Kepilleus, Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri'yi inceledi.
20 May 22:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İkinci Abdulhamit'ten, Atatürk'ün ölümüne değin kronolojik olarak, sözcü gazetesindeki yazılarını derleyip düzenleyerek kitap halinde bizlere sunmuş yazar, diğer kitaplarıyla farkı görsellerle desteklenmiş olmasıydı bu kitabının.. Rahatlıkla konu başlıkları üzerinden okuyabileceğiniz, elinizin altında bulunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap..

Kepilleus, bir alıntı ekledi.
20 May 21:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Said-i Nursi, Atatürk'e ve onun kurduğu cumhuriyete özellikle cifir ve ebcet hesaplarıyla saldırıyor. Rumuzat-ı Semaniye ve Sırr-ı İnna A tayna risalelerinde Milli Mücadelenin üç kahraman komutanı; Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak'tan iki deccal bir süfyan diye söz ediyor.

...

Fetö ile aynı kaynaktan Said-i Nursi'nin risalelerinden beslenen bugünkü siyasal İslamcı kafanın , o bataklığı kurutması imkansızdır. O bataklığı kurutmadıkça da Fetö bitirilse dahi yeni Fetö'lerin ortaya çıkması engellenemez.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan MeydanYüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan
Kepilleus, bir alıntı ekledi.
20 May 21:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Benim manevi mirasım ilim ve akıldır... Benden sonra beni benimsemek isteyenler aklın ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar.

Mustafa Kemal Atatürk

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 375)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 375)
Kepilleus, bir alıntı ekledi.
20 May 14:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lozan'nın son kullanma tairhi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça geçerliliğini koruyacaktır.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 278)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 278)
Kepilleus, bir alıntı ekledi.
20 May 14:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

MTA'nn çalışmaları sonunda ilk verimli petrol alanı 1940'ta Batman'ın Ramandağı bölgesinde bulundu. Bölgede 1948'de bir de rafineri kuruldu.

Türkiye'de 1923-54 arasında 37 arama,7 tespit, 13 üretim, 19 test olmak üzere toplam 76 kuyu açıldı... Toplam 160 bin ton petrol üretildi.

Lozan'dan sonra maden üretimi arttı 1930'da 9 bin ton olan linyit üretimi 1939' da 185 bin tona, 1946'da 460 bin tona, 1957' de 1 milyon 712 bin tona yükseldi.

1930-40 arası kömür üretimi 1.59 milyon tondan 3 milyona çıktı. Aynı dönemde krom üretimi 28 bin tondan 170 bin tona çıkarak yüzde 600 arttı.

Atatürk'ün milli maden ve petrol politikası, 1950'lerde değişmeye başladı DP hükümeti 12 Kasım 1952'de her türlü petrol faaliyetini yabancı şirketlere açtı, 1954'te ABD'li uzmanlarca hazırlanan 6326 sayılı petrol kanunu milli petrol politikasına büyük darbe vurdu.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 277)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 277)
Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
19 May 14:17

"Dine" bakarken "dincilik" yapmamak gerektiği gibi, "düne" bakarken de "düncülük" yapmamak gerekir. Çünkü "düncülük" veya "ecatperestlik" tarihi "bilim" olmaktan çıkarır, "hamaset" haline getirir. "Düncülük" insanları geçmişle uyuşturmak demektir. Oysaki "tarih" biliminin amacı geçmişle uyuşturmak değil, geçmişle uyandırmaktır.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 10)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 10)
Murat Kalpakçıoğlu, bir alıntı ekledi.
18 May 02:41 · Kitabı okuyor

Dostluk ve Barış Cumhuriyeti
Atatürk, Sovyet dostluğu, Balkan Antantı ve Sadabat Paktı ile Tuna’dan, Ege Denizi’nden Basra Körfezi’ne, Sibirya’dan Himalayalar’a kadar uzanan bir “barış ve dostluk kuşağı” oluşturmayı başardı. Bugüne kadar dünya yüzünde anlaşmalara dayalı en büyük barış kuşağını Atatürk kurmuştur.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 182 - İnkilap Kitabevi)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 182 - İnkilap Kitabevi)
Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
17 May 19:08 · Kitabı okuyor

1952 yılı 9 Ocak günü Lozan Tıp Fakültesi'nden Prof. Schwarz, Paris'teki bir arkeolog arkadaşına küçük bir şişede "El Şapo" denilen Maya formülüne göre hazırlanmış bir mikrop türü göndermiştir. Üretilen virüse "Myxomatose" adı verilmiştir. Formülü İtalyan bakteriyolog Sanarelli Meksika'dan getirmiştir. Virüs, sıradan bir mikroskopta bile görülebilecek kadar iri yapılıydı. Amaç bu virüsü kullanarak belirli bir alanda zararlı bir hale gelmiş olan tavşanların yok edilmesiydi.
Kültür, Frasa'da Maille Bois malikanesinin arsasında denenecekti. Alınan sonuç şaşırtıcı ve korkunçtu. Kısa bir süre içinde 130 hektarlık alan üzerinde yaşayan bütün tavşanlar öldüler. Bununla da iş bitmiyordu. Epidemi bütün Fransa'da yaşayan tavşanlara, oradan da diğer Avrupa ülkelerine kadar uzadı.

Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan (Sayfa 104)Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan (Sayfa 104)