Nasıl ki yapılan kötülükler birgün gelip insanı bulursa iyilik de gelip öyle bulur işte. Ama büyük bir farkla: Kötülük bir kanser gibi insanın tüm ruhunu kurutup yavaş yavaş yok ederken, sevgi tam tersidir. Insanın kalbinden içeri sızdığında tüm eksiklikleri, gedikleri birer birer kapatır. Hiç ummadık bir anda yalnızlığı da kederi de yerle yeksan eder.

Fatih Türkmen, bir alıntı ekledi.
34 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fayda nerede ise şefkat,sevgi ve merhamet oradadır

Düşünceler ve Sohbetler, EpiktetosDüşünceler ve Sohbetler, Epiktetos
Nidanur, bir alıntı ekledi.
50 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belki en çok seni sevdiğimi söylediğimde de söz konusu olan gerçekten sevgi değil; sevgi, senin içimde çevirip durduğum bıçak olman.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 257)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 257)

Sevilen bir kişi olmak, saygı duyulan olmaktan daha iyidir.
Çünkü saygı mecburidir ama sevgi yürektendir...

Dilimizi Dilim Dilim ettiler… Güneş Dil Teorisi Saçmalığına giden süreç
Bir misal daha… 4 Ekim 1934 tarihli CHP’nin yayın organı Hakimiyet-i Milliye (Ulus) Gazetesi’nde yayınlanan bir habere bakalım. Haberde M. Kemal ve misafirinin bir ziyafette yaptıkları konuşmalara yer veriliyor. Hangisi daha anlaşılır diye sorulacak olsa, şüphesiz “yabancı” konuğun konuşması daha anlaşılır cevabı gelecektir:

Isveç Kralı ve Türkiye-Isveç Ilişkileri Hakkında Konuşma
3 Ekim 1934

M. Kemal tarafından memleketimizi ziyarete gelen Isveç Veliahdı Prens Güstav Adolf şerefine Çankaya Köşkü’nde verilen ziyafette söylenmiştir:

“Altes Ruayâl,
Bu gece, yüce konuklarımıza, Türkiye’ye uğur getirdiklerini söylerken duyduğum, tükel özgü bir kıvançtır. Burada kaldığınız uzca, sizi sarmaktan hiç durmayacak ılık sevgi içinde, bu yurtta, yurdunuz için beslenmiş duyguların bir yankısını bulacaksınız.

Damla Akyüz, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

1970’lerde sosyal bilimciler,insan doğasıyla ilgili iki fikri büyük oranda kabul etmişlerdi :Birincisi,insanlar genelde rasyoneldir ve düşünceleri normalde mantıklıdır.İkincisi,korku,sevgi ve nefret gibi duygular insanların rasyonellikten saptıkları durumların büyük bölümünü açıklar.

Hızlı Ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman (Sayfa 13)Hızlı Ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman (Sayfa 13)
nayino (-_-), Ve Dağlar Yankılandı'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.