Kaybolup giden, neredeyse bir hatıra bile değildi bir zamanlar gerçek olan hatta gerçekten de fazlası; bir ad bile değildi sevdiği kadın, neredeyse sadece bir görüntüydü ya da bir gölge; onun gözünde o çözümlenmesi imkansız rastlantı sallaha doğru gerileyip kaybolmuştu.
Sayfa 177
Ortaçağ’ın sonlarından bu yana Batı’da da bu aynı eğilimle karşılaşmaktayız; kendi dünyalarının dışına çıkmak, bu dünyanın dışında bulunan halkları, toplumları, kültürleri tanımak eğilimiyle. Ama her nedense ne antik dönemde ne modern çağlarda Doğudan Batıya gitmek, bu dünyayı keşfetmek veya tanımak isteyen fazla kimseyle karşılaşmıyoruz. Bu bir rastlantı mıdır? Muhakkak ki değil. Peki Doğu insanının Batıya veya kendi dünyasının dışına çıkmaya karşı bu ilgisizliğinin nedeni nedir? Hiç şüphesiz bunun tek bir nedeni yoktur. Ama herhalde onun başında daha önce İslâm dünyasıyla ilgili olarak sözünü ettiğim o ünlü kendi kendine yeterlik duygusu gelmektedir.
Eski aşklara dönemezsin ama eski kitaplara dönebilirsin. Yıllar varki yalnız eski aşklarımı okuyorum;Dostoyevski'yi, Kafka'yı ilk kez yıllar varki ilk kez, bugüne kadar okumadığım bir kitap, daha kitap olmamış bir metin böylesi bir duygu yarattı.Bu bir rastlantı mı?
Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Nitekim, biz, diyordu; neden birbirimizle tanıştık? Hangi rastlantı bunu istedi? Hiç şüphe yok, birbirine kavuşmak için akan iki nehir gibi, aradaki mesafeye rağmen, ikimizin de üstünden kayıp gittiğimiz inişler bizi birbirimize doğru itti.
Sayfa 160Kitabı okudu
"Bu dünyada hiçbir şey rastlantı sonucu meydana gelmez."
Sayfa 14 - CanKitabı okudu
Gündelik koşuşturmaların içinde karşılaştığın güzellikleri olağanüstü bir rastlantı olarak gör. Verilen bir selâmı şükür sebebi say. Sana yapılan bir iltifatı içtenlikle işit. Boş övgüleri duy, sahte yüzleri gör, kötülüğü kavra ama istikametin iyi niyetten hiç şaşmasın..
Bu dünyada hiçbir şey rastlantı sonucu meydana gelmez.
Bu dünyada hiçbir şey rastlantı sonucu meydana gelmez..
"Mutluluğun da bir rastlantı sonucu olmadığını,yaz yağmuru gibi birden bire başımıza düşmediğini söylemeliyim.Gerçek mutluluk, yavaş yavaş azar azar gelir ve bu bizim hayata bakış açımızla, çevremizdekilere karşı davranışımızla doğrudan doğruya ilgili ve orantılıdır. Mutluluk, birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğar."
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.