Teksen Taşcı, Sarsıntı'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yer altı edebiyatı ve sokak ağzı kullanımı güzel lakin bir duygu üçten fazla örnek ile anlatıldığında oldukça sıkıcı bir hal alabiliyor kitap. Hayal gücü yok, ruh hastası birinin standart bir hayatını anlatan kitap diyebilirim. Okunabilir

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 21:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öğlen Yemeğiniz Yazıcıda
Çeşitli bilimkurgu yapıtlarında karşılaşıp hepimizin hayalini kurduğu bir şey var: O an canımız ne yemek istiyorsa onu saniyeler içinde üretebilen bir yazıcı! Son yıllarda bu alanda büyük başarılara imza atan yazıcılarla karşılaşmaya başladık. Tasarımda en hünerli şefleri bile geride bırakan bu minik mutfaklar şaşırtıcı ve eğlenceli sunumlarıyla, standart bir menüyü bile bir şölene dönüştürebildikleri için bazı büyük şehirlerin ünlü restoranlarında da kullanılıyor. NASA da gelecekteki insanlı uzay görevlerinde astronotların öğünlerini 3B yazıcıları kullanarak üretmeyi planladığını açıkladı. İki dakikadan kısa bir sürede bir öğünün tamamını sağlıklı malzemeler kullanarak basabilen bu yazıcılar önümüzdeki yıllarda evlerimizdeki fırınların yerini alacak gibi görünüyor.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 81)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 81)
sueda reyyan, bir alıntı ekledi.
Dün 13:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevgili yurdumuzda, fikir adamının imhası için sürgün avları tertiplenen, standart düşünceye mumlar yakılan, buhurlar serpilen sevgili yurdumuzda, aydınla kitle arasında hiçbir transatlantiğin aşamayacağı ummanlar var.

Standart düşünce yani düşüncenin kalıplaşması, nasırlaşması. İki kutup: Osmanlıcı- Atatürkçü. Ve dışarıda kalanların kellesinden kervansaray kurmak iştiha ve ihtirası.

Jurnal Cilt 1, Cemil Meriç (Sayfa 168)Jurnal Cilt 1, Cemil Meriç (Sayfa 168)
S. Ali, bir alıntı ekledi.
Dün 11:13 · Kitabı okuyor

1941’de dünyanın en büyük petrol şirketi, adı sonradan Exxon olarak değiştirilen, New Jersey’deki Standart Oil’di. ABD petrol piyasasının %84’üne hâkimdiler. Büyük bölümün Rockefellerların sahibi olduğu bu şirketin bankası Chase Bank’tı. Rockefeller ailesinden sonra en büyük hisse sahih I.G.Farben’dı. Bu petro-kimya devi o zamanın Alman, savaş endüstrisinin önemli bir yapı taşıydı. Rockefeller ve I.G.Farbci ilişkisi 1927’ye, Rockefeller Vakfı’nın soy arıtım çalışmaların! kuvvetle desteklediği döneme dayanmaktaydı.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 92 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 92 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)
Özcan Geçkin, Oyuncu 1'u inceledi.
18 Mar 22:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Artık değişik bir şeyler okumak istiyorum dediğim ve bu isteği arayışa dönüştürdüğüm esnada tanıştım Douglas Coupland'le. Bu okuduğum üçüncü Coupland kitabı ve hepsinde belli bir standart yakalamış durumda, sıradan insanların dünyasını farklı bir şekilde çözümlemesi ve insanların birbirleriyle olan etkileşimlerinin ince bir şekilde incelendiği güzel bir kitap Oyuncu 1. Anlatım dili biraz farklı, sizi bir şekilde avucuna alıyor ve bitmeyen bir merak uyandırarak kitaba ve kitaptaki karakterlerle bir ilişki kurmanızı sağlıyor.

Kitabın bölümleri 1. saat, 2. saat şeklinde ilerliyor ve her bir saatte 4 ana karakter gözünden anlatılıyor. 5. saatte ise "gelecek için açıklamalı terimler sözlüğü" var ve bence kitaba oldukça farklı bir tat katmış bir bölüm bu.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 13:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

... her bir mililitre okyanus suyunda 10 milyon virüs bulunduğunu söyleyebiliriz. Bilim insanları şimdi bir de daha önce hiç karşılaşmadığımız bir virüs keşfettiler. Sonradan anlaşıldığı üzere okyanus sularını domine eden bu virüs standart laboratuvar testlerinde belirlenemiyor. Araştırmacılar virüsün sadece okyanuslara özgü olmayıp tüm dünyaya yayılmış bir tür olabileceğini düşünüyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bilim insanlarının yaptığı incelemeler bu yeni virüsün genomunun da farklı olduğunu; diğer virüslerinkine oranla çok kısa bir genoma sahip olduğunu gösterdi. Virüsün okyanuslardaki bakteriyel yaşama zarar verebilecek kadar saldırgan olduğu anlaşıldı. Virüsün DNA’sını genom veribankalarında aratan araştırmacılar, genomundaki bazı dizilimlerin insanların bağırsak mikrobiyomunda da görüldüğünü söylüyor. Bu bulgu, okyanuslardaki bakteriler için ölümcül olsa da insan yaşamı için dolaylı yoldan fayda sağlamış bir virüsle karşı karşıya olduğumuz anlamına gelebilir.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 10)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 10)
Rabia Yıkılmaz, bir alıntı ekledi.
17 Mar 14:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Kişisel bütünlük
"İnsan hayatı ve mutluluk standart ise tüm kültürel gelenekler eşit değildir"

Özsaygı, Nathaniel Branden (Sayfa 325)Özsaygı, Nathaniel Branden (Sayfa 325)
Halit ÇAĞATAY Karaibrahim, Film Eleştirisi El Kitabı'ı inceledi.
14 Mar 23:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başlangıçta genel bilgilerle örneklendirmeler yapan standart bir kitap. Ama nasıl yapılmamalıya değinebilen cesur kitaplarda da . Başlangıç olarak bir bilginin kapısını açıyor size. Tavsiye ederim

Nihat, bir alıntı ekledi.
14 Mar 17:00 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şu İstanbul’un herhangi bir yerine göz gezdirdinizde fark edebileceğiniz en standart hikayedir bu. Mücadele, yer edinebilme çabası, başarısızlık, köye dönüş, kapanış. Bu döngüyü kırmaya çalışıyorsun işte anlamsız bir şekilde. Neden? Bilmiyorsun.

Güzel Kaybettik, Caner Yaman (Sayfa 31)Güzel Kaybettik, Caner Yaman (Sayfa 31)