hatice, Şah ve Sultan'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şah'ın yanında mı yoksa Sultan'ın yanında kalmalıyım ?Kim haklı savaşında kim kazanacak ?Kaç yıl olmuş?Aradan kaç insan geçmiş?Milyonlarda soru çıkar herhalde çok güzel bir anlatım ve akıcı.Tarih gözlerinde canlanır.Taçlı ya yazılan mektuplar okunur.Oku derim kardeşim .

Black, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Atina'da Bir Joker
Soru soran insanlar en tehlikeli olanlardır hep. Cevap vermek o kadar tehlikeli sayılmaz. Bazen bir tek soruda bin cevaptan daha fazla patlayıcı madde bulunur.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 81 - Pan)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 81 - Pan)

Evrim yaratıcısız varoluş anlamında ele alınacaksa sorulacak binlerce soru var fakat en zoru şu:
- Neden evrim mükemmele doğru bir seyir izliyor?Mükemmele gidişi belirleyen güç ne?

72nehir aslan, Martıya Uçmayı Öğreten Kedi'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir tane Kara kedi var Kara kedi çok inatçı biri soru sormayı Sever martı biryere uçarken başı belaya gerir kedi ona yardım ederken başları belaya girir heycanlı bir kitap okumanızı isterim bence

Millet ve Milliyetçilik, Milay Köktürk (sy.235)
“Kendinizi bağrından çıktığınızı iddia ettiğiniz ve uğruna hayatınızı adadığınızı öne sürdüğünüz millet denilen büyük bütün halen sizi çoğunlukla onaylamamışsa, ya fikriyatınızda veya tutumunuzda bir sorun var demektir. Entelektüel trajediye gelince; neredeyse bir asra yaklaşan tarihiyle milliyetçilerin bu çağlarda bir yığın felsefi, sosyal, kültürel ve siyasal teori ortaya koymaları gerekirdi. Oysa soru kırk yıl önceki soru: Milliyetçilik nedir?’ "

Nazlıhan, Kabil'i inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

İnsan türü evrendeki yerini hak ediyor mu ? Kabil'in konusu bu soru üzerine şekilleniyor. Havva ile Adem'in oğlu Kabil, kardeşi Habil'i öldürüyor. Efendi tarafından lanetlenen Kabil'in cezası diyar diyar yolculuk etmek oluyor. Fakat bu yolculuk zaman kavramından yoksun bir yolculuk, yani kabil geçmişe de geleceğe de gidebiliyor. Kabil'in yolculuğu genelde Nuh ve Lilith karakterlerinin etrafında dönüyor.

Kutsal kitaplarda anlatılan olayların Kabil'in gözüyle aktarıldığı bir kitap. Yazar aslında bu olayları Kabil vasıtasıyla eleştirerek bize farklı bir bakış açısı sunuyor. Tüm bunlar okur açısından kutsal kitapların, tanrının, iyiliğin, kötülüğün, hatta iyinin ve kötünün sorgulandığı masalsı bir düşünme sürecine dönüşüyor.
http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...go-kitap-yorumu.html

Hüseyin oztas, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

insanın en büyük problemi kendisi.
sabahattın alinin ömeri,
werther
bandini
hepsi kedi içinde çelişen kişiler çok düşünüp kendiyle savaşan karakterler.
burada da görüyoruz ki insan daima kendiyle bir savaş halinde yaptıkları, yapacakları, başarıları, başarısızlıkları ve bunları kabullenip kabunllenmeme, arasında gidip geliyor. zamanla hayata uyum sağlamaya çalışıyor fakat bunu başaramıyorlar devamlı içlerinde bir soru, sorun.
sophie'nin dünyasında hayata alışmamalısın kabullenmemelisin herşeyi diyor şaşırma duygusunu kaybetmemelisin diyor.
sanırım bahsettiği şey bu eğer hayatı olduğu gibi kabul edersek böyle kitaplarda var olamazlar.
hayatı, insanlığın sorgulayabilen yazarlar sayesinde böyle eserler okuyoruz.

Mehmet Admış, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor

Cevaplanması gereken çok fazla soru vardı. Çok fazla duygu.

Takip Edenler, Ingar Johnsrud (Sayfa 45 - İthaki Yayınları - 1. Basım, Haziran 2017, Çeviri: Cihan Karamancı)Takip Edenler, Ingar Johnsrud (Sayfa 45 - İthaki Yayınları - 1. Basım, Haziran 2017, Çeviri: Cihan Karamancı)
Toz Kanatlı Kelebek, bir alıntı ekledi.
 22 saat önce · Kitabı okuyor

"Klasik" tabiri, "tarihi günümüze ulaştıran köprü" olarak algilandigi takdirde akla gelebilecek ilk soru, günümüz hayatında tarihin ne anlam taşıdığıdır.

Kitâbü'l İrşâd, Cüveynî (Prof. Dr. M. Saim YEPREM, takdim)Kitâbü'l İrşâd, Cüveynî (Prof. Dr. M. Saim YEPREM, takdim)