Black Hail, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Olasılık ve Rastlantı
Zaman içinde, hayat öyle böyle devam ederken bir çok rastlantının doğal olarak oluşması hiç şaşırtıcı değildir.
- Plutarch

Herkes İçin Matematik, John Allen Paulos (Sayfa 45)Herkes İçin Matematik, John Allen Paulos (Sayfa 45)

Rastlantı dünyanın en ilahî gücüdür, birine rastlamanız bazen bir ödüldür bazen de bir ceza.

Jean Baudrillard

* ilge, bir alıntı ekledi.
10 saat önce

Az yersen aşık olmazsın!
Gerçekte benim bu aşkım, bir yandan annemle kadın terzilerin, öte yandan, boş yaşamım sonucu aldığım aşırı yiyeceğin sonucuydu. Bir yanda kayıkla gezintiler, o ince beli saran giysiler vs. olmasaydı, karım kaba kumaştan bir entariyle evinde otursaydı, öte yandan ben de normal bir insan olarak çalışmam için gerekli olduğu kadar yemek yemiş olsaydım, emniyet supabım açık olsaydı, o anda rastlantı sonucu kapanmış olmasaydı yani... âşık olmazdım, hiçbir şey de olmazdı.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
siyal, Yalancı Jakob'u inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde

Gettoda yaşayan Jacob ve arkadaşlarının hüzünlü hikayesini anlatıyor kitap. Jacop rastlantı eseri radyoda bir haber duyar. Gettoda radyo dinlemek yasaktır. Ve bu haberin Gettodaki herkes için umut kaynağı olabileceğini anlar. Herkese gizli bir radyosu olduğu yalanını söyler. Umut vermek için sürekli yeni haberler uydurmak zorundadır artık.

kudret buray, bir alıntı ekledi.
16 Mar 02:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Insandaki göz de Darwin'i şaşırtan hususlardan biriydi. Göz kadar güzel bir şeyin salt rastlantı sonucu olacağını da kabul edemiyordu.

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
15 Mar 20:16 · İnceledi

Geçenlerde, bir rastlantı sonucu benim Werther'in ilk baskısından biri elime geçti; onu gözden geçirirken, kulağımda o çoktan unuttuğum yıllanmış ezgiyi duyar gibi oldum. Demek kişi, saçmalığını çok genç yaşında böylesine anladığı bir dünyaya daha kırk yıl dayanır, yaşamını sürdürebilirmiş, diye düşündüm.

Goethe'den Seçme Mektuplar III, Johann Wolfgang Von GoetheGoethe'den Seçme Mektuplar III, Johann Wolfgang Von Goethe
Melike Uzunoğlu, bir alıntı ekledi.
15 Mar 11:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başkalarının kötülüğü üzerinden yükselen bir toplumda, rastlantı sonucu, birkaç yıl görece mutlu olunabilir, ama bu mutluluk, kumdan şatolar gibi yıkılır, devam edemez, en küçük şey bile onu parçalamaya yeter; ve eşit insanların toplumundaki olası mutluluk ile karşılaştırdığında acınacak derecede küçüktür. Bu yüzden, herkesin iyiliğini hedeflediğin her seferinde doğru davranırsın.

Anarşist Ahlak, Pyotr Kropotkin (Sayfa 72)Anarşist Ahlak, Pyotr Kropotkin (Sayfa 72)
Yavesinmeikesi, Satranç'ı inceledi.
14 Mar 08:27 · Kitabı okudu · 1 günde

Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

Çok etkileyici ve sürükleyici bir kitap. Zweig'in ölümünden önce kitabı tamamlamış olması ve bitirdikten sonra da intihar etmesi..

"Rastlantı dünyanın en eski ilahi gücüdür.
Birine rastlamanız bazen bir ödüldür, bazen de bir ceza....

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
13 Mar 19:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Selam, güç ve erkti o, parçalanabilirdi, ama inancından döndürülemezdi, boş ve paslı gözleriyle başımın yukarısından bakıyordu. Selam, efendiydi, tek efendiydi, tartışılmaz niteliği kötülüktü, iyi efendi yoktur. İlk olarak, aşağılama zoruyla, tüm bedenim tek bir sızıyla haykırarak, kendimi ona bıraktım, kötücü düzenini beğendim, onda dünyanın kötü ilkesine taptım. Ülkesinin, tuz dağından yontulmuş, doğadan ayrılmış, çölün geçici ve ender çiçeklenmelerinden bile yoksun, güneşin ya da kumların bile bildiği şu rastlantı ya da sevgilerden, aykırı bir buluttan, azgın ve geçici bir yağmurdan bile uzak, kısır kentin, köşeleri dik, odaları dörtgen, adamları katı düzen kentinin tutsağı olarak, bana öğretilmiş olan uzun tarihi yadsıdım.

Sürgün ve Krallık, Albert CamusSürgün ve Krallık, Albert Camus