sinan kaan'ın Kapak Resmi
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrılar kadını böyle şekillendirdi: İnce ve bir yaz gecesinin buğusu gibi uçucu, ama olgun bir meyve gibi dolgun; koca bir arzu dünyası taşımasına rağmen kuş gibi hafif, hafif çünkü kuvvetlerin oyunu kadının kendisiyle ilişkilendiği negatif bir ilişkinin görünmez merkezinde bütünleşmiştir; zarif bir beden, belirgin hatlar, ama göze güzellik kıvrımlarıyla dolup taşıyor gibi gelir; eksiksiz ama yine de her an sanki henüz tamamlanmamış gibi, serinletici, lezzetli, yeni düşmüş kar gibi zindelik kadar, dingin bir saydamlıkla yüzü kızarır; insana her şeyi unutturan bir latife kadar şen, arzunun hedefi olduğu için sakinleştirici, arzunun kışkırtılmasının kendisi olmasindan dolayı tatmin edici.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 127 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 127 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Kadın hiçbir formülle kesin olarak ifade edilemez, o sonlulukların bir sonsuzluğudur.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 126 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 126 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrılar kendi üstünlükleri için savaşırlarken erkeği tuzağa düşürecek tek şey olarak icat ettikleri bu şeyden daha nefis, daha zevkli, daha büyüleyici ne olabilir? Sahiden de öyle, çünkü kadın yeryüzündeki ve cennetteki tek, en ayartıcı güçtür. Kadınla kıyaslandığında erkek fazlasıyla kusurludur.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 125 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 125 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Ilahi olandan konuşmak isteyen kimse kıymete değer bur şey söyleyecekse ilahi bir ilham gerekir, yani insanın ne söyleyeceğini ilahilik öğretir, kadınlarda da durum aynı böyledir. Çünkü kadın erkeğin beynindeki bir heves olmak bakımından ilahiliğin de ötesindedir, bir hayal, insanın kendi başına düşünüp aleyhte veya lehte tartıştığı bir şeydir.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 124 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 124 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Araştırmalarımın peşinden giderken hiçbir şey korkutmaz beni, öğrendiklerimi doğrulayacak hiçbir yoldan kaçınmam. Çünkü ben deli bir adamım, onu (kadını) anlamak için deli olmak gerekir, eğer insan önceden deli değildiyse onu anlayınca delirecektir.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 116 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 116 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Eğer kadın muhteşem bir şey yaparsa bir erkekten daha fazla hayran kalınır, çünkü insanlar bunu ondan hiç beklemezler; eğer kadın aldatılırsa bütün merhamet ondan yanadır, oysa bir erkek aldatılınca, insanlar yanındayken biraz anlayış, biraz sabır gösterir, gidince de arkasından gülerler.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 110 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 110 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
 Dün 18:58 · Kitabı okuyor

Evlenirsen, pişman olursun; evlenmezsen, yine pişman olursun; evlen ya da evlenme, pişman olursun; ister evlen, ister evlenme pişman olursun. Dünyanın aptallıklarına gül geç, pişman olursun; gözyaşı dök, yine pişman olursun...

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 73 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 73 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
Dün 18:08 · Kitabı okuyor

Eğer hayat bir bilmeceyse, bu bilmecenin yazarı hiç şüphe yok sonunda açıklayacaktır.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 70 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 70 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
Dün 17:57 · Kitabı okuyor

İnsanın, sanki kaderini değiştirecekmiş gibi, dünyada bağırıp çağırarak bir şeyler elde edeceğine inanması için çok saf olması gerekir.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 69 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 69 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
Dün 01:57 · Kitabı okuyor

İnsan sadece başkaları için değil, kendi için de bir gizem olmalı. Kendimi inceliyorum; bundan sıkılınca vakit geçsin diye bir puro yakıp düşünüyorum: Tanrının benimle ne kastettiğini ya da benden ne yapmak istediğini sadece O biliyor.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 68 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 68 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
Dün 01:42 · Kitabı okuyor

Karı koca sonsuza dek birbirlerini seveceklerine söz verirler. İyi hoş da, pek anlamı yok; çünkü zamanla aşkları bittiğinde, elbette ki sonsuzluk içinde bitmiş olacak. O yüzden taraflar, "sonsuza dek" yerine "paskalya'ya kadar" ya da "Bahar bayramı'na kadar" deseler hiç değilse sözlerinin bir anlamı olurdu; (...) Peki bir evlilik genellikle nasıl işler? Taraflardan biri bir süre sonra bir şeylerin ters gittiğini fark eder, sonra öteki taraf sızlanır ve "sadakatsiz, sadakatsiz!" diye haykırır. Bir süre sonra öteki taraf da aynı duruş noktasına gelir ve karşılıklı sadakatsizliklerin iki tarafı da memnun edecek şekilde dengelendiği bir tarafsızlığa ulaşılır. Fakat artık çok geçtir, zira boşanmanın önünde büyük güçlükler vardır.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 64 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 64 - Lacivert kitaplar)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
Dün 00:59 · Kitabı okuyor

İnsan ne kadar şiirsel hatırlarsa, o kadar kolay unutur; çünkü şiirsel olarak hatırlamak unutuşun başka bir adıdır.

Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 61 - Lacivert kitaplar)Kahkaha Benden Yana, Soren Kierkegaard (Sayfa 61 - Lacivert kitaplar)