• Ağız dolusu söylenecekler arasında yine adını seçtim aldım, tüm yazılmışlar silik.Allah.
 • eski silik bir para gibi piyasadan çekiliyorum
  Oğuz Atay
  Sayfa 524 - İletişim Yayınları
 • Uzun zamandır bir şeyler yazmadım, belki yazmak istemedim, belki susunca geçer sandım. Dün bu saatlerde tam 22 yaşına girdim. 22 koca sene. Kiminin ömrünün çeyreği, kiminin yarısı, kiminin belki bilmemkaç katı. O kadar verimsiz yaşadım ki bu yılları. O kadar hoyrat kullandım ki.
  Üzüldüm mü? Biraz. Sonra geçti.

  Hayatta hiçbir şey yapmamayı sevdim en çok. Düşünmekten yıpranan beynim fırsat vermedi hiç bedenime. Düşünceleri çoğaltabilmek için hareketleri azalttım.

  Koca bir sıfırdı bu yaş kafamda. Sıfırdan başlayacaktım. Doğum günlerini umursamam aslında ama, kimse hatırlamadı.

  Unutulsun diye verdiğim çabalar işe yaramıştı aslında, yine de garipsedim.

  Ve bugün evden çıktım, 22 yaşında olduğum ilk gündü. Bugün değişecek dedim, değişeceğim. Sırasıyla tatsızlıklar geldi ardından. Sıradan bir insanın hep başına gelebilecek şeylerdi, paso kaybolması, randevu aldığınız doktorun orada olmaması ve hamsterınızın elleriniz arasında ölmesi.

  Öncesinde olan bir sürü şey -sıradan olay- ve sonra bunlar.

  Bana fazla geldi. Düşük nabızla yaşamaya çalıştığım bu hayatın ısrarla kalp çarpıntılarına dönüşmesi bana çok fazla geldi.

  Gelecek kaygısı, rutinlerin bozulması, pazar buluşmak için anlaşmışken son anda cumartesiye çekilmiş buluşmalar, iş görüşmeleri, bilinmeyen adresler, beklenen telefon görüşmeleri, okunmamış kitaplar, izlenmemiş animeler,

  ve düzelmemiş düzen, ölen çocuklar, hayvanlar, tecavüzler, cinayetler, savaşlar,

  adaletsizlik, eğitimsizlik, eğitime rağmen cahillik, nefret, kin,

  bu yorgun kalbime öyle fazla geldi ki.

  7 yaşındaydım, kendimi 90 yaşında gibi hissediyorum dediğim ilk yaştı bu. Şimdi bildiğim üç beş matematikle birkaç asır olduğunu hesaplayabiliyorum yalnızca.

  Okuduğum kitaplardaki silik karakterlerden biri olmak istiyordum, bir hiç. Bir manzarayı keyifle seyrederken o manzarayla bütün olmuş bir kadın, bir çocuk, bir bitki. Belki kıyıya vuran dalgalar.

  Belki kumsalda küçük bir taş olmak istiyordum. Devinimleri dalgalarla kısıtlı.

  Su olmak, hava olmak, toprak olmak istiyordum, insan değil.

  Bilinç istemiyordum. Bilmek, düşünmek, düşüncelerle boğulmak, farkında olmak istemiyordum. Diğerlerine anlatamadığım bir şeyi yaşamak istemiyordum.

  Hepsinin kafamın içinde olduğu bilincindeyken bile bu kıskaçtan kurtulamamak tüketiyor beni. Mutlulukta bile mutsuzluk aramak. Düşünmek, düşünmek, düşünmek. Konuşmaktan yorulmak, susmaktan yorulmak, uyumaktan yorulmak.

  Son nefesimi vermeden önceki anda sonsuza kadar takılıp kalmak. O acılı, sancılı nefesi yavaşça göğüs kafesimi acıta acıta alıp vermek, alıp vermek, alıp vermek.

  Yeni yaşımdan dilerim ki, bir daha doğarsam eğer payıma insan olmak düşmesin.


  20072018T
 • Gayri meşru olarak dünyaya gelen ve annesini tımarhanede yitiren Marilyn’nin, mutsuz bir çocukluk geçirdiği ve bakımevlerinde istenmeyen bir eşya gibi görülme duygusuyla yaşadıkça didiştiği bilinir.
  Rabia’yı ise, Diyarbakır’da bir aşiret reisi olan Hacı Hüseyin’in kızı olmasına rağmen, aile çevresi dışında kimseler tanımaz.
  Rabia, Marilyn’e kıyasla, ailesiyle birlikte mutlu bir çocukluk geçirmiş, beş kardeşin en güzeli ve en küçüğü olarak bir dediği iki edilmemiştir.
  Bu iki kadının Hollywood kökenlisi, gençlik yıllarından itibaren ünün doruğuna çıkmış, baş döndürücü bir popülerlik ve servet edinmiş, dilediği erkekle birlikte olup fırtınalı aşklar yaşamıştır.
  Rabia ise, ergenlik dönemine geldiğinde taliplerinden Sefer’e, o yılların törelerine uygun biçimde -başlıkla- gelin edilmiştir.
  Marilyn, üç kez evlenip onlarca erkekle flört ederken, Rabia ise eşi Sefer’e varlığını armağan edip, o günden itibaren yazgısına itaatle boyun eğmiştir.
  Daha sonra Rabia’nın kocası Sefer, bir ömrün yoksullukla geçmeyeceğine karar verip, birkaç yıl içinde Almanya’ dan zengin bir adam olarak döneceğine Rabia’yı ikna etmiş ve Almanya’da otomotiv sektöründe işçi olarak çalışmaya başladığında, Rabia ise kaynanası ve iki çocuğuyla acı dolu günleri, yılları saymaya koyulmuştur.
  Marilyn, geniş salonlarda onlarca erkeğin iltifatlarıyla şuh kahkahalar atarken, Rabia ise şirret bir kaynananın bekçiliğinde her gün ağlamayı yazgı bilmiştir.
  Rabia, evinin perdelerini açamaz, dış kapısının önünü bile -bir başka erkeğe bakmasın diye- süpüremez olmuştur.Kaynanası ve kayınları, Rabia, Sefer’i “namusuyla” (!) beklesin diye onu birkaç günde bir tokatlamayı da huy edinmişlerdir.
  Bütün gazeteler Marilyn’in bir “narsisist” olduğunu yazarken, Rabia’nın ise hiç seçmeden, hiç istemeden Diyarbakır’ın varoşlarında bir “mazoşist” olabildiğini kimseler bilmemiştir…
  Üç yıl sonra Almanya’dan döneceğine söz vererek giden sefer, her yıl sadece on beş ila yirmi gün tatile gelebilmiş ve Rabia’nın bütün sitemlerine rağmen “iki daire ve bir ekmek fırını parası biriktirmeden Diyarbakır’a dönemeyeceğini,” söyleyerek ona sadece “sabır” dilemiştir…
  Marilyn, fırtınalı yaşamından dolayı psikolojik tedavi görmeye başlarken, Rabia ise bir kaynana ve iki çocuğu ile dört duvar arasında silik ve dingin, bunaltıcı yıllar geçirmekten giderek psikolojik bir vaka haline gelmiştir.
  Onu tedavi eden de olmamış, aradan upuzun on yıl geçmiş ve Sefer, iki daire, bir de ekmek fırını parası biriktirip nihayet- Almanya’dan dönmüştür.
  Kaynanası ve kayınbiraderleri görevlerini yapıp (!) tam on yıl boyunca Rabia’nın yanına bir erkek sineği bile yaklaştırmayarak, onun bedenini Sefer adına bir yetkiyle korumuşlardır.Bedenini korumuşlardır ama, Rabia’nın ruhsal durumu yıllarca yaşadığı intihar boğuntularıyla artık paramparçadır…
  Marilyn, çevresinde şöhreti ve parası için dolaşan yüzlerce insandan hangisinin gerçek dost, hangisinin sevgili olduğunu kalabalığın kuşatmasında anlayamadığı için tedavi görürken, Rabia ise on yıl süren upuzun bir yalnızlıkta sadece Sefer’in adını sayıklamaktan bir şizofrendir artık…
  Marilyn, Saint Exupery, Dostoyevski, Miller okurken ve Miller’le flört ederken, ilkokul çıkışlı Rabia ise Sefer’i beklediği günlerdeki yalnızlıkta çocuklarının hikâye kitaplarını okumuş, radyo programları, haberlerden vb yerlerden Napolyon’un, Gorbaçov’un kim olduklarını öğrenmiştir.
  Diyarbakır’a yıllar sonra dönen Sefer, artık Rabia’yı tanıyamamaktadır; çünkü Rabia, her sabah Napolyon Bonapart’ın selamını Gorbaçov’a ulaştırmak üzere evden çıkmakta ve Sefer’in Almanya’dan getirdiği fötr şapkayı giyip, dudaklarının kıyısına bir sigara iliştirip düşsel olarak kurguladığı ordulara kendince komutlar vermektedir.
  Belki de kendini hep arzuladığı bir özgürlüğün kollarına böyle bırakmaktadır; artık şuursuzdur…
  Rabia’yı bir süre gözleyen Sefer, anasına, artık Rabia’nın kendisine kadınlık yapamaya cağını, bu yüzden yeni bir evlilik için genç ve güzel bir kadın bulmasını söyler. Başlık parası fazlasıyla ödenir ve kırk beş yaşındaki Sefer’e on yedi yaşlarında bir kız bulunur civar köylerden; incecik, gencecik bir kız.
  Rabia, artık otuz yedi yaşına gelmiş ve yıllarca evde oturmaktan hayli kilo almış bir delidir (!) Sefer, küçük bir oda tutar Rabia ve çocuklarına; kendisi de genç eşiyle yeni aldığı daireye çekilir. Rabia’yı bağlamak da bir çözüm getirmez ve kaldığı evin duvarları dışında ne varsa her şeyi paramparça ederek dışarı, sokaklara kaçar durur…
  Rabia, artık Diyarbakır’ın muhtelif semtlerinde kâh Napolyon’un askerlerine komutlar verirken, kâh yollarda, kaldırımlarda oturup bir başına ağlarken görülmektedir. Artık kocası Sefer’in hiçbir işine yaramayan Rabia’nın onuru ve delirmiş yalnızlığı ne kaynanasının ne kayınbiraderlerin umurunda değildir…
  Rabia, bir akşam Diyarbakır’ın Dağkapı semtinde SSK hastanesi bitişiğindeki askeri karargâh civarında yürürken, nasılsa kırmızı şapkalı kızın büyükanne kılığına giren kurt tarafından yenmek üzere olduğunu düşler. Kırmızı şapkalı kızın kulübesi ise, askeri karargâhın içindeki karanlık alandadır.
  Rabia, arkasında yürüdüklerine inandığı Napolyon’un askerlerine komut verir ve kırmızı şapkalı kızı kurtarmak üzere tel örgülerle çevrili yasak alana girer…
  Nöbetçi askere, karargâha parolasız girmeye kalkan olursa ona vurması emredilmiştir. Asker uyarır, bağırır, ama kırmızı şapkalı kızı kurtarmaya giden Rabia, o an hiçbir şey duymaz…
  Nöbetçi askerin önce bir, ardından ik kurşun Rabia’nın bedenine isabet eder.Rabia, vurulup yere düşerken bile hâlâ Napolyon’un askerlerine komutlar vermektedir.
  Namlusundan dumanlar çıkan nöbetçi er, onun mırıldandıklarından hiçbir şey anlamaz.Askerin onun hakkında bildiği tek şey “dur” ihtarına uymadığıdır…
  Nöbetçi er, siyasal gerilimin alabildiğine boyutlandığı o günlerde olağanüstü hal bölgesi kapsamındaki Diyarbakır’daki kışla nöbetinde, aklınca kendisine verilen “emre itaat” etmiştir(!)
  Rabia, sonraki gün sahipsizler mezarlığına gömülür ve o yıl bazı insan hakları dernek ve kurumlarının yıllıklarının Güneydoğu’daki “yargısız infaz”lar listesinde adı geçer.
  Oysa ki ölümü değil, asıl Rabia’nın yaşamı bir yargısız infazdır…
  Bu iki efsane kadın, benim kalbimde yıllar yılı ev sahibi gibi oturup kalmışlardır ve daha kalmaktalardır.Çünkü Marilyn, biricik platonik aşkım, Rabia ise öz teyzemdi benim…
  Sevgili Marilyn, Cemal Süreya’nın dediği gibi, “şimdi cehennemde Nietzsche’nin metresi olmalıdır”; anamın kara gözlü bacısı Rabia ise, belki cennette bile hâlâ Sefer’i sayıklamaktadır…
  Yılmaz Odabaşı
 • (Lebel:)
  Giyimine aldırmaz, hep sırtında pardesü ve buruşuk bir elbiseyle gezerdi. Çekingen, neredeyse silik hareketleri vardı, bir tanığı sorguya çektiğinde adam onu rastladığı polislerden farklı bulurdu ki, astlarına karşı koyabilmek için hemen bu anlayışlı memura sığınma eğilimi duyardı.
  Frederick Forsyth
  Sayfa 211 - Çeviri: Sermet Puza, Üçüncü Baskı:1974
 • Silik bir yüz üstünde bir çizik bile bir süstür.
 • Yatışıyorum, evet, yatışıyorum. Gereksiz bir şey kadar yumuşak, derin bir dinginlik, varlığımın kuytularına iniyor. Okunmuş sayfalar, yerine getirilmiş görevler, hayatın olayları ve tesadüfleri – hepsi silik bir alacakaranlığa dönüşmüş, bilmediğim huzurlu bir şeyi kuşatan, zor görülen bir haleye.