Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 18:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Rusya Tarihi
Slav (Slovene) adına ilk defa, eserini M. s. VI. yüzyılın başlarında yazan, Nazians'h Pseudo-Cesarios'un kitabında rastlanıyor. "Slav, sözünün ne anlama geldiği bilinmiyor; bu isim de, birçok kavimler adı gibi, menşei ve mânası açıklanamıyor.

Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 4 - Türk Tarih Kurumu)Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 4 - Türk Tarih Kurumu)

Şehit Haberleri ve Medya
Öncelikle bir akademisyenin yazısını okuyalım;

''Medyada 'hikaye önyargısı' veba gibi ortalığı kasıp kavurur. Örneğin, araba köprüden geçerken köprü aniden çöker. Ertesi gün gazetelerde nasıl bir haber okuruz? Arabada oturan talihsiz adamın hikayesini; nereden geldiğini, nereye gitmeye çalıştığını. Hayat hikayesini öğreniriz: Falanca yerde doğmuş, falanca yerde büyümüş, mesleği falanca. Eğer hayatta kaldıysa ve röportaj verebiliyorsa, köprünün çökme anında neler hissettiğini detaylarıyla öğreniriz.

İşin saçma yanı, bu hikayelerin hiçbirinin önemli olmamasıdır. Önemli olan talihsiz adam değil, köprünün inşaatıdır: köprünün zayıf noktası tam olarak neredeydi? Sebep malzeme yorulması mıydı? Değilse, köprü önceden zarar mı görmüştü? Öyleyse, bu zarara ne sebep olmuştu? Yoksa, tümden uygunsuz yapı prensibi mi kullanılmıştı? Bütün bu önemli noktalardaki sorun ise şudur: Bunlar bir hikayenin içine oturmaz. Hikayeler bizi çeker, soyut gerçekler ise bizi iter.''

(- 52 Denkfehler die sie besser anderen überlassen, Rolf Dobelli
Dawes, Robyn M.: Everyday Irrationality: How Pseudo-Scientists, Lunatics, and the rest of Us Systematically Fal to Think Rationally, Westview Press, 2001, S.111

Turner, Mark: The Literary Mind: The Origins of Thought and Language, Oxford University Press, 1998.)


Bu yazıyı okuyunca aklıma Türkiye'deki haberler geldi -dünyanın her yerinde böyle aslında-, özellikle şehitlerimizle ilgili haberlerde sıklıkla aynı şeyler vurgulanır; ''yeni evliydi, 3 yaşında çocuğu vardı, ailesi barakada yaşıyor, borçlarını ödeyemedi, yokluk içinde büyüdü'', gibi devam eder ki bunlar da farkındalık oluşturması için çok önemlidir, FAKAT nedense medya ve toplum hiçbir zaman; ''Bu askerler neden şehit oldu, bu olayın sorumluları kimlerdir? Hata var mıdır, var ise sorumlusu kimlerdir? Hangi stratejiler bizi bu duruma götürdü, sınırlarımızın terör yuvasına dönmesinde bizim bir hatamız var mıdır var ise nedir kimindir, nasıl düzeltiriz?'' gibi sorular sormazlar.

- Tüm şehitlerimize ve masum insanlara Allah rahmet eylesin. -

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
26 Şub 09:04 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevr kabul edilseydi ne olurdu?
"Sevr'i kabul etseydik ne olurdu? Türkiye'nin belirli kısımları sonra verilir, belirli kısımları verilmezdi. Bir kere Ege Bölgesi hiçbir zaman verilmez, İstanbul da elden çıkardı. İngiltere, Cebelitarık'tan ve Malta'dan nasıl çıkmadıysa, İstanbul'a da o şekilde yerleşir ve Boğazlar ve İstanbul'u Rusya'ya katiyyen bırakmazdı; pseudo (sahte görünümlü) bir ortaklıkla oyalardı ve ilerde de kuzeydeki kuvvetin güneydeki üslerine karşı aynı düzeni sürdürerek, Britanya'nın ebedî hâkimiyetini sağlardı. Bazı yerli iktidar sahipleri de bu politikayı desteklerdi. Türkler bu bölgeyi ancak turistik görür ve iç geçirirlerdi."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 144 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 144 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)
Aynur, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Anneme son zamanlarda bir pseudo-filozofi hastalığına yakalandığımı, haddimi bilmeden sürekli insanlık üstüne düşündüğümü söyleyecek halim yoktu.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli