• Eşitliğin doğal olmadığını, doğada da bulunmadığını, önemli olanı eşitlik değil adalet olduğunu anlayabilecek mi acaba bu insanlar?
  Batı (Reklam) Medeniyeti'nin kendilerine ezberlettiği eşitlik sloganlarından ne zaman kurtulacaklar? Eşitlik, adalete giden yolun ilk basamağıdır, bununla yetinme...
 • Bir kaç kitap yayın evi ile küçük yaprak sayıda sayfa niteliğinde kitap yazacağım bana bunun maliyet ve basım telif hakkı ücreti dağıtımı gibi konular da bilgi sahibi olmak istediğimi bildirdim.
  Bu konu ile alakalı bir çok yayın evi ile temas ettim ve görüşmelerim oldu.
  Aralarından sedece bir yayın evi net dürüst samimi davranarak söyle bir beyanda bulundu....

  Senin yazdıkları inceledim bazı kitaplar ile benzerlik vardı bu tabiki olur ve olmalı da. Mantık bakışı şudur bir çok kitap arasında temel olarak konular aynı yerden başlar fakat temelden sonraki aşamalar konusunun akışı izahı kitabı ve yazarını ön plan yada arka plan yapar.

  Makalelerini okuyunca senin kendine öz bir üslup tarzın kurgu anlayışın var bunu gayet belirgin anladım gözlem edebildim.
  Fakat sana tavsiyem şu yönde olacak insanlar bu tip kitaplara çok alaka ilgi göstermiyor kitlelere toplumlara hayal kurgu bilim aşk astroloji fal şiddeti ön plan da tutan irdeleyen sunum içeren kitaplar yazman onların üzerine çalışman tavsiyem diye beyan da bulunarak sözleri şöyle devam etti.

  Sen ölümden yaratılışdan manevi mistik tasavvuf ve spiritüel konulara kendinden mizah doğallık katarak yazacaksın bolca geçmişte yaşamış mistik insanlardan Allah’tan söz edeceksin çünkü çizgin anladığım kadarı ile bu yönde.

  Muhakkak bu tür kitaplarda lazım gerekli fakat zaten bir çok yazar var bu kulvarda bu tip kitaplar yazıyor yani şans demiyelim reklam sponsor gibi etkenleri dikkate alır isen senin kitabının raflarda yer bulması dahi imkansız olur.

  Senin de ifade ettiğin gibi bende bir çok yolladığın makalelerindeki okuduğum bilgi ve konulara bende katılıyorum.
  Sen insanların hepimizin inandığı fakat gözden kaçtığı şeylerden söz ediyorsun senin sözlerin ile sana cevap vermiş oldum şu an.

  Sana tavsiyem bir kaç düzüne kadar satılacak bir kitap için bu tip bir riske girmemeni tavsiye ederim paranı vaktini ziyan etmiş olursun ve şevkin tatsız süreçler ile karşı karşıya kalacaktır.

  Sana bir arkadaş tavsiyem şu yönde olur ya sen değiş yada bakış açın değişsin ki çok okunacak bir kitap üzerinde odak ve çalışma yapmış olursun.
  Ve bu tür bir değişimin etkisi desteği ile gümümüzün istek ve taleplerine bu sayede dahil ve cevap veren bir kitap yazmış olursun......

  Bu tavsiyeyi fikri ve uyarıyı bana açık bir dille lütuf eden arkadaşa çok teşekkür ediyorum bu vesile ile onun gözünden kendimi daha iyi görme fırsatını ve imkanını da vermiş oldu bana.
  Bence gerçekten çok haklı ve gerçekten doğru yerden giriş yapmış duruma.
  Şayet bana asılsız süslü püslü sözler ilham verici sözler deseydi ne olur du yada ne yapardım buda bir süreç soru işareti olacaktı yada büyük bir hoşnutsuzluk tadacaktım.

  Neyse artık anlamam gerekeni anladım almam gerekeni de aldım.
  Kim ki gerçekleri ben yazıyorum biliyorum diye idda da bulunuyorsa o asıldan gerçekten çok uzaktadır.
  Gerçek yazılmaz anlatılmaz çünkü gerçek bir söze yada bir kişiye indirgenemez o vakit gerçek de sorgulanmış ve önemini yitirmiş olur.
  Şair olmak değil şiir olmak ve kalmak önemli olan tabiat ve her şey ile uyum içinde.
  Arkadaş haklı benden kitap yazacak biri olamaz.
  Sabır ile okuyan tüm dostlara teşekkür ediyorum.
 • Kentin insanları, vurdumduymaz tavırları ve sarsak adamlarıyla evlerine varacaklar, her şeyi ölmek ve öldürmekten ibaret gören siyasilerin uyduruk demeçlerini dinleyip hiç tanımadıkları başka insanlardan nefret edecek; her kadının fettan, her erkeği aşırı maço olarak kurgulandığı herhangi bir fotokopi dizinin karşısında akşam yemeklerini yiyeceklerdi. Son reklam kuşağının bir yerinde de mutlaka koltuklarında uyuyakalacaklardı.
  Adnan Gerger
  Sayfa 109 - KaraKarga Yayınları
 • artık kaybolan bu sesleri çocukluk anılarımdan silmek mümkün değil. o günlerde seslerin de mevsimleri vardı. soğuk, ılık, sıcak ve serin sesler. her biri ayrı bir duygu uyandırırdı. neşeli sesler, yalnız sesler, hüzün dolu sesler ve korkutucu sesler. fakat şimdi burada oturup çocukluğumda duyduğum sesleri yazarken, kulaklarımı rahatsız eden gürültü, televizyondan gelen ve eski gazeteler karşılığında, tuvalet kağıdı verdiklerini anlatan bir reklam sesi. hepsi elektronik sesler. bugünün çocukları sanırım bu sesleri belleklerine yerleştiremeyecekler.
 • Size ait olmayan bir ürün veya hizmeti kendi kârınız ile birlikte satma işlemine Dropshipping sistemi denilmektedir. Düşünüldüğünde mantıksız ve illegal bir yöntem olarak görülebilir ancak başka birine ait bir ürün ya da hizmeti onun izni dahilinde aracılık ederek satma işlemi fiziki yaşamımızda yıllardır yapılmaktadır.

  E-ticaret ortamında da elinizde stok ürün bulundurmak yerine gelen siparişleri direkt olarak tedarikçinin deposundan bilgisi dahilinde satışlarının yapılması işlemidir. E-ticaret üzerinden kullanılmaya başlanan Dropshipping sistemi sermayesi ve işletme giderleri çok düşük olduğundan tercih edilmektedir.

  Neden Drop Shipping? Drop Shipping Yapmanın Avantajları

  Düşük giriş maliyeti. Fiziksel bir mağaza açmanın onbinlerce TL tutmakta. Standart bir e-ticaret sitesi de stok maliyeti, kargolama için gereken eleman maliyetlerinden dolayı fiziksel mağazadan az da olsa hala bir sermaye gerektirir. Drop shipping sermaye gerektirmeden direkt başlayabileceğiniz e-ticaret modelidir.

  Sıfır stok riski. Standart bir e-ticaret sitesi için aldığınız stoğu satamadığınızda maliyetine katlanmanız gerekmekte. Zarar bile edebilirsiniz. Kendi ürünlerinizi satıyorsanız da benzer bir durum. Üretim maliyetiniz, satamadığınız zaman size zarar yazar. Drop shipping sisteminde stoksuz çalıştığımızdan stok riskimiz sıfırdır. Stok maliyetimiz yoktur çünkü stoğumuz yoktur.

  Hızlı e-ticarete giriş. Ödeme altyapınız hazırsa Shopify ile drop shipping e-ticaret sitenizi 1 günde açabilirsiniz. Ürünleri üretmek ya da tedarik etmek için beklemeniz gerekmiyor. Sitenizi hazırladığınız, ürünleri yerleştirdiğiniz ve ödeme kanalını aktifleştirdiğiniz an satış yapmaya hazırsınız.

  Esneklik. Mağazanıza koyduğunuz ürünler satmıyor mu? Hemen ürünleri değiştirebilirsiniz. Tedarikçinizden memnun değil misiniz? Hemen başka bir tedarikçi seçebilirsiniz. Drop shipping yöntemi size büyük esneklik getiriyor. Belli bir ürüne ya da tedarikçiye bağımlı değilsiniz. Ne isterseniz onu satabilirsiniz.

  Dünyaya satış yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yerden ürünlerinizi kargoya vermeye kalksanız yüksek kargo maliyetleri çıkabilir, gümrük sorunları olabilir, her ülkeye satış yapamayabilirsiniz. AliExpress, neredeyse tüm dünyaya sıfıra yakın kargo maliyeti ile gönderi yapabiliyor. Böylece biz de bu avantajı kullanarak tüm dünyaya satış yapabiliriz. Pazarımızın büyüklüğünü bir düşünün!

  Sistem nasıl işliyor?
  Satmasını düşündüğünüz ürünü bulduktan sonra tedarikçiniz ile anlaşabilir, daha sonra ürünü Amazon, Ebay gibi sitelerde listeleme yapıyorsunuz. Bundan sonra geriye kalan tek şey, sipariş aldığınızda, bu talebi tedarikçinize iletmeniz.

  Avantajları

  Dropshiping sisteminde pazarladığınız ürünler için depo ücreti ödemenize, ürünleri bir yerde satışa hazır hale tutmanıza gerek yoktur. Bu işi sizin yerinize tedarikçiniz halletmiş olur. Dolayısıyla hiç satış yapmasanız bile depo ücreti ödemediğiniz için, maliyet açısından etkilenmezseniz.

  Aracı olduğunuz için kargo ücreti ödemenize, kargo firmasıyla anlaşmalar yapmanıza, ürünleri kargoya teslim etmenize gerek yok . Ürünlerin kargolamasını tedarikçi firma üstlemiş olur.
  Stok probleminiz olmaz.
  Sadece satış başına komisyon ödersiniz. Satış yapmazsanız, Amazon Ebay gibi sitelere ücret ödemezsiniz.
  Birden çok tedarikçi ile çalışabilirsiniz.
  On binlerce çeşit ürünü depolama sorununuz olmadığı için istediğiniz kadar ürün ekleyebilir (bazı platformlarda sınırlı), facebook, Instagram, twitter gibi sosyal medya platformlarında da sergileyebilirsiniz.
  Şirket kurmanız gerekmez. Unutmayın ki siz sadece aracısınız ve sattığınız ürünlerin vergisini aldığınız firmalar ödüyor. Bu durumda ancak iyi bir gelir elde ederseniz gelir vergisi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için muhasebecinize danışabilirsiniz.


  DropShipping Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Drop shipping’e başlarken hem drop shipping nedir hem de dikkat etmeniz gereken konuları bilirseniz hazırlık olur ve ters bir durumla karşılaştığınızda çözüm için vakit kaybetmezsiniz.

  Tedarikçiyi sürekli kontrol edin

  Oberlo kullanarak tedarikçiye sipariş geçimini otomatik yaptığınızdan çoğu zaman tedarikçinin durumunu gözden kaçırabilirsiniz. Zaman içinde ürünleri azalmış, puan ve yorumları kötüleşmiş yani kalitesi düşmüş olabilir.

  Eğer tedarikçinin kalitesindeki düşüşü yakın takip önce siz farketmezseniz müşterileriniz mağdur olup size şikayet olarak döndüklerinde farketmeye başlarsınız. Bu da hem zaman hem de iadelerden dolayı maddi kayıba yol açar.

  Ürün stok durumlarını sürekli kontrol edin

  Satmakta olduğunuz ürünün tedarikçideki stok durumu (Oberlo bunu da gösteriyor) azalırsa veya biterse bu ürün için yapmakta olduğunuz reklamlar boşa gidecek olabilir. Reklama yatırım yapmadan önce stoğun durumunu kontrol edin.

  Tedarikçinizde stok kalmazsa büyük ihtimalle aynı ürünü sağlayabilecek başka bir AliExpress mağazası bulabilirsiniz ama zaman harcamanız ve müşterilerinizi bekletmeniz gerekecek. Bu duruma düşmemek sizin elinizde.

  Alternatif ödeme altyapıları kullanın

  Tek bir ödeme altyapısına bel bağlamayın. İşi hakkıyla yapmayan çok kişi olduğundan dolayı çoğu finansal firma drop shipping yapanlara pek iyi gözle bakmamakta.

  Ödeme altyapınız ile geçici sorunlar yaşayabilir, güvenilir olduğunuzdan şüphe duyarsa hesabınız askıya alınabilir.

  Bu gibi durumlara kredi kartı ödemesi için alternatif firmalarla sürekli anlaşma durumunda kalarak engel olabilirsiniz. Kendinizi kanıtlayana kadar temkinli, yedekli ve güven alanı içinde ilerleyin.

  PayPal’a dikkat edin

  Ürünü almadım, iade istiyorum diyen kullanıcılara PayPal’ın size sormadan hemen iade etmesi satıcı mağdur edebilmekte. Bunu bilen bazı müşteriler PayPal ödemesi alan siteleri istismar etmekte.

  PayPal ile ödeme alacaksanız tetikte olun. PayPal yöntemini sadece belli limitin altında kabul ederek kısmi çözüm sağlayabilirsiniz.

  PayPal konusunda ikinci dikkat etmeniz gereken şey de hesabınıza gelen para miktarı. Bireysel PayPal hesabınıza ayda yaklaşık 2000$’ı geçen bir meblağ gelirse PayPal hesabınızı business hesaba çevirmenizi isteyecek ve ek evraklar talep edecek. İstenilenleri sağlayamamanız durumunda hesabınızı kapatmaya kadar gidebilir. O yüzden PayPal’ı bireysel hesabınızdan ticari amaçla kullanmanızı tavsiye etmem.

  Not: PayPal seçeneği sadece Türkiye’de ikamet etmeyenler için geçerli.

  Verginizi unutmayın

  Kazandığınız tüm para net karınız değil. Verginizi vermelisiniz. Bunu önceden öngörmeyip şirket hesabında para tutmazsanız vergi zamanı geldiğinde sıkıntı yaşayabilir, gecikme faizine sebep olabilirsiniz.

  Şirketinizi kurduğunuz yerde fatura kesiyor ve kurumsal verginizi veriyor olmalısınız. Bireysel verginizi ise ikametinizin olduğu yani yaşadığınız yerde verirsiniz.

  Örneğin Amerika’daki vergi yok gibi gözüken Delaware gibi bir eyalette şirket kurduğunuzda siz Amerikan vatandaşı değilseniz ve Amerika’ya fiziksel ürün satışı yapıyorsanız vergi çıkabilir. Evet, Delaware’de satış vergisi (sales tax) sıfır, yani KDV gibi bir vergi yok ama farklı gelir vergileri olabilmekte. Ayrıca kar etmeseniz bile yıllık beyannamelerinizi zamanında vermeyi unutmayın.

  Vergi konusu şirketinizin bulunduğu ülkeye hatta eyalete, şirketinizin tipine (şahıs şirketi, tek ortaklı, çok ortaklı, holding vs…), ürünlerinizi sattığınız müşterilerin olduğu yere (şirketin olduğu ülke/eyalet mi, başka bir yer mi), şirket ortaklarının yerli yabancı olmasından başlayarak bir çok konuya göre farklılık gösterdiğinizden şirketinizin bulunduğu ülkenin vergi kanunlarına hakim bir mali müşavir ile ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.

  Müşteri memnuniyetini hep ön planda tutun

  Açıklamaya bile gerek olmamalı ama müşteri memnuniyetini gözardı ederseniz ne iş yaparsanız yapın uzun soluklu olmayacaktır.

  Memnun olmayan müşteriler tekrar alışveriş yapmayacak, çevresine tavsiye etmeyecektir.

  Daha da kötüsü, memnun olmayan müşteriler geri iade talep edebilir, bankaya ya da ödeme altyapısına şikayet edebilir. Bu ödeme kanalınızın kapanmasına bile varabilir.

  Sonuç
  Dropshipping yöntemleri sadece yukarıdaki örnekle sınırlandırılamaz. Ama yaygın olarak kullanılan dropshipping yöntemleri bunlardır. Sonuçta dropshipping, tedarikçinizin sattığınız ürünleri kargolaması ve müşterinize iletmesidir. Bunu her alanda veya her şekilde yapabilirsiniz.

  Dropshipping yapmak çok maliyetli ve zor değildir. Ama her işin olduğu gibi çeşitli zorlukları ve bilinmesi gereken detayları vardır. Eğer bilinçli bir şekilde bu e-ticaret modelini uygulamak isterseniz başarılı olabilirsiniz.

  Stoksuz e-ticaret modeli olduğu için internet üzerinden para kazanmak için ve maliyetleri de nispeten az olduğu için herkes için uygun olabilir. Ama kolay para kazanma yöntemi değildir. Sadece internetten zengin olmak için veya kısa vadeli bir para kazanma yolu değildir.

  E-ticaret için farklı bir iş modelidir. Bu yüzden doğru stratejiler, doğru planlamalar, doğru ürün seçmek, doğru reklam ve pazarlama yapmak, aynı zamanda müşteri memnuniyeti de sağlamak gerekir. Ürün gönderiminden, kargo takibine kadar, hatta iadelere kadar tüm süreçleri iyi yönetebilmek gerekir. Bunları doğru yaptığınızda her işte olabileceği gibi bu işte de başarılı olabilirsiniz.

  https://toptalent.co
 • 168 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  Öncelik Beyaz Gemi'nin. Her sayfada bir umut, her satırda bir umutsuzluk. Rusçadan İngilizceye, İngizliceden Türkçeye çeviri. Bir Cengiz Aytmatov kötülüğü.
  Şimdi biraz olaylanıp sonra olaysız dağlacağız. Bildiğiniz gibi Kazan Türkleri yüzyıllardır zulmün binbir türlüsüne maruz kalmıştır. Ya terk-i diyar eyleyip vatanlarından olmuşlar ya da domuz beslemek zorunda kalmışlardır. Evet bugün güzel günler yaşanıyor oralarda. Amma ya yaşananlar? Cengiz Aytmatov rus yazarlar birliği gibi bir kurumun başında yıllarca sekteye uğramadan efendi efendi çalışmıştır. Yusuf Akçuralar, Gaspıralılar, Saadet Çağataylar vatanlarını terk edip zar zor yaşayabilmişken bu ne konfor denmiyor? Asla kimse demiyor. Ooo harika selvi boylum ooo müküş gün oluuur.
  Tabi şahsi olarak Yusuf Açuragilleri sevmem orası ayrı bir meseledir. Vavlı Türk olayını bilenler beni anlamıştır. (Cennet mekan Namık Kemal'e burdan rahmet diliyorum.) Pohpohlamak ve el akıllılık insanların okumalarını bile ele geçirmiş. Okumakla elde edilen, varılan şeyden uzakta bir anlayışla yapılıyor bu. Reklam insan hayatında esvabını değiştirerek yüzyıllar binyıllardır etki ediyor. Bir tür kıskandırma- heveslendirme tarikatı. Şimdilerdeyse herkes bu tarikatın gönüllü iyilik elçisi. Hah işte bu adamcağız da bunun bir örneği. Türkçe yazılmış tek kelimesi olmayan adam hakkında süperötesi adam bikbikli yorumlar neyin görünce sabrım pörtledi.
 • 1921 yılında bugün, Birleşik Devletler Senatosu Kuru Yasa’yı onayladı.
  Böylece yasaklamanın en büyük reklam olduğu, bir kez daha, teyit edildi: Kuru Yasa sayesinde, yasaklanan alkollü içkilerin üretim ve tüketimi çoğaldı ve Al Capone’la adamları daha önce hiç öldürmedikleri kadar çok öldürüp hiç kazanmadıkları kadar çok kazandılar.
  Birleşik Devletler’in deniz piyadelerine on altı madalya kazanacak kadar uzun süre komuta etmiş olan General Smedley Butler 1933’te, Al Capone’un Chicago’daki başarılarının askerlerine üç kıtada esin kaynağı olduğunu itiraf etti.