@kitaplarlakeyif, Yüzbaşının Kızı'ı inceledi.
21 May 17:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yüzbaşının Kızı için kısa bir yorum yazmak oldukça güç. Elimde sayfa sayısı az ama derinliği çok bir kitap olduğunda uzun uzun cümleler birikiyor dilimin ucunda.

Puşkin'i Rus Edebiyatının mihenk taşı olarak hepimiz biliyoruz. Ve bu romanında tarihsel gerçeklik içinde romantizmi öyle güzel aktarıyor ki. Yazım dili oldukça sade ve akıcı, çeviri güzel.

Kalabalık bir karakter kadrosu karşılıyor bizi ilk bölümden itibaren. Kadın karakterler baskın, erkeklerin kimisi zevke düşkün, kimisi savaşçı.

İyilik karşılığını bulur, vefa göstermek önemlidir, samimiyet etkilidir gibi sonuçlara ulaşmanın mümkün olduğu romanda Puşkin'in tarihçi yönünü görüyoruz. Bir yandan Pugaçov baskını ile ilgili bilgiler alırken, diğer yandan çok mağrur bir aşka tanıklık ediyoruz.

Romanın baş kahramanı aynı zamanda anlatıcı görevini de üstlenmiş.

Keyifle, bir solukta okunan bu klasiğe kitaplığınızda yer açın derim.

Alexandr Puşkin :
" Aşk ;
bir kişiyle felaket,
iki kişiyle saadet,
üç kişiyle cinayettir!
... Aşksız hayat ise tam bir sefalettir. "

BERFİN SITKI TARANCI, Yüzbaşının Kızı'ı inceledi.
 21 May 00:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitap etkinliğinde tanıştığım kitap arkadaşım sayesinde kitaplığıma ilk kez bir Puşkin romanı eklendi. Üzerinde “World Romance Classics” yazan Rus romanları hep gözümü korkutur benim. Daha doğru düzgün telaffuz edemediğim karakter isimlerine, bir de Rus halkının karışık ilişkileri eklenince Çıkılmaz mahallesinin çıkmaz sokağından çıkamıyor insan. Yüzbaşının Kızı’nı okurken hiç o sokaklara uğramıyorsunuz. Yazarın sade üslubu ve anlaşılır anlatımı açık bir denizin tertemiz ve serin sularındaki küçük bir teknedeymiş hissi veriyor.
Daha önceden Puşkin’in şiirlerini hayranlıkla okuyan ben, bu romanını okuyunca hayranlığım daha çok yazım tekniğine yöneldi. Anlatımı, dili kullanışı, tasvirleri, örneklendirmeleri ile benim -ve eminim ki çoğu okurun- idolü olmuştur.
Bir de konusuna gelelim: Aşk ve savaşın iç içe olduğu bir roman. İki konununda baskın olduğu bir roman. (Ama benim için aşk biraz daha ikinci planda kaldı) Tabii ki sadece bunlar değil; dürüstlük, sadakat, cesaret,kin ve nefret gibi duyguların karakterlerle özdeşmesi hatta karakterlerle yaşamış olması çok hoşuma gitti.
Madem konusu açıldı. Biraz daha derinlere inecek olursak, dürüstlük ve cesaretin kesinlikle ana karakter Pyotr Grinyov olduğunu görebilirsiniz. Açık sözlü ve doğru olması ona her daim her konuda kazandırmıştır. Aşkı uğruna pek çok kez kendi canını hiçe saymıştır.
Aşk demişken, o da kitabın diğer ana karakteri, Pyotr’un sevgilisi Maria’dır. Maria, sessiz ama güçlüdür. Kimseye boyun eğmez, aşkı için her şeyden vazgeçmeye razıdır.
Sakadat, kesinlikle Andreyeviç ailesinin hizmetçisi Savalyeviç’tir. Kin ve nefret ise kötü komutan, Çariçe’nin yaverlerinden iki yüzlü Şvabrin.
Kitabın ana fikrinin kapısını da çalarsak, çoğu insanı “aşk için her şeyi yapmalı, gerekirse ölümü bile göze almalı” fikri karşılar. Ama biraz daha irdelerseniz asıl fikrin “ dürüst ve doğru olursanız hayat size güzel kapılar açar” olduğunu görürsünüz.
Alexandre Puşkin, bu romanı ile hem kendi siyasal fikrini hem de Rusya halkı için düşündüklerini dantel gibi işlemiştir. Kullandığı dilin yalınlığından, sıcak ve akıcı üslubu sayesinde okurun beynini yormamış, son sayfasını okuduğunuzda damağınızda tanıdık olmayan çok farklı ve hoş bir tat bırakmayı başarmıştır.

ÖZTÜRK, İnsancıklar'ı inceledi.
20 May 17:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gogol ve Puşkin etkisinde olan bir kitap. Sosyal eşitsizliğin, yoksulluğun, çaresizliğin karşısında, birbirlerine mektuplarla daha da çok bağlanan, acı çeken yoksul bir o kadar da çaresiz insanlar... Kitabın mektuplardan oluşması ayrı bir güzellik katmış. O zaman ne diyoruz İyi ki Var senin kitapların Dostoyevski.

@kitaplarlakeyif, bir alıntı ekledi.
20 May 10:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Atın dört ayağı vardır ama yine de tökezler.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 45 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, YKY 3 Baskı)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 45 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, YKY 3 Baskı)
@kitaplarlakeyif, bir alıntı ekledi.
20 May 10:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın günaha hükmü geçmez.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 26 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, YKY 3 Baskı)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 26 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, YKY 3 Baskı)
@kitaplarlakeyif, bir alıntı ekledi.
20 May 10:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan batıl itikatlarını ne kadar istihlaf ederse etsin, onlara katılmak tabiatı icabıdır.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 18 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, YKY 3 Baskı)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 18 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, YKY 3 Baskı)
@kitaplarlakeyif, bir alıntı ekledi.
20 May 10:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Elbiseni yeniyken, namusunu gençken koru.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 11 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Pişkin, YKY 3 Baskı)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 11 - Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Sergeyeviç Pişkin, YKY 3 Baskı)
Zeynep Buse Küçük, Yüzbaşının Kızı'ı inceledi.
19 May 16:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Söz konusu Rus Edebiyatı olunca başta kitaplardaki isimlerden dolayı gözüm korkuyor benim. Kitabı okurken kimin kim olduğunu aklımda tutmak için apayrı bir uğraş veriyorum çünkü. Gelenek bozulmadı bu kitabın başında da aynen öyle oldu, tabi sonlara doğru taşlar yerine oturmaya başlıyor.

Puşkin, kitapta ana konu olarak Pugaçev isyanını anlatmış ama bir aşk hikayesiyle de bu tarihi olayı süslemiş. Okurken sizi yormayan bir dili vardı kitabın. Kesinlikle ağır klasik romanlardan biri değildi. Zaten sayfa sayısı itibariyle de sizi sıkmayacak bir kitaptı.