Alper, Kendi Gecesinde'yi inceledi.
25 dk. · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Kendi gecesinde, ebeveyn-çocuk ilişkilerine, insanın kimlik arayışına dair nefis bir roman.
40’lı yaşlarındaki Hayali’nin hikâyesini okuyoruz. Karakterin kimlik arayışı isminde bile ironiyle veriliyor. Kahramanın nüfusa kayıtlı ismi Hayati; aile içinde Hayal Ali, etrafındakiler ise Hayali diye sesleniyor. Annesi, Yurdanur, varoş kesimden gelen ve çok güzel bir kadın. Babası, Sami, tarihi eser kaçakçılığı yapan, ince zevkleri olan bir adam. Ayrı dünyaların, farklı kültürlerin insanları, başlangıcından itibaren yürümeyeceği belli olan bir evlilik… Hayati böyle bir evlilikten doğar.
Hayali’nin, annesine olan aşk derecesinde bağlılığı, annesini cinsel çekiciliği ile tarif ediyor olması, daha kitabın başlarında Oidipus sendromu sezdiriyor okuyucuya. (Oidipus sendromu: erkek çocuğun, annesine cinsel sapkınlık derecesinde bağlı olması. Bu durum, ileri yaşlarında cinsel bozukluklara neden olabiliyor.)
Çocukluk döneminde Hayali, Karagöz, Hacivat oyununa hayranlık duyar. Kendisine, Karagöz’ün oğlu olan perdeden çıkıp gerçek hayatında yanında olan “Kara” isimli hayali bir arkadaş yaratır. Ailesi bunu farkedip psikolog’a götürür tedavi için. İlerleyen yaşlarında “Kara”nın varlığını ara ara yine görüyoruz ama çocukken hissettiğimiz kadar büyük bir psikiyatrik sorun gibi hissedilmiyor romanın ilerleyen bölümlerinde.
Annesinin başka bir adamla ilişkisin olması, Hayali’nin kadınlara olan inancını ve güvenini sarsmış olmalı ki, gençlik yıllarından itibaren erkeklerle ilişkiye girmeye başlıyor Hayali. Hayatı boyunca, kadınlarla ve erkeklerle ilişkilerinde bağlanmayı başaramıyor.
Tüm romanın özetini anlatmayayım.
2011 yılında Londra’da kaldığı sırada başlıyor roman, Flashback’lerle, geçmiş ve bugün arasında gidiş gelişlerle okuyoruz hikâyeyi. Duygusunu çok iyi yansıtan bir anlatım tarzı var.
Olumsuz değerlendirebileceğim bir nokta; 360 sayfalık kitabın ilk 250 sayfası çok akıcıydı. Sonlara doğru biraz “uzadığı” hissine kapıldım. Ama bu, yazarın bilinçli olarak yaptığı, kahramanın çalkantılı yaşantısından bir durulma dönemine geçişini aktarmak istediği, kasıtlı bir yavaşlama da olabilir belki.
En çok sevdiğim yerlerden biri; Hayali’nin, çocukken aşkla bağlı olduğu ama yıllardır görmediği annesini ölüm döşeğinde ziyaret etmeye gittiği sahne. Kapıdan içeri, annesinin yanına girmeden önce, katılarak ağlayan bir çocuk sesi duyar. “İnsan bazen ne kadar önemsiz detayları hatırlıyor.” der. Bu sahne bana şunu düşündürdü: aslında, önemsiz bir detay değildir o; katılarak ağlayan, Hayati’nin kendi içindeki çocuktur.

ömer selçuk, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ruhum, kendi coşkusunu bile taşıyamayacak kadar zayıf. Eksik kalmışlığın artıklarından yoğrulmuşum, en iyi, münzevilerle dolu bir manzara tarif ederdi beni.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Helin Borak, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Var mı beni içinizde tanıyan? 
Yaşanmadan çözülmeyen sır benim. 
Kalmasa da şöhretimi duymayan, 
Kimliğimi tarif etmek zor benim... 

Bülbül benim lisanımla ötüştü. 
Bir gül için can evinden tutuştu. 
Yüreğine Toroslar'dan çığ düştü. 
Yangınımı söndürmedi kar benim... 

Niceler sultandı, kraldı, şahtı. 
Benimle değişti talihi bahtı, 
Yerle bir eylerim taç ile tahtı, 
Akıl almaz hünerlerim var benim... 

Kamil iken cahil ettim alimi, 
Vahşi iken yahşi ettim zalimi, 
Yavuz iken zebun ettim Selim'i, 
Her oyunu bozan gizli zor benim... Yeryüzünde ben ürettim veremi. 
Lokman Hekim bulamadı çaremi. 
Aslı için kül eyledim Kerem'i. 
İbrahim'in atıldığı kor benim...

Sebep bazı Leyla, bazı Şirin'di. 
Hat'rım için yüce dağlar delindi. 
Bilek gücüm Ferhat ile bilindi. 
Kuvvet benim, kudret benim, fer benim... 

İlahimle Mevlana'yı döndürdüm. 
Yunus'umla öfkeleri dindirdim. 
Günahımla çok ocaklar söndürdüm. 
Mevla'danım, hayır benim, şer benim... 

Benim için yaratıldı Muhammet! 
Benim için yağdırıldı o rahmet! 
Evliyanın sözündeki muhabbet, 
Enbiyanın yüzündeki nur benim... 

Kimsesizim hısmım da yok, hasmım da 
Görünmezim cismim de yok, resmim de 
Dil üzmezim, tek hece var ismimde 
Barınağım gönül denen yer benim... 

Cemal Safi

Sufi Sözlük, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 108)Sufi Sözlük, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 108)
Fatmanur nur, Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler'i inceledi.
 15 saat önce · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Herkese Selam:*
Bu kitap hakkında söylenecek çok şey var. Konusundan başlıyorum.

Julia nın babası Tin Win hiçbirşey söylemeden ailesini terkeder. Babasının kendi memleketine gittiğini öğrenen julia babasının eşyalarını karıştırırken Mi Mi adında bir kadına mektup yazmış olduğumu görür. Doğruca babasının memleketi kalaw a gider ve babsını aramaya başlar. Burda U ba ile tanışır ve babasının hikayesini bu adam anlatır.

İlk başlarda o kadar sıkıldım ki arkadaşım çok övdüğü için devam edeyim dedim. Kitap ortalarımdan sonra açılıyor. Hatta yanlış farketmediysem yazar başlarda daha acemi sonlara doğru daha iyi.
●Başlarda çok fazla gereksiz betimleme var.
Bağlantısı olmayan olaylar çok uzatılmış. Ama bitirdikten sonra, o kadar etkilendim ve duygulandım ki.
●Eğer bu kitabı okuyacaksanız kitabın kendini sonlara doğru açtığını bilmeniz lazım.
●Yazım dili güzel ama betimleme çok fazla. Bu yüzden puan kırdım.
●Tin Win i o kadar güzel tarif etmiş ki. En sevdiğim karakterlerden oldu.

/Alıntı
İyi bir adama tanrıya inanıyor musun diye sormam dedi. Hedefe ulaşmış birine yol tarif edilir mi.

Ahbabisi, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Allah'ın kelamına dikkat etmek lazım. Onun için bizim gibi avamdan olan insanlar büyük alimlerin yazmış olduğu, dinimizi iyice hazmetmiş olan, ömrünü verip de iyice anlamış olanlarin anlattığı kitapları okumalı. Çünkü Kur'ân-ı Kerim'i anlamak kolay bir iş değildir. Anayasayı okumak gibidir. Ona da benzemez ya. Hukukçu olmayan bir insan anayasayı okuyup da ne anlayacak?
Al sana Sicill-i Kavanin kitabını hediye ettim."
"Hocam ben onu ne yapayim? Avukat olsam anlarım." Bir sürü cilt, peşpeşe; oku babam oku, bi şey anlaşılmaz Erbabı anlar.
Onun için bu işi de erbabına bırakmalı.
Dişçi diş doktoru olmazsa polis takip ediyor. Doktor tıp fakültesi mezunu olmazsa polis takip ediyor. Mühendis eğer hakikaten mühendis değilse tasdikten geçmiyor. Plana bakıyorlar; altında mühendis odasında kayıtlı bir mühendisin numarası, imzası, sicili yazılı mı? Yazılıysa planı öyle kabul ediyorlar. Planı Karadenizli bir usta başı bile yapsa yine gidip bir mühendise gösteriyor, onun imzası olmadan geçmiyor.
Peki bu Allah'in kitabına ne cüret, cesaret?
Önüne gelen bir şey söylüyor. İçkinin azı ziyan etmezmiş de, çoğu ziyan edermiş de... Faiz Kur'ân-ı Kerim'de geçmiyormuş da riba geçiyormuş da, riba başkaymış da faiz başkaymış da... Allah insanın kalbine bakarmış da, kalbi temiz olursa işi nasıl olursa olsunmuş da.
Sen dur bakalım! Bunların hepsi yanlış!
Zaman sana uymazsa senin zamana uyman lazımmış da..
Hayır, dinimiz hiç öyle değil. Dinimiz insanın ruhi, bedeni maddi manevi her şeyine bir tarif getirmiş, bir hudut çizmiş, ölçü getirmiş.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 159)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 159)
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Senin neslin, bülüğ yaşını İstiklal savaşı içinde idrak etmiş nesildir. Eski cihan harbi sonrası nesli! Senden bir evvelki neslin mankafa olmaya seyrek cehrelerinden biri, Yakup Kadri, bu nesli şu tarifedeki hakaretle yaftalamak istemişti:
‘’SAMAN EKMEĞİ NESLİ’’

Onun, farkına varmaksızınşeref mümtazlığını haykırdığı bu tarif malınızdır  ; onu benimseyebilirsiniz. Saman ekmeği, gerisindeki eski cihan harbi faciasını canlandıracak en güzel remz…Siz bile kendinize bundan daha kuvvetli bir ad takamazsınız.

Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 217 - Büyük Doğu yayınları)Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 217 - Büyük Doğu yayınları)

Gelecek geldi!!!
Birisinin tarif edebildiği bir iş yapıyorsanız ; onun algoritması hazır olacak yapay zeka gelecek işleri elinizden alacak.Dolayısıyla toplumda hiç bir işe yaramayan insan sayısı hızla artacak. Manuel tekrarlanan işleri robotlar devralacak , bilişsel tekrarlanan işleri de yapay zeka devralacak. Prof. Dr. Erkan Erkut

Elif, bir alıntı ekledi.
Dün 10:16

Suçluluk, utanç, korkular ve güvensizliklerle kendini yiyip bitirmiş olan ve eğer şansı yaver giderse belli belirsiz bir fiziksel duygu elde edebilen eril, yine de kafayı düzüşmeye takmış haldedir; eğer sonunda onu bekleyen dost bir kuku olduğunu bilse, bir sümük ırmağında yüzüp bir mil kusmuğun içinde burnuna kadar batmış halde yürür. Burun kıvırdığı bir kadını, mesela dişsiz bir acuzeyi düzer üstelik de bu fırsat için para öder. Niçin? Bunun cevabı fiziksel gerilimi azaltmak değildir çünkü mastürbasyon bu ihtiyacı karşılar. Benliğin tatmin edilmesi de olamaz çünkü bu da cesetleri ve bebekleri düzmeyi açıklamaz.

Tamamen benmerkezci, ilişkilenmekten, empati kurmaktan ya da özdeşleşmekten âciz olup engin, istilacı ve yaygın bir cinsellikle dolmuş olan eril, fiziksel olarak edilgendir. Kendi edilgenliğinden nefret eder, o yüzden de bunu kadınlara yansıtır ve erili etkin olarak tarif eder, sonra o olduğunu ispatlamaya (”bir Erkek olduğunu ispatlamaya”) koyulur. Bunu ispatlama çalışmalarındaki temel aracı düzmektir (Koca Çüklü Koca Erkek Koskoca Bir Malı Götürüyor). Bir hatayı ispatlamaya çalıştığı için bunu tekrar tekrar "ispat etmek" zorundadır. O yüzden düzmek, edilgen olmadığını, kadın olmadığını ispat etmek için biçare ve zoraki bir çabadır ama o edilgendir ve bir kadın olmayı ister.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 25)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 25)

Kindi insanın yetkinleşmesini “insanın gücü ölçüsünde Allah’ın fiillerine benzemesi” şeklinde tarif eder. Razi ahlaki hayatın adalet ile gerçekleşebileceğini düşünür. Razi nefsi aklın karşısına koyar ve adaleti akla dayandırır. Ona göre nefsini denetleyen öfkesini ve bedenini de denetler ve öteki alemde kendini korur. Farabi iffet, şecaat, cömertlik ve adalet faziletlerinden sayar. Adalet onun siyasi bakışında şehir halkının ortak olduğu iyi şeylerin onların hepsinin arasında paylaştırılmasında ve bölüşümün korunmasında olur. Ayrıca ahirette ruhların layığını göreceğini ekler.