Seyidhan Yalçın, bir alıntı ekledi.
 6 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

SOKRATES: Ancak benim benzersiz bir yeteneğim var ve bu da beni kurtarıyor. Öğrenmekten asla sıkılmam, araştırırım, sorarım ve sorduklarıma yanıt verenlere şükran duyarım. Hiç kimseye karşı nankörlük etmedim. Öğrendiğim şeyleri kendim buldum da demedim. Bana ders verenleri ve bilmediğimi öğretenleri her zaman överim, onlardan bilgili insanlar şeklinde söz ederim ve öğrendiklerimi herkese aktarırım.

Küçük Hippias, Platon (Sayfa 45)Küçük Hippias, Platon (Sayfa 45)
Seyidhan Yalçın, bir alıntı ekledi.
 6 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

SOKRATES: Ruhumu cehaletten kurtarırsan, bedenimi bir hastalıktan kurtarmış olmaktan çok daha büyük bir iyilik yapmış olacaksın.

Küçük Hippias, Platon (Sayfa 46)Küçük Hippias, Platon (Sayfa 46)
Yusuf K, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Sokrates öncesi Yunan felsefesinin en büyük iki filozofundan biri olan Parmenides’in (M. ö. 540) felsefesini şu iki cümle ile özetleyebiliriz: ‘Varlık vardır; var olmayan var değildir’. Normal bir okuyucuya bu iki önerme, öznede söylenen şeyi yüklemde tekrar eden önermeler olarak açık bir biçimde doğru, fakat önemsiz, katta anlamsız, çünkü boş iki cümle olarak görünebilir. Ancak onlar tüm felsefe tarihinin en önemli cümleleri arasında yer alırlar.

Felsefeye Giriş, Ahmet ArslanFelsefeye Giriş, Ahmet Arslan
Aykut Örek, Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sokrates yaşadığı dönemde 70li yaşlarında dinsizlikle suçlanarak ölüme mahkum edilmiş bir filozof. İsa'dan önce 400 yıl önce yaşanan bu olaylar Platon'un (Sokrates'in öğrencisi) kalemiyle ele alınmış. Günümüzde bile insanlar halen dinsizlikle suçlanıyor ve kitapta Sokrates'in bakış açılarıyla bu suçlama yapan kişilerin gerçekten ne kadar cahil olduklarını görebilirsiniz. Kitap üç bölüme ayrılmış. En güzel bölüm bence ilk bölüm. Tarih ve felsefe takip edenlerin okuması gereken bir kitap. Okuyunca Sokrates'in nasıl iradeli ve nasıl fikirlerine sahip çıkıp bunun uğruna canını bile feda edebileceğini göreceksiniz.

Arslan erol özler, Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
Dün 15:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

“ Ne var ki Atinalılar ölümden kurtulmak değildir belki de zor olan ; Kötülükten kaçınmak çok daha zordur. Çünkü ölümden hızlı koşar kötülük. Ben sizin tarafınızdan ölüme mahkum edildim, onlarsa gerçek tarafından kötü ve suçlu olmaya mahkum edildi.”

Serhat Bengü, bir alıntı ekledi.
 Dün 15:02 · Kitabı okuyor

“Ben şuna eminim ki, tekrar yaşama dönme diye bir şey vardır, canlılar ölülerden filizlenir ve ölülerin ruhları varolmaya devam eder.”

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 130 - Metropol)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 130 - Metropol)
Serhat Bengü, bir alıntı ekledi.
 Dün 14:28 · Kitabı okuyor

“Ve ölümün yaklaşmasından yakınan bir adam görürsen, onun bu isteksizliği, onun bilgeliğe aşık değil, vücuduna ve muhtemelen aynı zamanda para veya her ikisine aşık birisi olduğuna yeter bir delil değil midir ?”
“Çok doğru” karşılığını verdi Simmias.
-“Öyleyse Simmias, cesaret denilen sıfat filozofun en önemli özelliği değil midir ?“

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 124 - Metropol)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 124 - Metropol)
Zeno, bir alıntı ekledi.
20 May 16:05

“Ruhunun temiz kalması koşuluyla insanın başına gelen talihsizlikler görece önemsiz şeylerdir. Kişinin uğrayacağı gerçek felaket ruhun çürümesidir. Bunun içindir ki adaletsizliğe katlanmak, adaletsiz bir iş yapmaktan çok daha az zarar verir insana. Adaletsizliğin kurbanına değil, adaletsizliği yapana acımamız gerekir “ (Sokrates)

Felsefenin Öyküsü, Bryan Magee (Sayfa 22 - Dost Kitabevi)Felsefenin Öyküsü, Bryan Magee (Sayfa 22 - Dost Kitabevi)