648 syf.
10/10 puan verdi
Bir çok konu paylaşmak isterdim am geri kalanlar hikayede..Çok öğretici bir kitap..kesinlikle önce "ulusların düşüşü" nü okuyun sonra "dar koridor" leviathan türleri örneklendirilerek anlatılmış..kızıl kraliçe etkisi.derken tüm dünyadan her kıtadan ve hemen hemen tüm ülkelerden örneklerle. "Özgürlük tasarım yoluyla inşa edilemez...Kadın hakları ile ilgili bölüm... Çinin büyümesi ve geleceği.. Çindeki özgürlük anlayışı.. Amerikan köleliği,Amerikan özgürlüğü...Latin amerika,Afrika ülkeleri,Hindistan,Rusya,Avrupa ülkeleri,vs... "Zenginlik ve saygınlık elde etme fırsatı;iş,ihale,para gibi menfaatleri etrafındakilere ve siyasi müttefiklerine dağıtacak konumda olmak" iktidarı böyle tanımlamışlar..
Dar Koridor
Dar KoridorJames A. Robinson · Doğan Kitap · 2020548 okunma
Bu Ana Cadde Milyarderi Binden Fazla Küçük İşletme Satın Aldı ve Bir Kuruş Kaybetmedi Chicago merkezli özel sermaye şirketi Shore Capital Partners'ın kurucusu Justin Ishbia, 7 milyar dolarlık portföyüyle kendisine ve yatırımcılarına servet kazandırdı. Sağlık hizmetleri odaklı mikro ölçekli yatırım şirketi, 2020'den 2023'e kadar
Reklam
Her şeyden önce tabiatın işlerinde sıradan tesadüfün tersine o tasarım görülür.
Yaşam dünyaya gelmezden önce, moleküller kimya ve fiziğin bildiğimiz süreçleriyle de ilkel bir evrimleşme geçirebilirlerdi. Tasarım, amaç ya da yönelim aramamıza gerek yok; eğer bir grup atom, enerji eşliğinde kararlı bir yapı alırsa, bu biçimde kalmaya eğilimlidir. En ilksel doğal seçilim, basitçe, kararlı yapıların seçilip kararsızların reddedilmesiydi. Bunda esrarlı bir şey yok. Tanım gereği böyle olmalıydı.
İstiklal Marşı
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl! Kahraman ırkıma bir gül… ne bu şiddet bu celâl? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl, Hakkıdır, Hakk’a tapan,
“Kama" stratejisi (wedge strategy) sahte bilimsel akıllı tasarım teorisi savunucularının merkezi olan Discovery Enstitüsü tarafından Amerikan kültürünü değiştirerek aşırı dinci evanjelik Protestan görüşlerin topluma aşılanması için geliştirilmiş ve uygulanmakta olan bir stratejidir. Kama benzetmesi, bir kütüğü ortadan ikiye ayıran metal bir kamayı betimler. en.wikipedia.org/wiki/Wedge_strategy
Reklam
Ben insanları mucizevi bulmam. Bana kalırsa hepsi tasarım hatası.
Eksik olarak özne düşüncesi, öznenin tasarım düzeyinde süre giden özdeşleştirme eylemleri aracılığıyla mütemadiyen bu kurucu eksiği bütünüyle kapsamaya, gözetim altında tutmaya çabalaması gerçeğinin farkına varılmasından ayrı tutulamaz. Eksik arzuyu uyarır. Bu nedenle her bir özdeşliğin, özdeşleştirmenin politik ideolojileri, sosyal rolleri ve tüketim örüntüleri gibi mevcut sosyal nesneleriyle özdeşleştirilmesi işlemleri aracılığıyla kuruluşunu gerektirir. Ve bu, öznellik ve iktidar arasındaki simbiyotik ilişkinin yarattığı şeydir. Eksik kalan öznenin neden tabi olmayı (iktidarın imgesine, gücün gösterimine, söylemine ve bu gücü kontrol etmeye yetkisi sosyal olarak verilenlere) arzuladığını açıklayan, eksiğin bu negatif ontolojisidir.
Sayfa 500 - Öznellik ve Örgütlü Başka: Simgesel Otorite ve Fantazmik Jouissance Arasında, Yannis StavrakakisKitabı okuyor
Biyomimikri felsefesinde, doğadaki canlılar deneyimli bir mührndistir. Doğa atık oluşturmaz; ekonomi ve verimlilik ilkesine göre çalışır. Doğada bir şey kaybolmaz, dönüşür. Doğadaki kusursuz işleyiş, tasarım stratejileri, mekanizmalar ve sistemler, insanlığın problemlerini çözmek için benzersiz bir referanstır.
Sayfa 199 - Alfa
Kulaklarında orkestranın sesi değil, ağlamamak için kendinizi sıktığınızda duyduğunuz bir şarkı vardı, daha önce bu şarkı sesini birçok kez duymuştu. Onu dinlemekten hoşlanmıyordu, taş ve ağacı da düşünmek istemiyordu, bu yüzden aklını Kare'ye yöneltti. Sayılardan yapılmıştı, sayılar her zaman sakin ve sağlamdı, hata yaptığı zaman onlara sığınabilirdi, çünkü onlarda hiç hata yoktu. Bir süre önce Kare'yi kafasında tasarlamıştı, müziğin zamanda yaptığı tasarımlara benzeyen, uzayda bir tasarım: ilk 9 tam sayıdan oluşan ve merkezinde 5 sayısı olan bir kare. Sıralar nasıl toplanırsa toplansın sonuç aynı çıkıyordu, bütün eşitsizlikler dengeleniyordu; ona bakması hoştu.
Reklam
Hangi kadın erkek gözyaşlarıyla gevşememiştir? Hangi çılgın kadın? Şaşarım. Bendimi çiğner taşarım. Hangi çılgın gevşemeye zincir vuracakmış şaşarım.
Sayfa 13 - Bilgi Yayınevi
Tenekelerden İnciler
En büyük sevinçlerimizden biriydi, etrafı paslanmış; içinde az miktarda salça kalmış siyah, kırmızı renklerdeki salça tenekelerinde soğan yetiştirmek. Tenekenin altını çiviyle delerken öğrendik, dibe düşenin havaya ne çok ihtiyaç duyduğunu. Çok su verirsek büyür sandığımız soğanımız fazla sudan küflenip çürüyünce anladık; seviyenin, ölçünün önemini ve o çürüyünce kaldı ilk heves kursağımızda. Anne şefkatli hayaller kurmuştuk yeşerecek soğana fakat öften püften hayallerdi bunlar teknoloji ve tasarım dersi için. Uzaya danayanmış merdiven, geçmişi unutturan makine ve geleceği gösteren küre düşlemek varken. Oysa biz sabrın zorluğunu, beklemenin sıkıntısını ektiğimiz soğanı beklerken çekmiştik. Hangi makine bunları öğretebilirdi? Aramızda başarıyı da tadanlar da oldu elbet Şanslı olup soğanı yeşertmeyi başarınca. Soğanı yeşermiş sonunda! Uzayı, geleceği, küreyi kim, ne yapsın?  Herkes soğan ekmezdi tabi farklı zevkleri olanlar da vardı aramızda. Kimisi fasulye ekerdi mesela kisimi buğday... Çiçek ekenimiz pek olmuyordu daha o yaşta öğretmişlerdi çünkü ekmek davasının keyif davasından daha mühim olduğunu. Öğrettiler de ne oldu? Şimdi "Dante gibi ortasındayım ömrün" ve tek derdim salça tenekesinde ektiğim soğanımın yeşermesi. Yoksa bir heves daha kalır, bir heveslik yeri kalan kursağımda.
İnsan türünü diyalektik gerilim alanı olarak değerlendiren bakış, insanın ne yaratılmış mükem­mel bir tasarım, ne de doğa tarafından dayatılmış umutsuz bir vaka olduğunu kabul eder; insan "kendini yaratmış" bir var­lıktır ve ancak tarihsel süreç içinde kendini tam olarak ortaya koyacaktır. Bugünün dünyasından bakıldığında, bilhassa türcü (homosantrik) imgesiyle insanın "kurtarılamaz" bir varlık oldu­ğu düşünülebilir ve kendine bu eksik kalışı telafi edilemez gibi görünebilir. Ama insan bir potansiyel varoluştur ve bu potansi­yel, kendi taşıyıcısıyla, günün insanıyla özdeş değildir.
Sayfa 17 - Yordam Kitap, 2021.Kitabı okudu
Bir çocuk kaç ihtimalle doğar? Sizce ihtimalle yumurtanın döllenmesi bir tasarım olabilir mi? Bir yumurtanın döllenmesi için milyonlarca sperm üretilir, tasarım olan bir sistemde olasılığın gücüne güvenilir mi?
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.