Welat Che, Kırmızı ve Siyah'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

STENDHAL- Kırmızı ve Siyah
Julian fakir bir keresteci nin oğludur.  babası ve kardeşleri tarafından pek sevilmez. Julian İncili iyi bilir dolayısıyla Latinceyi de. Bu nedenle zengin bir aile onu çocuklarına eğitmenlik yapması için yanına alır.  Jülyen bay ve bayan Renali'n çocuklarına eğitmenlik yapar. Julien zamanla Madam renal ile duygusal ilişkileri olur. Madam renal ilk başta Zengin ve Soylu bir aileden olması sebebiyle bu keresteci çocuğuna Bu duygularını yüzünden kendini hakir görür hor görür.  Ancak zamanla Jülyensiz yapamaz bir hale gelecek kadar aşık olur.  Julien de bayan renal i oldukça çok sevmektedir. Zamanla bu durum üzerine bay renal şüphelenmeye başlar.  bunun üzerine Julien Başka bir şehre kilisede eğitim almak üzere gider. Burada da julienin Üstün yetenekleri ve zekası dikkati çeker ve marki adında bir adamın döküman işlemlerini yapmak üzere onun yanına yerleşir. Marki julieni sever zekasını takdir eder. Ancak Julien bu Soylu ailelere karşı pek haz etmemektedir Çünkü Julien bir Napolyon bonapart taraftarı iken bu zengin Soylu aileler muhafazakar Dindar ve kilise Kral taraftarıdır.  Julien her zaman bu fikirlerini gizli tutar ve hiçbir zaman ortaya çıkarmaz Bu da Julienin ikiyüzlülüğünü daima pekiştirmesine sebep olur. Julien bu modern Asil ailelerinin içinde zamanla onlara benzeyecek kadar ilerler ve  adabı muaşeret hususlarını öğrenir. Markinin evinde Jülyen görevini gayet iyi bir şekilde yerine getirmektedir. Bir gün markinin kızı olan mathilde nin dikkatini çeker. Mathilde çevresindeki diğer erkeklerde olan yeteneklerden üstün bir yetenek görür Jülyende. Çünkü Julien fakir ama cesaretli bir insan ve o kadar da Bilgili. Giderek mathilde nin dikkatini çeker Julien.  Kısa zaman sonra Julienin de matilde'ye karşı hisleri olduğu ortaya çıkar.  Julien ve mathilde birer Aşık olurlar. Ancak mathilde bu fakir keresteci çocuğuna kendisi gibi zengin Soylu bir aileden olan bir şahsı yakıştıramıyor ve bu durumu gururunu yediremiyor bu nedenle bir iki defa ayrılıp barışma lar oldu. Bu durum julienin çok zoruna gitti. Bu iki âşık aşklarını ailesinden saklarlar ta ki bir gün mathilde hamile olduğunu anlayana kadar.  Mathilde Julien ile olan ilişkisini babası olan Markiye Açıklar ve markinin kızının  bir düşeş olma hayali yıkılır. Hayal kırıklığına uğrayan marki Julien ile matilde'ye uzak bir yere yaşamaları üzere göndermeyi planlar. Bu arada bir gün Madam renal Markiye Mektup Yazar ve Julien'nin ne kadar insafsız bir insan olduğunu kendisi ile olan ilişkisini açıklar. Marki mathildeye bu  durumu anlatır. Mathilde de Juliene... Julien durumu öğrenince Madam Renalin şehrine gider o an kilisede dua etmekte olan Madam Renalin üzerine kurşunlar yağdırır onu öldürdüğünü zanneder.
Ve orada Jülyen yakalanır hapse atılır. Jülyen Madam renal ve mathilde ile hapiste farklı zamanlarda görüşür. Julien gerçek anlamda Madam Renali sevdiğini ve ona aşık olduğunu anlar. Neticede Julien idam edilir.

' #Dostoyevski'yi bulmak, benim için, Stendhal'ı keşfetmekten daha önemli oldu;
ruhbilim konusunda bana bir şeyler öğretmiş tek kişidir o '

#Nietzsche

Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
Dün 15:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Danton
Tuhaf! İdam edilmek fiilinin her zamanı çekilemiyor; idam edileceğim, idam edileceksin, idam edilecek deniyor da idam edildim denmiyor, denemiyor.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 510 - Georges Jacques Danton)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 510 - Georges Jacques Danton)
Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
Dün 14:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herkes yalnız...
Yalnız! Ne cehennem ama!

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 523)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 523)
Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
Dün 14:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçekten de, hiçbir insan başka bir insana güvenmemeli!

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 522)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 522)
Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
Dün 14:40 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Saygı duyulan kişiler, işbaşında yakalanmama şansını yaşamış olan haydutlardan başkaları değiller.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 521)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 521)
Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
Dün 14:35 · Kitabı okudu · 7/10 puan

... günler eylemsizlik içinde, sürünerek geçiyordu.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 429)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 429)
Doğan Macat, bir alıntı ekledi.
25 May 20:01 · Kitabı okuyor

Paranın, öncelik hakkının ya da haçın dışındaki her şeye karşı en hoyrat duyarsızlık ve kabalık, kendilerine aykırı gelen her türlü akıl yürütmeye duyulan nefret, onun gözünde çizme giymek ya da fötr şapka takmak gibi bu cinse (erkeklere) özgü nitelikler olup çıkmıştı.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)