Ne de güzel söylemiş eskiler: “Evvel refîk bade’l-tarîk."

Önce yoldaş, sonra yol.

Gökçe, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu

Hadi birlikte inşirah okuyalım. Allah kalbimizi genişletir. Merak etme hiçbir tahayyül, mukadder olanı değiştirmeye yetmez. Kalbini ferah tut. Dua edelim.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 127)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 127)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu

O yok fakat hayatımdan da çıkmış değil. Sürekli onu düşünüyorum. Yaşamın iyi olacağına ilişkin terapiler yapıyorum kendi kendime. Aklımdan çıkarmak kolay değil. Zaman alacak. Başaracağım. Başarmak zorundayım.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 122)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 122)

Fenni
Düşen bî-keslere rahm et tarîk-i i’tilâ göster.
[Düşmüş kimsesizlere acı; yücelik göster. Acımayana acınmaz bilirsin.]

Gökçe, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu

Günaha düşmemek korkusuyla, âşık olmak arasında savrulup duruyorlardı. Kendilerine sevmek yerine, mantıklı olmayı telkin ediyorlardı. Hatta gereğinden fazla.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 107)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 107)
AltıÇiziliCümlelerim, Kekeme Çocuklar Korosu'yu inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Elimden gelse tüm kitabı alıntılayıp her bir satırın altını cizerdim. Tarik Tufan kitaplarinin ortak özelligi ne hissediyorsaniz hayata ve yasanmisliklara dair, aradiginizi kitaplarinin satir aralarinda bulabiliyorsunuz.. Kapitalizmin çöp kutularina yuvarladigi "bizim mahallenin cocuklari" dedigmz insanlarin genis yureklerini konu alan yazar ,90lar kusağinin icinde biriktirdiklerini ancak böylesine güzel bir üslupla anlatabilirdi.

AltıÇiziliCümlelerim, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Çok bilinmeyenli denklemlere kurban oluyoruz ve tüm hesaplamalar sonuçsuz kaliyor var olduğumuzu kanitlayamiyor hicbir matematiksel çıkarım. Hicbir teori olgulari açiklamaya yetmiyor. Yaşadigıni kanitlamaya çalısan çaresizler oluyoruz. Bilimsel varsayimlarla idare ediyoruz ediyoruz reel yaşamlari. Hipotezler yığınına dönüsüyor geçmiş yaşantilarimiz. Sponsor bulunamadıgından sönük bir gösteriye dönüsüyor hayat. Eskimiş duygulari yeniden sürüyoruz ortaliga .
Eskiyoruz
Eskitiyoruz
Hayat kendini tekrar ediyor ..."

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 118)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 118)
imren, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce

"Gönülden istek olunca ıraklar yakındır
Yolları bitmez gösteren isteksizliktir."

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 66 - Ötüken, 71. Basım)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 66 - Ötüken, 71. Basım)
AltıÇiziliCümlelerim, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Insanlar yalnizca nüfus sayimlarinda,istatistiksel hesaplamalarda,oy hesaplarinda dikkate aliniyor, bunun dısında varliklari pek bir anlam ifade etmiyordu, insan hayatinin, sayisal verilere dayali kurgulara nesne yapilmasi da modern çagin belirleyicilik arzusundan herhalde. Hayati yiğinla grafikten, yatay ve dikey eğrilerden ibaret sayan bir zamani yasiyoruz. Matematik bilmeyenlerin tutunamadiği bir çag. Hesaplamalarla dolu her yer. Bankalar, müşavirlik büroları, borsa, şirketler, puan hesaplamalari, ekonomik veriler, vergi hesaplamalari, pariteler, faturalar... Tanrim sayilar bizi yok edecek! Ölümümüz bile sayısal değerler içinde değerlendirilecek. Hayatimizi banka mevduatlarina yatirıp bekletiyoruz. Umutlarimizin faizini yiyeceğiz. Bok gobi para kazanacağiz sayilari kutsamak adina. Emek sayılarda eriyecek. Genç yaşamlari sayilar boyunduruk altina alacaķ. Kent tanrılari sayilarla besleyecek kutsallıklarini. Sayildikça susacağiz, saydıkça sehvetli tükürükler saçılacak ağzimizdan, sayıldikça boynumuz düşecek, saydikça kirleneceğiz.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 95)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 95)