Giriş Yap
684 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Geçmişte olaylardan ziyade düşünceler her zaman daha çok ilgimi çekmiştir. Çünkü eylemin kaynağı düşüncedir. Bu eser de eylemlerin kaynağı olan düşünceleri ve bu düşüncelerin belli bir tarihsel süreç içerisindeki değişimini bize açıklamaya çalışıyor. Temiz ve anlaşılır bir dilde yazılmış olan bu eser okuduğum en kaliteli kitaplardan birisi olmakla birlikte ufak tefek sıkıntıları yok değil; kitabın birçok farklı yazar tarafından derlenmiş olması sebebiyle her bölüm aynı akıcılığa sahip değil ve bazı yerlerde kitap kendini çok tekrar ediyor. Fakat yine de bilgi dağarcığınızı oldukça geliştirecek düzeyde bir kitap. Kaynak bir eser olan bu kitabı kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.
Reklam
104 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Spoiler özet artık ne derseniz
Lysisten sonra ikinci bir sonu gelmeyen eser desem yalan olmaz fazla spoier vermeden geçmek istiyorum. Sokratesin konuşmaları dine uygunluk açısından doğru bulmayan bir kişi tarafından dava açılır Sokratese Sokrates de dini iyi bilen birisinin yani Euthypron'un yanına gidip onun öğrencisi olmak ister dine uygun olan ve olmayanı bulmak isteyen Sokrates malesef hayal kırıklığına uğrar. Bu eseri okuyup Euthpron'a sinir olmayan var mı acaba?
200 syf.
·
15 günde
·
Puan vermedi
SOKRATES’İN SAVUNMASI & KİTAP YORUMU
“İyi bilin ki bir değil bin kez ölmem gerekse de doğru bildiğimi yapmaktan vazgeçmeyeceğim” Sokrates.. bundan tam 2400 yıl önce yaşamış Atinalı ünlü filozof. Kendisini sevmeyen bir grup Atinalı kişiler tarafından gençleri kötü yola sürüklemek ve tanrılara inanmamak suçlarına maruz kalmış ve mahkemeye verilmiştir. Kitap; dava öncesi konuşmaları, dava sırasındaki savunması ve son konuşmaları olarak ayrılmakta. Sokrates hayatı boyunca düşüncelerini yazıya dökmemiş çünkü sözlerin daha önemli olduğunu düşünmüştür. Bu eseri ise Sokrates’in yetiştirdiği öğrencisi Platon kaleme almıştır. Onun gibi bir değeri geleceğe aktarmasıyla çok da iyi yapmıştır. Sokrates hayatını; insanlara bilgeliği, erdemi, adaleti, mutluluğu öğretmeye adamıştır. Aynı zamanda bu süreçte kendisini de aramaktadır. Kendini çok bilge gören kişilere hep sorular yöneltmiş ve aslında onlara hiçbir şey bilmediklerini göstermiş, bu yüzden de bu kişilerin düşmanlığını kazanmıştır. Fakat öğrencileri ve dostları onun Atina’nın can damarı olduğunu düşünmektelerdir. Öyle ki, ölüm anında bile Sokrates erdemli olmayı savunmuş, ahlakın önemini bütün topluma aşılamaya çalışmıştır. Erdeminden asla taviz vermemiştir. Ölüm onun için bir bitiş değil, yeni bir başlangıçtır, bu sebeple de ölümü büyük bir iç huzuruyla karşılamıştır. Binlerce incelemesi olan bu esere, bize ne kattığını sorgulayarak bakmalıyız bence. Yoksa burada yazdıklarımız kitabın özeti olmaktan öteye geçemez. Ben Sokrates sayesinde tekrar şunun farkına vardım ki, bu beşeri dünyadaki hiçbir şey bizi doğruluğuna inandığımız şeyleri ne için olursa olsun savunmaktan alıkoymamalı. İnsan başına gelebilecek en büyük felaketi ölüm olarak algılayabilir. Ama insan ölüyorken bile erdeminden, prensiplerinden vazgeçmemelidir. Aksi takdirde ruhumuzu eksiltmiş olmaz mıyız? Benim için bu kitap şiddetle tavsiye edilebilecek kitaplar arasında olmalı çünkü her okuyana mutlaka ama mutlaka bir şeyler katabilecektir.
80 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sokratesin savunması
Kitapta 70 yaşındayken idama mahkum edilen ünlü düşünür Sokratesin ölümden hiç korkmadan kendi düşüncelerini savunması anlatılıyor. Sokrates yaşamını felsefe yapmaya adamıştı. Düşünmek, sorgulamak ve öğrenmek istiyordu. Bir şeyleri öğrenmek onun için keyif vericiydi. Sokrates Atina sokaklarında dolaşarak farklı mesleklerden onlarca insana düşünceleri ile ilgili sorular sormuş kendi yaşamlarını sorgulamalarını istemişti. Sokrates’e göre sorgulanmamış bir hayat yaşanmaya değmezdi. Sokrates insanların sorgulamasını, düşünmesini, kendi düşüncelerini savunmasını istemişti. Sokrates kendi düşüncelerinden dolayı yargıcın önüne çıkarılır. Sokrates’ten af dilemesi ve bir daha felsefe yapmaması istenir. Herkes Sokrates’ten af dilemesini beklerken, Sokrates idama mahkum edileceğini bile bile hiç korkmadan kendi düşüncelerini savunmaya devam eder. Sokrates, kendisine haksızlık yapıldığını biliyordu ve haksızlık yapan zalimdi. Sokrates için ise zalimden merhamet dilemek acizlikti. Sokrates asla zalimden merhamet dilemezdi, dilemedi. Ölüm onun için bir bilinmeyendi ve bilinmeyeni öğrenmek gerekirdi…
Sokrates’in Savunması
8.5/10 · 40bin okunma
Reklam
248 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
#okudumbitti Merhaba kitap sever arkadaşlarım, bugün içimize maneviyatimiza donecegimiz kendimizi sorgulayacagimiz altını cize çize okuyacaginiz müthiş bir kitapla geldim. Yazarımız kitabın son söyleşi bölümünde "Herkes fıtratına göre amel eder."diye bir ayetle örnek vererek teselli yeteneği fıtratın bir özelliği olsa gerek diyor. Yine bir bölümünde "kitap" ile "teselli"iç içedir diyor. Bu kitabi okurken bende teselli buldum bu kitapla. Kitabı okurken ayetlerle verilen örnekler,hikayeler sizin konuyu daha iyi anlamanızı sağlıyor. Yazarımız zaten o kadar güzel ve akıcı bir şekilde anlatmış ki kitabi okurken zaman akıp gidiyor siz farkına varmadan. Hayatta ne kadar az sükrettigimi farkettim kitap sayesinde ve ne kadar sükretmemiz gereken nimetin var olduğunu. Rabbimin bize gönderdiği musibetlerin aslında bizi uyarma amaçlı olduğunu veya çektiğimiz sıkıntılardan sonra daha güzelinin bizim olacağını anlatan bu harika kitabın içeriği oldukça zengin. Kitabı okurken içinde cizmedigim sayfa kalmadı desem yeridir. Kitabın ikinci bölümü olan batı tesellileri bölümünde de batılı yazarların eserlerinden teselli örnekleri verilmiş. Kitapta Yunus Emre'den Sokrates'e, İbn-i Arabi'den Tanpınar'a kadar bir çok ünlü isim yer alıyor. Ben bu kitabi okurken bir çırpıda okuyup bitirmek istemedim sindire sindire okuyup okuduklarimi hazmedip kendi yasantima uygulamak için notlar aldım. Eşimle karşılıklı oturup kitaptan seçip okuduğumuz bölümler hakkında konuşmalar yaptık. Benim için çok verimli bir okuma oldu. İçiniz daraldığı zaman kitabın herhangi bir sayfasını açıp o sayfayı okuyup feraha ereceğiniz başucunda olması gereken müthiş bir kitap.
Dervişin Teselli Koleksiyonu 2
9.0/10 · 172 okunma
Reklam
2
328
3.272 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42