Bir çocuk doğdu, o anneye bağımlıdır. Onun anneye karşı sevgisi "yoksunluk-sevgi”dir; onun anneye ihtiyacı vardır, anne olmadan hayatta kalamaz. Anneyi sever çünkü anne onun hayatıdır. Gerçekte o sevgi değildir; her kim onu korursa, her kim onun hayatta kalmasına yardım ederse, her kim onun ihtiyaçlarını doyurursa, kim olursa olsun o kadını sevecektir. Anne onun yediği bir çeşit besindir. O anneden sadece süt değil, aynı zamanda sevgi de alır ve bu da bir ihtiyaçtır.
Bazen bütün varlığımı öyle baş döndürücü bir sarhoşluk, öyle dört başı mamur bir saadet kaplardı ki, kalbimde istihza duygusunun izi bile kalmazdı. Baştanbaşa inanç, ümit, sevgi kesilirdim.
Bizim aramızda sevgi bağı yoktu, kan bağının ne anlamı kalıyordu?
“İyi hissettiren İnsanlar,bağımlılık yapar …” #Sevgi #Dolu #Akşamlar
Kendini sevmeye başlamanın ilk koşulu, hak etmeyenlere sevgi sunmayı bırakmaktır. Sevgi karşılıklı bir akıştır. Talep edilmez, dilenilmez. Ölü çiçekleri sulamayı bırakın. Tunç Tataker
... –Sevgi ibadetten nasıl üstün olabilir? –İbadetimiz Allah'adır, O ise bizi sevgisinden yaratmıştır, yani bizim içimizde var O'nun sevgisi, o halde sevelim ister..Yani demek istiyorum ki; O'nun her yarattığını, Allah için sevelim sevmeye çalışalım, çünkü aradan o kişi veya nesne çıkarsa bir tek Yaradan kalmaz mı?..
Mutluluk..
..kendimi ve yaşamı bir avuç biber gibi acı ve sevgilisini düşünde ölmüş gören çiçeği burnunda on dokuzunda bir delikanlı gibi duyduğum o unutulmaz o anlaşılmaz o öğrenilmez ilk haftası dünya güzel miydi / bilmiyorum insanlar ve yaşam iyi miydi / öğrenemedim sevgi ile günah yanyana içiçe tek parça mıydılar / göremedim görebildiğim / yalnız sarı sisleri içinde alev alev yanan güneş ve soğuk ışığını yıldızlardan alan gümüş pırıltılı sonsuzluktu.
Derinlik yayınlarıKitabı okudu
168 syf.
·
Puan vermedi
Biz; geçmiş neslimizi, bize bıraktıkları değerler için hayırla yad ediyoruz, bakalım gelecek nesiller bizi nasıl hatırlayacak? Nazik ve ince davranışlar sevgi ve saygıya kucak açar. Güzel söz muhatabının gönül kapılarını tıklatır. Nazik insan , başta kendisine olmak üzere, bütün insanlara hatta diğer varlıklara karşı saygılıdır. "Kişi kıyafetiyle karşılanır, sözleriyle ağırlanır" denir. Zira önce kıyafetimizle kabul görür ya da reddediliriz. O yüzden ilk görüntü önemli. Hele de gireceğiniz o topluluğa bir mesaj iletmeniz gerekiyorsa. O kadar güzel ve sürükleyici bir kitapki bir solukta okuyabileceğiniz muazzam bir eser. Genel olarak ahlâk ve adabı muaşeret kurallarını anlatıyor. Ayrıca anlatılanlar ayet ve hadislerle desteklenmiş. Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum. "Keyifli okumalar "
Bize Nezaket Yakışır
Bize Nezaket YakışırDerya Şahin · Semerkand Yayıncılık · 2014146 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.