınlar mıydı yayınlarsa cezaevinde ne kadar süre yatardı bu da bilinmez. Çünkü pek çok yerde II. Abdülhamit’i sert bir dille eleştiriyor. Pek çok kişi Yaşar Kemal’in Çakırcalı Efe kitabıyla kıyaslıyor. Bu tamamiyle yanlış bir yaklaşımdır daha taslak olan bir yazı, bir birikim eseriyle kıyaslanmamalıdır bence.

  Yine de kitaba umutsuz bir şekilde devam edenleri, kitabın son kısmı fazlasıyla tatmin edecektir.
  Gazetelere yazdığı köşe yazıları ya da yaptığı konferanslardaki konuşmaları yer alıyor bu kısımda. Bu konuşmalar ders niteliğinde.

  17.01.1932 yılında Konya Halkevi'nde verilen konferanstaki konuşmalarını; “Kadınlar Üzerine Bir Konferans” adıyla yazmış, kız çocuklarının eğitimi, onların nasıl yetiştirilmesi gerektiği, kadın ve erkeğin toplumun her alanında eşit olması gibi konularda çok müthiş noktalara değinmiştir. Şu alıntı yazının sadece kısa bir parçası:
  #33861364

  Bu yazıları:
  Türkiye Hapishaneleri
  Emperyalistin Tarifi
  Bu Memleketi Kurtarmak İçin
  Milliyetçinin Tarifi
  Hürriyet Meselesi
  Milliyetçi Gençlik
  Asıl Büyük Tehlike Bugünkü Ehliyetsiz İktidarın Devamıdır
  Şeklinde devam ediyor. Sırf bu yazılar için bile alınıp okunmalıdır bu kitap.


  Yıllar geçmesine rağmen halen ne asıl katilleri bulundu ne de bir mezarı mevcut Sabahattin Ali’nin. Kemikleri inceleme yapılacak bahanesiyle ordan oraya savrulurken ne hikmetse kayboluveriyor.
  Sanki kaderini bilip bu dizeleri bırakmış bize:

  “Bir gün kadrim bilinirse
  İsmim ağza alınırsa
  Yerim soran bulunursa
  Benim meskenim dağlardır!”

  Canına kurban...
 • Sözlerim var köprüleri geçirmez 
  kimseyi ateşten korumaz kelimelerim 
  kılıçsızım, saygım kalmadı buğday saplarına 
  uçtum ama uçuşum 
  radarlarla izlendi 
  gayret ettim ve sövdüm 
  bu da geçti polis kayıtlarına. 

  İsmet Özel