Seçkin Kanık, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Hayatta her şeyini kaybetmiş insanların konuşmaya gerek duymayan ortak sızısıyla, yaşlı gözlerimle uzunca bir süre annemlere boş gözlerle baktım.

İncir Kuşları, Sinan Akyüzİncir Kuşları, Sinan Akyüz
Seçkin Kanık, bir alıntı ekledi.
Dün 13:55 · Kitabı okuyor

Gül gibi gülmeni, bana çabucak dönmeni istiyorum senden. Varlığınla değil yokluğunla daha fazla yakma beni...

İncir Kuşları, Sinan Akyüzİncir Kuşları, Sinan Akyüz
Kütüphanede Kafka, Boyalı Kuş'u inceledi.
Dün 09:56 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İkinci dünya savaşında naziler yakalayıp öldürmesinler diye tanımadıkları insanlara emanet edilen bir çocuğun hikayesi. Kitap iki bölümde değerlendirilebilir; Almanlar ve Ruslar.
Çocuğun başından geçenler insanda "hadi canım" dedirtecek cinsten. Belki insanlar savaş psikolojisiyle bencilleşebilir, yabanileşebilir ancak bu kadar kötü olamazlar diye düşünüyorum. Bizdeki Sinan Akyüz'ün romanlarına benzemiş biraz, insanı ağlatmak, depresyona sokmak için bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şeyler düşünülüp arka arkaya sıralanmış sanki.
Yazarın dili kötü diyemem ancak çocuk diliyle mi büyük diliyle mi yazılması gerektiği hususunda tereddüt yaşanmış sanki.

Sinan Akyüz
Sen benim gönlümü serinleten, İbre Nehrinde akan şu sular gibisin. Eğer sana bir şey olursa, böyle yalnız başıma, hangi güçle aşarım sensizliği?

Raziye Bozkurt, bir alıntı ekledi.
24 May 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O benim piyanomda çok severek çaldığım bir beste gibi.

İncir Kuşları, Sinan Akyüz (Sayfa 79)İncir Kuşları, Sinan Akyüz (Sayfa 79)
Ilkay AKTEMUR, Yağmurun Gelini'yi inceledi.
24 May 15:54 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Incir kuşları çok severek begenerek çok etkilenerek okuduğum bir kitaptı ama ne yazıkki bu kitapta aynı tadı bulamadım...son zamanlarda okuduğum en durgun kitaptı...

Raziye Bozkurt, İncir Kuşları'ı inceledi.
24 May 15:52 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

. Bu romanla Bosna Savaşı’nın bilinmeyen bambaşka bir yüzü gün ışığına çıkarken; kitap okuyucusuna sürpriz bir sonla veda ediyor.Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci, diğeri ise Hıristiyan Sırp’tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına âşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç, güzeller güzeli Suada’ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise “Kalbimde iki kişiye yer yok” cevabını almıştı.Takvim yaprakları 6 Nisan 1992’yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere… Suada patlak veren savaşın estirdiği rüzgârda âdeta savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu, savruldu, savruldu… Sonra da kader onu bir zamanlar ‘hayır’ dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam, o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış “Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi, görüyor musun Suada?” demişti.Modern zamanlarda Avrupa’da yaşanmış bir soykırımda, kadere inananların romanıdır

Raziye Bozkurt, bir alıntı ekledi.
 24 May 01:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Savaşlarda onca yaşananlar insanoğlunun en karanlık ve en vahşi taraflarına ait öykülerse, makineli tüfekler ve top mermileri art arda patlayıp etrafa ölüm saçıyorsa, tecavüz mağduru zavallı kadınlar 'nefret çocukları'nı dünyaya getiriyorsa... Ne yazık ki savaştan geriye kalan bu pislikleri temizlemeye göğü yararak bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun dahi gücü yetmez...

İncir Kuşları, Sinan Akyüz (Sayfa 313)İncir Kuşları, Sinan Akyüz (Sayfa 313)
Raziye Bozkurt, bir alıntı ekledi.
24 May 01:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kim bilir ölüm ne kadar güzeldir şimdi.Kahverengi toprakta huzur içinde uyumak,başının üzerinde hafifçe esen yelin kuru otlar arasında çıkardığı hışırtıyı dinleyip hoş bir seda bulmak... Ve her şeyden önemlisi içinde bulunduğun anı unutmak,hayatı ve bu hayatta yaşayan günahkar insanları bağışlamak.

İncir Kuşları, Sinan Akyüzİncir Kuşları, Sinan Akyüz