Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
22 May 23:16 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

diye açıkladı Dimitriy ..
"Düşman hatlarının gerisinde çatışma konusunda uzman ..daima en az beklendikleri anda saldırıya geçen ,,minimum risk alarak maksimum parçalanma yaratan küçük grup "

On İki, Jasper Kent (Sayfa 20 - Can Yayınları)On İki, Jasper Kent (Sayfa 20 - Can Yayınları)
M. Emin Çevik, Şizofren'i inceledi.
22 May 20:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazen hiç tanımadığımız yazarların kitaplarına haklı olarak önyargıyla yaklaşırız. O kadar çok okunan, övülen yazar varken neden bir risk alayım da paramı bilmediğim bir yazara yatırayım diye düşünürüz. Ben bunu yaparım bazen, risk alırım, çünkü kimsenin keşfetmediği yerlerde gezinmek hoşuma gider, zevk alırım. Bu kitabı da "şizofreni hastalığı"na olan merakımla birlikte ve aklımdaki bu düşüncelerle sipariş verdim. Kitap 248 sayfaydı fakat benim elimde yaklaşık 6 gün süründü. Bu kalınlıktaki bir kitap 2 günde rahatlıkla okunabilir fakat içerisinde bulunan kelime oyunları, konu çokluğu, duygu geçişleri, anlatım yoğunluğu beni düşünmeye sevk etti. Bu kitap iyi anlamda yordu beni. Yani bahsettiğim sürünme kötü anlamda değil, bence bu tür kitaplar aslında daha çok okunmalı. Kitapta şizofreni hastalığından, tımarhanedeki ayrıntılara, 1980 darbesinden, sağcı-solcu meselelerine, aşktan ihanete, varoluşçuluktan felsefeye, kapitalizmden sistem eleştirine (daha çok akıl hastalıkları üzerinden) her şey o kadar birbirleriyle ilintili, o kadar kol kola anlatılmış, o kadar yoğun anlatılmış ki "ben daha önce hiç böyle düşünmemiştim" dedirtiyor. Yazarın anlatımı Türkçenin zenginliğini, farklı cümle kalıplarını da gösteriyor bize ve "o kadar boş kitap ve yazar varken bu yazar neden tanınmamış ki" düşüncesini malesef oluşturuyor. Tabi şunları da objektiflik adına söylemeden geçemeceğim ki kitapta, yazarın yeni olmasından kaynaklandığını düşündüğüm çelişkiler de yok değildi. Kitabı bitirdikten sonra farkedilecek kadar -en azından bende öyle oldu- küçük çelişkiler... Ve kitaptaki uzun şiir ayrıntıları da hikayeden koparıyor insanı, bu da eksi bir yanı bana sorarsanız. Diğer bir yandan kitabın baskısı kaliteliydi ve ben ki yazım hatalarına çok dikkat eden birisi olarak hiç yazım ve baskı hatasıyla karşılaşmadım, fiyatı da bu kadar sayfalık bir kitap için gayet makul. Bu kitabı bitirdim ve yazarın diğer kitabı olan "Palyaçonun Listesi"ni kitap listeme ekledim, en yakın zamanda alıp okumayı düşünüyorum. Sonuç olarak "Şizofren" kitabından gayet memnun kaldım. Hatta "çok satanlar" listesine giren bazı kitaplardan bile çok sevdim (en çok çizdiğim kitap olabilir). Alıp okumanızı öneriyorum. Son olarak iş işten geçmiş fakat bu kitabın isminin "Şizofren" değil de "Deli" olmasını daha çok isterdim. Çünkü kitapta doğu ve batı kültürüne göre deliliğin anlaşılmasına değinilmiş ve doğu kültürü övülmüş. "Şizofren" akılda batıyı daha çok anımsattığı için "Deli" ismi bu kitaba daha uygun olabilirdi. Umarım alıp okursunuz kitabı, şimdiden beyin fırtınalı iyi okumalar.. :)

Ceren Özkurt, bir alıntı ekledi.
22 May 17:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendi sesinizi bulmaya uğraşmalısınız çocuklar ve harekete geçmek için ne kadar beklerseniz onu bulma şansınız o kadar azalır. Thoreau der ki, 'Çoğu insan hayatını sessiz bir çaresizlik içinde yaşar.' Bunu kabullenmek niye? Risk alıp yeni yerlerde gezinin."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Hilal Y., bir alıntı ekledi.
21 May 13:05 · Kitabı okuyor

Çavuş kumanda yerine yöneldi, mikrofonu açtı ve sözcükleri
elinden geldiğince düzgün kullanmaya, kurduğu cümleleri daha önce bu gibi
durumlarda duyduğu cümlelere benzetmeye çalışarak, Ordu, başkaldırı saydığı
ve ivedi bir risk yaratacağından kuşkulandığı bir hareketi silahla bastırmak
zorunda kaldığı için çok üzgündür ve bu davranışından dolaylı ya da doğrudan
sorumlu değildir, bugünden başlayarak da enterne edilen kişilerin binanın dışına
çıkarak yiyeceklerini kendilerinin gelip almaları gerektiğini herkese duyurur,
düzeni bozacak her türlü girişimde de dün akşamki durumla karşı karşıya
kalacakları konusunda herkesi uyarır.

Körlük, José Saramago (Sayfa 69)Körlük, José Saramago (Sayfa 69)
Damla Nur Aksu, bir alıntı ekledi.
20 May 09:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir gün er ya da geç bir risk alman ve bana güvenmen gerekecek. O zamana kadar sadece kendini ve beni kandırıyor olursun. Kenarda durup hayat hakkında tahminlerde bulunarak kaderi yenemezsin. Oyuna girip kuralına göre oynamalı, riske girmelisin , yoksa oyunu hiç oynamamak daha iyi. Ama şunu unutma ki , insan oynamadan kazanamaz.

Cennet, Judith McNaught (Sayfa 476)Cennet, Judith McNaught (Sayfa 476)
Melike, bir alıntı ekledi.
19 May 20:27

men·ace
/ˈmenəs/
noun
noun: menace; plural noun: menaces
1. a person or thing that is likely to cause harm; a threat or danger.
synonyms: danger, risk, threat; jeopardy

"a menace to society"

Menace, J. M. Darhower (Hadi başlıyoruz Aycan)Menace, J. M. Darhower (Hadi başlıyoruz Aycan)
Şevval, bir alıntı ekledi.
19 May 00:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bu aşk işleri çok büyk risk," dedim. "Seviyorsun ve umut ediyorsun ama garantisi yok. Kalenizi kalplerinize birlikte kuruyorsunuz. Bir anda hepsi yıkılabilir."

Agapi, Sarah Jio (Sayfa 167 - Pena Yayınları - Jane)Agapi, Sarah Jio (Sayfa 167 - Pena Yayınları - Jane)
Kübra taş, bir alıntı ekledi.
18 May 23:51 · Kitabı okuyor

İşe önce kendinizden başlayın, binayı sonra inşa edersiniz. Sertlik döneminden miras kalan kölelik ve esaret hissi bizi ezmektedir, boğuluyoruz, ruh ve şevkini kaybetmiş bir topluluk olarak, parmağımızı bile kıpırdatmadan ve risk almadan bir şeyler elde etmeye çalışıyoruz. Yeni bir hayat kurmak istiyorsak, bunu çıplak elle yapamayız.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov

Menace
men·ace
/ˈmenəs/
noun
noun: menace; plural noun: menaces
1. a person or thing that is likely to cause harm; a threat or danger.
synonyms: danger, risk, threat; jeopardy

"a menace to society"