Kütüphanede Kafka, Solgun Ateş'i inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Solgun Ateş, Vladimir Nabokov’un en bilinen romanı değil ancak başyapıtı olarak gösteriliyor. Ünlü bir şairin uzun bir şiirini kendi hayal dünyasına göre yorumlayan bir delinin (ya da bir kral, ya da bir sahtekâr) notlarından oluşan bir roman. Notların tarih sırasına göre gitmemesi, sıklıkla şiire ve diğer notlara gönderme yapması okumayı oldukça zorlaştırıyor. Ancak sessiz bir ortamda dikkatli bir okumayla oldukça zevkli hale gelen bir kitap, ancak ne yaparsak yapalım zor bir kitap. Zaten tanımında da “karşı roman klasiği” olarak tanımlanmış.
Kitabın en olumsuz yanı bana göre şiir içermesi. 999 satırlık bir şiir ve aslında kitabın konusunu belirliyor. Ancak şiiri başka dillere çevirdiğinizde kaybettiği şekilsel güzellik bu şiirde de geçerli. Orijinalini okuduğunuzda aslında şiirin de güzel olduğunu görüyorsunuz. Zaten yazarın aynı zamanda şair olması bu noktada önemli.
Yazarın, Lolita’dan sonra okuduğum ikinci kitabı. İki kitap arasında büyük tarz farklılığı var ve yazar ikisinde de oldukça başarılı. Bu durum, diğer romanlarını okumak için okuyucuyu da motive ediyor. Bence oldukça başarılı ve zaten 20. yüzyılın en iyi romanları arasında kabul ediliyor. Ancak önemli bir eser olmasına rağmen, az okunması kolay bir roman olmamasından kaynaklanıyor.

Esen, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens'i inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatım boyunca okuduğum en değerli kitap, hem bütün dünyanın bilgisini aldım hem de biraz daha insan olmayı öğrendim. Mutlaka okunmalı . Çok sürükleyici, bazen şok edici, akılda kalıcı harika bir evren, dünya, insanlık, dinler vs içeren tarih kitabı.

Sadık Cemre Kocak, Asteriks ve Roma Dünyası'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlki 1968 yılında yayınlanan Asterix Çizgi Roman serisi, bu kitapta biraz daha farklı olarak –belirtildiği gibi çizgi roman değil- Tarih kitabı rolü olduğu rolü. Kitabımız “Asterix’in Dünyası & Sezar ve Kleopatra & Korsanlar, Ozanlar ve Büyücüler & Hatipler, Oyuncular ve Sporcular & Asterix ve Eskiçağ Tarihi Araştırmaları” olarak beş bölümden oluşuyor.
İlk bölüm yani “Asterix’in Dünyası” bölümü oldukça çekici geldi çünkü daha önsöz kısmında hoş başladık –ki bu serinin doğasında var sanırım- kitabın anlatımında da filmde duyduğumuz Klasik Sözlerin anlatımı ve nereden geldiklerine değiniliyor. Mesela ‘Bu Romalılar Kafayı Yemiş’ sözünün gelişi ve Latinceyle dalga geçilmesi olayı anlatılıyor. Galya’nın gerçekten bir Tarih kitabı varsa Sezar’ı bayağı yerden yere vurmuş desek yeridir. Tabi gerçekten var mı o yörenin tarihini bilmiyorum pek araştırasım da yoktu yalan olmasın o yüzden kitap üzerinden ilerlemek en iyisi.
İkinci bölüm de “Sezar ve Kleopatra” kısmında Asterix’in, Sezar ve Kleopatra ile yaşadıkları çizgi roman destekleri ile anlatılıyor. Yaşananlar oldukça hoş aslında, gerçekten filmde de çok güzel yansıtılmış. Kitabı bitirdikten sonra iftara kadar seyrederim gibime geliyor. :) Özellikle Sezar’ın yaptığı tüm işlerde yaşadığı ‘Üstünlük’ duygusundan söz ediliyor. Kleopatra için mükemmel (!) bir burun ve hayat hikâyesi kısmı vardı –ki bölüm bitti hayat hikâyesi bitmedi kadının- ancak aklıma en çok takılan erkek kardeşiyle evlenip evlenmediği? Yuh ama ya.
Üçüncü kısım yani “Korsanlar, Ozanlar ve Büyücüler” kısmında da, Asterix Dünyasında Korsanlar bölümünde dönemin tüm korsanları ve neler yaptıkları anlatılıyor. Korsanların oldukça iyi betimlendiğini de belirtmek gerek. Aynı zamanda bu bölümde Asterix ve Din bölümü mevcut. Konu din olunca haliyle meşhut Tutatis unutulmamış ancak geneli Roma üzerine yazılmış desek yalan olmaz. Burada eklemek istediğim bir yer de var müsaadenizle.
https://i.hizliresim.com/yq890y.png
Bir sonraki bölümüz “Hatipler, Oyuncular ve Sporcular” ve bildiğiniz üzere artık kitaplarımı oldukça yavaş okuyorum. Ramazan nedeniyle vakit geçmesi için yoksa akşam olmadan kitap bitiyor ben ortada kalıyorum. :) Bu bölümüzde mahkeme sanatı, hatiplik ve eğlenceli birkaç resim üzerinden geniş bir bilgi veriliyor aslında bizlere. Oldukça hoş bilgiler de mevcut tabi. Romalıların araba savaşları -yarışları- üzerine olan sevgisini ve Olimpiyat Oyunları için oldukça güzel anlatımlar ve minik görseller mevcut.
Asterix ve Eskiçağ Tarih Araştırmaları yani son bölümüze de geldik. Sezar'ın, Belçika ile yaptığı savaş ve yaşananlar oldukça garip. Kim demiş en güçlü Belçika diye? Gereksiz kalabalık fazla güç değilmiş bunu öğrendik. Kitabımız hoş bir finalle bitiyor. Galya Tarihi kitabı gerçekten var mı merak ediyorum. Bir de bilinçaltına yerleşen Galya, Roma’dan büyüktür anlayışını silmemiz gerekebilir ancak bu filmin güzel olmadığı anlamına tabi ki gelmiyor. Şimdiden mutlu sabahlar dilerim, bana pek öyle olmadı..

Hasancan Şahin, Ruh Adam'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih bilgisine hayran olduğum kadar, edebi kişiliğine de hayranım ATSIZ' ın.Bu kalemi her Türk gencinin bir kere de olsa okuması gerektiğini düşünüyorum.

Burak Aygün, Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti'yi inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk , entrika , cinayet bir kitapta olması gereken en yüksek kalitede var. Yalniz olurda engin yayincilik çevirisine denk gelirseniz başka bir yayınevinin uyarlamasını alin. Bu kadar hatanın olduğu başka bir çeviri denk gelmedi daha. Buna rağmen roman o kadar güzelki ,üstelik bedava tarih derside yaninda cabası.

Nupel Da, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih, bir Sahte Mutlaklar Geçidi'nden, bahaneler adına dikilmiş bir tapınaklar dizisinden, zihnin Gayri Muhtemel önünde küçülmesinden ibarettir.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran
Şilan Yıldız, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu

Kötüyüz,kabul edelim.Bizler yirmi birinci yüz yılın fiyasko insanlarıyız,konuşacağız fakat hiçbir tarih yazmayacak bizi.

Papatyalar Sen Kokuyor, Rıdvan KeskinPapatyalar Sen Kokuyor, Rıdvan Keskin
Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

- bir olayın tarih olabilmesi için en az 50 yıl geçmesi lazım üzerinden ama burada izleri sıcağı sıcağına sürdürmek zorundayız
- bölge... ayrı dünya... başta bilim-kurgu yazarları keşfetti onu sonra edebiyat geri çekildi gerçekliğin karşısında. Bizler, cehovun kahramanları gibi şuna inanmayız artık: yüzyıl sonra insan mukemmellesecek yaşam mukemmellesecek. Bizler, işte o geleceği yitirdik. Yüzyıl geçtikten sonra stalin'in gulaglari oldu, auschwiz oldu...
Çernobil oldu... ve 11 eylül newyork da. Tüm bunların bir kuşağın yasamina sığmasi akıl alır gibi değil. Örnegin, şu an 83 yaşında olan babamın yaşamına. Kurtuldu mu Insan?
-cernobilde en çok "olanlardan sonraki " yaşam hatırlanıyor: sahipsiz eşyalar, insansız manzara. Hiçliğe uzanan yollar, hiçbir yere ulaşmayan telefon telleri. Şöyle düşünürken yakalıyor insan kendini: nedir bu? Geçmiş mı, yoksa gelecek mı?
- geleceği kaydediyormusum gibi geliyor bazen.

Çernobil Duası, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 59)Çernobil Duası, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 59)
Cem Salih Un, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Kağıttan Kaplanlar Masalı
Sevgili ülkemizin aydınlarının ne yazık ki kendileri hakkında aydınlanma yetenekleri yoktu. Tarih, Felsefe, Politika, Edebiyat, Memleket Meseleleri konusunda binlerce şeyin ayırdına varan, varabilen bu kişiler söz konusu kendileri, kendi imgeleri, kendilerini sunumları olduğunda ağır bir körleşmeye ve gerçeklik duygusu kaybına uğruyor; kendileriyle olan mesafelerini bütün bütüne yitiriyorlardı. Oldukları şey ile kendilerini sandıkları şey arasındaki ışık yılları mesafeyi ne okudukları, ne yazdıkları, ne yaşadıkları, hiçbir şey kapatamıyordu. İmge ile Aslı arasındaki uçurumu, karşılığı olmayan bir megalomaninin talanları ve düş kırıklıkları dolduruyordu.

Kaf Dağının Önü, Murathan Mungan (Sayfa 170 - Metis Yayınları)Kaf Dağının Önü, Murathan Mungan (Sayfa 170 - Metis Yayınları)

Tarih bilmiyorsan dün doğmuşsun demektir. Dün doğmuşsan her lider sana istediği hikayeyi anlatabilir.