Sayın 1000k uyeleri ; bu ileti hepimize. !
Sayın 1000k üyeleri :

Sözüm ona değil direkt size. Buraya üye olalı fazla bir zaman olmadı, bu kısa süre içinde gördüm ki ; kitap okumak veya alıntı paylaşmak amaçlı üye olanların birçoğu karamsar,hayattan bezmiş ,son derece pesimist bir psikolojiye bürünmüş . Neredeyse soludugu havadan bile şikayet edecek kadar eşyadan dahi bıkmış usanmış hale gelmiş bir çoğumuz.

Arkadaşlar ; insan kendini mutlu etmek için, bir nebze dahi olsa rahatlamak için okur veya yazar. Eger bir kitap ruhunu deprestiriyorsa veya psikolojimizi bozuyorsa okumanın da yazmanın da bir manası yok.

Pesimist paylasimlari yapa yapa hem kendi psikolojimizi hem de farkında olmadan bizim iletilerimizi okuyan kişilerin psikolojilerini bozuyoruz bunun bilincinde olalım.

Yaren, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnız kendi başın mı dertli sanırsın,
Gölgesi yeryüzünde avare insan?
Taş da istemezdi yosun tuttuğunu;
Solmakta her çiçek kokusu uçunca.
Tasadır ağaca rüzgârda yaprağı;
Her kuş yanar az çok ölen yavrusuna;
Sivrisinek de halinden memnun değil;
Vızıltısı şikâyet makamındadır.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 98 - Pdf)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 98 - Pdf)
Kübra, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Kıyamet kopmuş, kamburum yüzünden beni zorla sığdırdıkları tabuttan kalkıp gidiyorum mahşer yerine, ise bulanmış yüzümle akrabalarımın ruhlarının yanından geçiyorum. Onlar diyor ki: “İşte bu, dünyada günah işleyenlerden, kitaba uymayanlardan, o sebepten yüzü simsiyah is içinde, boynuna kadar ter içerisinde. “Ayağım, elim, gözüm, kamburum, hepsi dile gelip dünyada yaptıklarımı şikâyet ediyor, sonra kalbim dile geliyor.

Yas Orkestrası, Ali Cüneyd KılcıoğluYas Orkestrası, Ali Cüneyd Kılcıoğlu
Kasım İ., Otuz Beş Yaş'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaren hocamın incelemesinden sonra bir şeyler aklımda canlandı. "Ben de birkaç şey yazayım," dedim.

Tarancı, garip bir adamdır. Çirkin bir çehreye sahip olduğu için, evindeki aynaları kaldırmıştır. Hiç sevgilisi olmadığı için kendisiyle mektuplaşmıştır. Ki inananlar da olmuştur. Ölümden korktuğu yok, yaşamayı bilmiyor. Yaşamak cesaretli bir iş; korkaklar sadece seyreder. Tarancı, Öz Şiiri benimser. Anlaşılmak için değil, duyulmak için yazar. İyi ki yazı icat edilmiş yoksa garibim Tarancı ne halt ederdi. Kafayı oynatıp deli olurdu. Tarancı, toplumla değil, kendisiyle ilgilenmiştir. "Müsaade edin de geçeyim; yüküm ağır, kendimi taşıyorum," diyor. Türk Edebiyatı'nda "Ölüm Şairi" olarak biliniyor. Ben "korkak" olarak biliyorum. Bizim Ahmed'in komşusu...Ben Ahmed'in yerinde olsam kulağını çekip "Yaşa be oğlum! Gideceğiz, bir daha da dönmeyeceğiz," derdim.

Memleketimin birçok şairi vardır. Ben Ahmed'i çok severim. Diğerlerini de severim ama Ahmed kadar değil. Bir de Diyarbekir'in öz çocuğu olarak onu bilirim. Neyse, konumuz Ahmed değil, Tarancı...

Yazmak, bir nevî kendinle konuşmaktır. Kitap gibi...Yazma gücü olan birinin yalnızlıktan şikayet etmeye hakkı yoktur. Tarancı ne yazık ki ediyor. İnsanlardan kaçmak için mi yazıyor yoksa insanlar ondan kaçtığı için mi yazıyor? Bilemiyorum. Tarancı'nın hasta bir ruhu da var. Neden hasta bir ruhu var? İçine kapanık biri; insanlarla değil, kağıtlarla konuşuyor; bir de çirkin bir çehresi var.

Ağaç, kuş, gökyüzü...Yani, doğa...Tarancı'nın ilgisini çeken bunlar...İnsanlar değil. Neden? İnsanlar onu hor mu gördü yoksa kendisi mi öyle düşünüyor. Kuşlardan bahsede bahsede onlar gibi ürkek bir yüreğe sahip oluyor.

Şiirler kimseye ait değildir; ihtiyacı olanlar kullanabilir. Garibim Tarancı çirkin bir çehreye sahip olduğu için şiir yazsın; şiirlerini okuyanlar da malzeme olarak kullansın.
Ah ulan, Cahit...

Belki 10 belki 11 yaşındayım. Tarancı'nın evindeyiz. Ölüm yıl dönümüydü...Ankara'dan, İstanbul'dan gelenler vardı. "Yaş Otuz Beş" şiirini okuyorduk. Neyse, şiir bittikten sonra, bir abla, elime 1 lira sıkıştırdı, "Al şunu kendine bir ciklet alırsın, canım," dedi. "Ula oxlım ciklet nedır? " diye içimden konuştum. Kadının öyle bir ses tonu vardı ki karşısında dilsiz kesildim; teşekkür dahi edemedim. Neyse, akşama kadar soruşturdum. Ciklet denen şey sakızmış. Abla hakkını helal eylesin, ebesine bir güzel sövdüm.

Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendini halinden şikayet etmeye alıştırma! Ömrünün sonuna kadar dövünsen bu hayatın cefası tükenmez.

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 151)Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 151)

Puşkin Üzerine Hafif Bir Yazı/ Nazan Bekiroğlu
Yaz başlangıcıdır.

Sis ve gül baharı boydan boya geçmiştir çoktan ya, yolunuz epeydir kayıp. Her şey çok ağırdır, üstelik kurşun gibi ağırdır.

Editörün önerisi filan değildir; ama neden bilmem “Puşkin üzerine hafif bir yazı” yazmaya kalkarsınız. Yoksa kalabalıklar üzerinize mi gelmektedir?

Yağmur dökülürken bir bahçenin kıyısına, Boris Godunov’u alırsınız elinize. Bir kendisine bakarsınız kitabın, bir de Önsöz’üne: “Puşkin’in Hayatı.” Eseri bırakırsanız bir tarafa, kahramanlarından da yalnız yazara gidersiniz. Simdi size biyografya kitapları hepsinden daha çekici gelmektedir.

26 Mayıs 1799’da Aleksandr Senpeyevic Puşkin Moskova’da doğmuştur ya bir kere, girersiniz hayatına aniden. Yoksa siz çarpacak hayat mı aramaktasınız ? Haberi bile yoktur sizden. Ne gam! Bir kez daha, bir kez de Puşkin’le doğarsınız kışlık başkentte. Geniştir yüreğiniz. Puşkin’le olursunuz günü gelince.

Nasılsa geriye yaşayacak daha bir yığın hayatınız kalmaktadir.

Puşkin’le birlikte Erzurum Yolculuğu'na çıkarsınız önce. Tahran’dan Tiflis’e götürülmekte olan, Rusya’'nın romantik şairi ve İran sefiri Griboyedov’un parçalanmış cesediyle karşılaşırsınız yolun bir yerinde. “Canlı sözcükler yerine ölü harfler” kullanmaktan sikayet eder Puşkin. Tatlı bir duygu sarar içinizi Tiflis görününce. “Geceler sıcak, yıldızlar yabancıdır.” “Kafkaslar’ın dorukları gökyüzüne her gün biraz daha yükselir sanki. Ve sabaha karşı aniden Ararat belirir önünüzde. Bir kuzgun ve bir güvercin uçar gelir üzerinden.

Erzurum’da Çifte Minareler’i beyhude ararsınız da, Kars dolaylarında “Sarığı tozlar icinde, ensesinde bir kurşun, bir kızı andıran solgun yüzü henüz tazeliğini yitirmemiş bir Türk’ün cesedi önünde” durursunuz birden. Düşünürsünüz. Puşkin kadar ve Puşkin gibi göremediğinizden şüphe mi etmektesiniz? O, yani Puşkin, sizden çok mu bilmektedir?

Erzurum Yolculuğu biter ve geri dönersiniz. “Hem sarsılmaz bir istek, hem de azgın bir düş gücünün basıboşluğu” içinde “fenerlerin donuk aydınlıkta patlattığı” Petersburg sokaklarında dolaşırsınız günlerce, Kar Fırtınası’na tutulmanız işten bile değildir. Bahtsızlığınız, henüz 16 yaşındaki Natalya’yı bir baloda gördüğünüz gün başlamıştır bile. Tehlikeli bir güzellikten kaçamaz, “Şiir yazmak ve bunları yayınlamak mutsuzluguna” uğrarsınız. Adınız şaire çıkar. “Bir sürü lambanın ve kandilin pırıl pırıl aydınlattığı bir sahnede” sizin olur Natalya. Boris Godunov’un Düzmece Dimitri’si şairinin parmağına bir yüzük geçiriverir. Ve: “Şairlerin peygamberliklerine inanirim.”

Kendisi soylu, fikirleri ihtilalci bu adam, Puşkin, bir roman gibi değil yaşamın ta kendisi gibi bitirir yaşamını. Bu yüzden işte, Natalya felaketiniz olur. Kaçınılmaz oyuncu girer sahneye. Puşkin konağına devam eden genç ve bir o kadar da çekici Fransız: Dantes. Parçalar birleşir. Netleşen resim ürkütücüdür. Ve Puşkin incinen onurunu tamir etmek icin bir duellonun ortasında buluverir kendisini, Dantes karşısında. Silahlar ateşlenir. Kazanan o olmaz. Ama kazanan odur aslında. Arkasında, henuz 38 yaşında aşk ve onur uğruna girişilen bir düelloda kaybetmiş olmanın kazancı vardir. Ve bu mitosu artık hiçbir şey onun elinden alamaz.

“Şiirimizin güneşi” söndü diye haykırır her sınıftan kalabalık. “Gece, bahce, çeşme.” Benzer bir dekor önünde halk yığınlarına karışırsınız. Shakespeare’in de, Boris Godunov’un da halk sahnelerinden daha etkileyicidir bunlar. Çar, bir cenazeden ürker. Nöbetçilerini kapılara diker. Kiliseye giriş gibi cenazeye refakat da özel bir izne bağlanır. Beyaz Geceler’den henuz söz edilmemektedir, Dostoyevski henüz uzaklarda bir yerdedir. Lakin biri vardir, tanırsınız: Güç bela elde edebildiği bir izin kağıdıyla Turgenyev, arabalardan birinde Puskin’i izlemektedir. Turgenyev o tarihte Puskin’in yarı yaşındadır, sadece 19 yasindadir; ama aralarinda da sadece 19 yaş fark vardır. Bir düellonun öyküsünü yazacağı yıllar hızla yaklaşmaktadır.

Kirkikindi yağmurları yağar durur günlerce. Kırk gunu sayar mısınız ikindilerde? Faslı güldür. Boris Godunov’u beklemeye almış, Puskin’in hayatının yollarında kaybolmayi seçmişsinizdir. Suç sizin değildir elbette. Hayat yazıdan bile zengin, çoktandır öğrenmişsinizdir.

Editorun önerisi filan değildir; ama, “Puşkin üzerine hafif bir yazı” yazmaya kalkarsanız. Öyle ağır gelir ki altında kalırsınız.

Alintilar: Erzurum Yolculugu, Turkcesi Ataol Behramglu, Ist., 1982; Boris Godunov, Ist., 1966.

Ceren Yıldırım, bir alıntı ekledi.
15 saat önce

Dışarıdaki geniş dünya hakkında hiçbir bilgisi olmadığından, içinde bulunduğu sınırların darlığından asla şikayet etmedi...

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 5 - İskele)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 5 - İskele)
Mikail Günsever, bir alıntı ekledi.
16 saat önce

Sesini duymak için daha büyük hünerler de gösteririm. Bu bir şikayet değil, bir ilan-ı aşk.

Jurnal Cilt 2, Cemil MeriçJurnal Cilt 2, Cemil Meriç
Karamelli Çikolata, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Annem üç yıldır huzurevinde kalıyor. Her cumartesi kendisini ziyarete gitmek bana çok zor geliyordu. Bütün yaptığı her şeyden şikayet ediyordu. Oda arkadaşından şikayet ediyordu. Kendisini kimsenin görmeye gelmediğinden şikayet ediyordu. Ağrı ve sızılarından şikayet ediyordu.
Sonra kendime şunu sordum: "Haftanın yedi günü, günde on sekiz saat yatakta yatıyor olsam, ben ne hissederdim? Bir metre ötemde, televizyonu kendi düşüncelerimi bile duyamayacağım kadar çok açan, hiç hoşlanmadığım birisiyle yaşasam, kendimi nasıl hissederdim? Günler geçip gitse ve çocuklarımın hiçbiri bir saat olsun beni görmeye gelmese neler hissederdim? Her sabah uyandığımda içim acı dolsa ve bu durumun hep böyle devam edeceğini düşünsem, ben ne hissederdim?"
"Ben olsam ne hissederdim?" sorusu bencil sıkıntımdan kurtulmama yardımcı oldu. Annemin günlerinin neye benzediğini gözden geçirmeye zaman ayırdığımda ve bir an için durup onun benim için bütün yapmış olduklarını düşündüğümde, onunla bir kaç saat geçirmenin ve ona destek olmanın yapabileceğim en az şey olduğunu anladım.

Tongue Fu, Sam Horn (Sayfa 25 - Boyner Yayınları)Tongue Fu, Sam Horn (Sayfa 25 - Boyner Yayınları)

Günaydın !!!!
Dün gece adıma açılan ve profil resmini de bana ait olan
https://1000kitap.com/TayfunAras İsimli hesap ile hiç bir alakam yoktur..
Gerekli şikayet işlemi yapılmış ve hesabın kapatılmasını istemiş bulunmaktayım...
Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilerim...
Herkese sağlıklı günler...
Sevgi ile kalın...