Yeşim Ergün, bir alıntı ekledi.
38 sn. · Kitabı okuyor · Beğendi

Tarih, itiraz edilemez bir şekilde ispat etmiştir ki, büyük meselelerde başarı için sarsılmaz bir kabiliyet ve kudrete sahip bir liderin varlığı şarttır.

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 51)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 51)

Tarih kitaplarında yazmayacak ama biz de o çok sevdiğimiz topraklardan çekilmek zorunda kaldık.

Burak Sayar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
51 dk. · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

İlber ORTAYLI, kitabı yazarken geniş bilgi birikimini aktarmış satırlarına. Bu kitabı sadece ATATÜRK’ün hayatı olarak düşünmek yanlış olur.

Bu geniş bilgi bankasının içinde ATATÜRK’ün hayatından , çevresinde gelişen olaylardan, şahıslardan, savaşlardan ve hatta ülkelerden kısa bilgiler bulmak mümkün. Tarih ve ATATÜRK severler için mükemmel donanımlı bir kitap.

Herkesin okumasını tavsiye ederim..

Özge Çapkın, Sis ve Gece'yi inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle yazdıklarım ipucu içerebilir diyerek başlıyorum incelememe. Konu güzel ve oturmuş. Olaylar kitap boyunca akıcılığını yitirmiyor. Gereksiz kişilerin çözümlemesi yapılmamış. Sonu da evet şaşırtıcı. Tabi ki kitabin ortalarında sonuna dair çok büyük bir ışık sızdırıyor yazar anlayabilene. Dili sade ve anlaşılır yormuyor okuru. Geçmiş zaman kipiyle yazılan kitapları daha çok seviyorum. Bu kitap kahraman bakış açısıyla ve şimdiki zaman kipinde yazılmış bazen -yor -yor itici geldi açıkçası. Derken değinmeden edemeyeceğim bir şey var ki o da kitapta sık sık geçen "zeka özürlü" ve "geri zekalı" sıfatları. Tabi ki romanın yazıldığı tarih açısından bakıldığında bu isimlerle yazılmış özel eğitim ders kitapları bile var. Ama şuanda bu gibi kelimeler kullanılmıyor bir düzenleme gerekirdi kitaba ama neyse... Son olarak eşlerini aldatan pisliklerin belasını bulnası ve hiç bir kadının bu iğrençliğe bile bile göz yummaması dileğiyle...

serâzâd, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

6.Doğu Faciası/ Dersim Katliamı
Cesetleri değil, manaları muhakeme ve idam eden tarih,bakalım bu 50.000 çocuk, genç, ihtiyar,kız, kadın, hasta,alil müslüman cesedine karşılık kaç ferdin manası üzerinde ebedi idam kararı verecektir?

Son Devrin Din Mazlumları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 174 - Büyük Doğu Yayınları)Son Devrin Din Mazlumları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 174 - Büyük Doğu Yayınları)
Kitabî, Tarih-i Taberi (4 Cilt Takım)'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okumadı

İslam tarihinin önemli kaynaklarından biridir.İçinde birbirinden ilginç ve kıymetli bilgiler var.Mesela ilk kez bu eserden işittiğim bir hadis-i şerifte Mekkeli müşrikler Yahudilerden Allah Resulüne sav. soru sormasını istiyor. Yahudiler yirmi tane sual hazırlıyor ve Allah Resulü sav. her birini cevaplıyor.Yedinci sual Kaf Dağı nedir? Sekizinci sual ise Cablısa ve Cablıka nedir?Bu bölümde Efendimiz sav. uzaylılar hakkında ilginç bilgiler veriyor.
Kitapta bahsi geçen bir adam var.Elini suya uzatıp balık yakalıyor ve sonra elini göğe doğru uzatıp tuttuğu balığı güneşte pişirerek yiyor.Daha neler var neler...
Kitabın gerçek Taberi Tarihi olmadığı art niyetli kişiler tarafından Taberi tarihinin değiştirildiğine dair rivayetler var.Ne kadar doğrudur, anlatılanlar ne kadar sahihtir bilemeyiz ama okurken büyük keyif aldığımı söyleyebilirim...

Dersaadet'te mahalle kahvesi olarak bilinen, her mahallenin imam, muhtar ve ileri gelenlerine mahsus o zamana göre adeta bir kulüp niteliğinde olan bir kahvesi vardı.Mahalle kahveleri, günümüz kahvelerinden farklı olarak, ilmi, edebi konuşmaların, tarih sohbetlerinin yapıldığı ve hatta şiir ve manzumelerin okunduğu, hikâyelerin anlatıldığı, bilmeyenlerin, bilenlerden istifade ettiği yerlerdi.

Irmak, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Bozkırın ortasında, Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kuruldu.Türkiye âdeta arkeologların, Mezopotamya dillerinin eğitim ülkesi oldu.Bizantinika için bile dört-beş talebe Avrupa’ya yollanmıştı.Lisana önem veriliyordu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 232)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 232)

Beynim durdu
Prof. Sofuoğlu'nun iddiası: Google'ı ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han'dır
Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, "Google'ı kullanan, ilk icat eden Sultan Abdülhamid Han'dır" iddiasında bulundu.

ENK, İki Sela Arası'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sultanların gölgesinde kalmış bir yiğit, Orhan Bey'in oğlu Süleyman Paşa...
İsmi tarih kitaplarında pek geçmese de, Orhan Bey zamanında bir çok fetihler yapmış, düşünceli, zeki ve iman dolu bir yiğit.

Kitabın başlarında okumak zor gelmişti, pek anlayarak okuduğumu düşünmüyordum. Osmanlı Devleti konusunu "Ramazan Yetgin" den dinledikten sonra, sanırım bilgilerim arttığı için, kitabı daha iyi anlamaya başladım ve açıkçası çok zevk aldım.

Tarihte bilinen kahramanlar vardır. Herkes bilir. Ama tarihte unutulan kahramanları bilmek bir ayrıcalık bence. Süleyman Paşa' yi tanıdığım için kendimi özel hissediyorum.

Nazmi Yaşar ve özellikle Ramazan Yetgin Hocamizdan Allah razı olsun. Yaptığı iyilikleri bilen bilir zaten;)