Alyoşa, bir alıntı ekledi.
58 dk. · Kitabı okuyor

Atatürk'ün top arabasına konulan cenazesini görmek isteyen Mina Urgan, aile dostu bir avukatın Karaköy'de caddeye bakan bürosuna gider. Top arabası görününce dolu yağıyormuşcasına "çıt çıt çıt" sesleri duyulur aniden. Giysilerinin düğmelerini koparıp yere atan Yahudiler çıkarır bu sesi. Ölenin ardından düğme koparıp yere atmak bir yas geleneğidir Yahudilerin.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 51 - Çınar Yayınları - 8. Basım)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 51 - Çınar Yayınları - 8. Basım)
Alyoşa, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Auschwitz'de öldürülen insanların satışa yollanan ayakkabıları arasına gizlenen bir esir, kaçmayı başarır ölüm kampından. Adı bilinmeyen ama saçlarının renginden dolayı "Kızıl saçlı adam" olarak adlandırılan katliam tanığı, uzun ve korku dolu bir yolculuk sonrasında İstanbul'a ulaşır. Bu kentte, Auschwitz'de yapılan zulmü, işkenceyi ve gaz odalarını Filistin'den gelen temsilcilere anlatır. Böylelikle İstanbul, toplama kamplarının gerçek yüzünün ilk kez anlatıldığı kentlerden biri olarak tarih sayfalarındaki yerini alır!

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 50 - Çınar Yayınları - 8. Basım)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 50 - Çınar Yayınları - 8. Basım)

Eski Türk fimlerinde görmüşsünüzdür belki...!
Düzgün yürümeyi öğretmek için başlarına bir kitap koyar ve kitabı düşürmeden dik yürümesini öğretirler. Demek ki kitap her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın, insana düzgün yürümeyi ve dik durmayı öğretir.


Sunay Akın

Alperen yabar, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Din somurusu yapan bir radyoda kadin ustune bir soylesiye tanik olmustum. Konuk yazar tesetturun gerekliligini anlatmak cabasiyla karpuzu ornek veriyordu. Karpuz sergisinde satilan malin iyi oldugunu anlatabilmek icin bazi karpuzlar bicakla kesilerek icleri gosterilirmis. Herkes, o karpuzlara bakar ama kimse almazmis! Tesetture uymayan, yani saclarini ortmeyen, kolu, bacagi acik olan kadinlar sergilerde ici gorulen karpuzlar gibiymis. Iyi de, din kardesim; "kapali" karpuzlari da, almak icin onca insan ellemiyor mu? Kurcalamiyor mu, orasini, burasini?..

İstanbul'un Nazım Planı, Sunay Akınİstanbul'un Nazım Planı, Sunay Akın
Pınar Yiğitcan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Uçaklar gelecekmiş
Korkum yok benim
Kağıt gemilerim
Kurşun askerlerim hazır
Hem bunlar bozulursa
Babam yenilerini alır.

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Biliyorum..!
yarınlarım dünden farksız
Hayat'mı bana küstü,benmi O'na küstüm
Hatırlamıyorum ama
Şu aralar fena dargınız ..

Sunay Akın

Kendim için geleneksel kütüphane araştırmalarımda okulumun didik didik ettiğim kütüphanesinde rast geldim birkaç Sunay Akın şiir kitabına ilki Kaza Süsü'ydü okuduğum bir oturuşta ve biraz da olsa beğenmiştim...

Bu kitaba da daha ayrı bir heyecanla başlamıştım, arka kapakta Cemal Süreya'nın sözünün geçmesi nedeniyle "şiirleri çoğaldıkça bende bir şaşırma duygusu yaratıyor" demesi heyecanlandırmıştı.
İlk sayfada:
"Gülcemal vapurunu hiç görmedim ama
tanıdığım Cemal gül idi..." diyordu Cemal Süreya için...
Diğer şiirlerini de ayrı bir heyecanla okudum bu mısraları okuduktan sonra ama ne yazıkki bende istediğim şiir tarzını ya da ne bileyim bir şey eksik gibi geldi ve hoşuma gitmedi pek Sunay Akın şiirleri ama yine de okumaya değer miydi değerdi...

Herkese iyi okumalar...

Ömer Faruk, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · İnceledi

Hayırsız oğluyum babamın
bir parka
dikilirse bir gün şairlerin heykelleri
benim yerim boş kalsın
ve payıma
hayırsız ada açıklarına
bir şamandıra bırakın

Antik Acılar, Sunay AkınAntik Acılar, Sunay Akın
Ömer Faruk, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · İnceledi

Yalnızlık
Şemsiye yapımcıları
ıslanmaktan
tek kişiyi koruyacak genişlikte
kesince kumaşları
yağmur değil
yalnızlıktır yağan
..

Antik Acılar, Sunay Akın (Sayfa 50)Antik Acılar, Sunay Akın (Sayfa 50)
Ömer Faruk, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · İnceledi

Beni senin gibi
bir de annem terk etmişti
ki göbeğimde durur
onun yokluğundan
bana kalan
çukur

Antik Acılar, Sunay Akın (Sayfa 11)Antik Acılar, Sunay Akın (Sayfa 11)