Tuğçe, bir alıntı ekledi.
32 dk. · Kitabı okuyor

“O halde ne? Bu kitap bundan ibaret miydi? Bizi okurken gören ebeveynlerimiz heyecanımız karşısında gülümser bir hava takındığında, yapmacık bir ilgisizlik ya da sahte bir sıkıntıyla kitabı kaparken, yaşayan insanlardan daha fazla özen ve şefkat gösterdiğimiz, onlar için soluk soluğa kaldığımız bu varlıkları bir daha görememenin, haklarında hiçbir şey bilememenin içimizi parçaladığını itiraf edemeyiz.”

Okuma Üzerine, Marcel Proust (Sayfa 27)Okuma Üzerine, Marcel Proust (Sayfa 27)
Seda Nur Demir, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...Buna içimdeki şeytan diyordum;müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadufun cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi sefkat ve ihtimama layık görüyordum.
Halbuki ne şeytani azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu... İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçınmak itiyadı var...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 250 - YKY)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 250 - YKY)
M., bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Elimde tuttuğum ve ödüllendirdiğim üç hazinem var. Birisi şefkat, ikincisi tutumluluk, üçüncüsü ise başkaları üzerinde öncelik iddia etmemek. Şefkatten cesaret doğar, tutumluluk bize görüş sahası sağlar, başkaları üzerinde öncelik iddiasından kaçınma da yaşam güvenliği getirir. Şefkati, cesareti ve tutumluluğu bırakan, alçakgönüllülüğü terk ederek saldırganlığı tercih eden kısa zamanda yok olur. Savaşta şefkat zafere ulaştırır, savunmada şefkat ise güvenliği sağlar.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Macit, Siyah İnci'yi inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok çok nadide bir eser!!
En son bu hissi, Alexandre Dumas’ın ‘Siyah Lale’sini okurken yaşamıştım. İsim benzerliği için ise kaderin cilvesi demek yerinde olur.
Bir ‘At’ın gözünden koca bir ömür. Benzersiz güzellikte ve uzun zamandır rastlamadığım akıcılıkta ilerledi kitap.
Kitabın tanıtım bülteninde yazıldığı üzere, Anna Sewell’in kitabı yazışındaki motivasyonu; hayvanlara eziyet edilmesi ve özellikle koşum atlarına sabit mengene kayışı takılmasına duyduğu büyük öfke imiş. Amacının ise ‘insanları atlara şefkat ve sevgi göstermeye, anlayışlı davranmaya teşvik’ olduğunu belirtmiş. Müthiş bir ideal, büyük bir yürek.
Kitabı okurken, tahmini dört bin yıldır insana yoldaşlık etmiş bu canlıların, atların aslında o koca bedenlerinin ardındaki naifliği yüreğinde hissediyor insan.
Kesinlikle, kitaplığınızda bulunduğuna pişman olmayacağınız bir eser.

Şefkat öyle bir dildir ki, 
sağır da duyabilir, 
kör de görebilir…

Mark Twain

ACZ
İnsanın yolculuğunda kilit önemde dört mühim sermayesi var, ''Acz,fakr,şefkat ve tefekkür.'' Acz vermededir,fakr almada. Veremediği için aciz, almak zorunda olduğu için fakirdir insan.

Resul, bir alıntı ekledi.
Dün 01:30 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Musibet zamanının uzunluğundan, uzun dersler gördüm.
Dünyanın ruhanî lezzeti olan hüzn-ü mâsumâne ve mazlumâneden, zayıfa şefkat ve gadre şiddet-i nefret dersini aldım.

Divan-ı Harb-i Örfî, Bediüzzaman Said NursîDivan-ı Harb-i Örfî, Bediüzzaman Said Nursî
Fahriye, bir alıntı ekledi.
Dün 00:03

Zoraki sevgi, sevgi değildir. Zoraki sevgi, yalnızca herhangi samimi bir iletişimin olmadığı, aslında var olmayan bir sıcaklık ve samimiyet taklidinin yapıldığı, kini hatta nefreti maskelemek üzere yaratılmış yapmacık bir şefkat ifadesinden ibaret "sahte" bir ilişkiye yol açar. Asla gerçek bir karşılaşmaya yol açamaz.

Beden Asla Yalan Söylemez, Alice MillerBeden Asla Yalan Söylemez, Alice Miller