şükriye tuğçe gümüş, Tasmalı Güvercin'i inceledi.
26 Nis 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa okuduğum okurken büyük keyif aldığım bir yazar oldu #cemilkavukçu.
Yazdığı her öykünün,alt yapısında güzel dersler veren bir kitap diyebilirim.
.
Kitap iki kısımdan oluşmuş ilk kısıma -görünmeyen-,ikinci kısıma ise -defter- adı verilmiş kısaca hepsi birbirinden güzeldi diyebilirim
.
İlk kısımda Teferiç,Tasmalı Güvercin ve Eran Kaptan,ikinci kısımda ise İş konusu ve Sarıkız öykülerini çok beğendim..

günümüz türk öykücülüğünün en iyi isimlerinden biri olan Cemil Kavukçu'yu daha önce çeşitli dergilerde duymuş ve Sait Faik- Orhan Kemal çizgisinde yazdığını öğrenince ilerde okurum diye not almıştım. çünkü Sait Faik de Orhan Kemal de severek okuduğum yazarlar. gelelim Cemil Kavukçu'nun öykülerine. yer yer Sait Faik- Orhan Kemal etkileri gördüm: sade, yalın bir dil ve içten, sıcak bir uslup; sıradan, küçük insanların yalnızlıkları, acıları, hüzünleri, sevinçleri...
öykü okumayı sevenlere tavsiye ederim. ben öteki kitaplarını okumaya karar verdim bile.

Geyikli Gece, bir alıntı ekledi.
09 Nis 17:15 · İnceledi

"...
Hatasını anlayınca tasmayı hemen çıkarmış. Kuş o kadar kırılmış ki, yemeden içmeden kesilmiş. Uçmak da istemiyormuş. Ne zaman eline alıp terastan havaya fırlatsa hemen geri dönüp kafesine giriyormuş. Yemeyip içmeyip ölümünü beklerken, adamı da öldürüyormuş. Ne denediyse olmuyormuş."

Tasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu (Sayfa 27)Tasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu (Sayfa 27)
Geyikli Gece, bir alıntı ekledi.
09 Nis 16:52 · İnceledi

“Öğretmenim,” dedi Selma yutkunup güç toplayarak, “teferiç demek, dere kenarına, tarlaya, çayıra sefaya gitmek demek…”

“Haa,” dedi öğretmen yan gözle Sami’ye bakarak, “piknik yani…” Yüzünde hâlâ sıkkın bir ifade vardı. Başını ağır ağır salladı. “Bunda ağlayacak ne var oğlum!” dedi, “Anlatsaydın ya piknikte neler yaptığını…”

Sami başını eğmiş, kesik kesik burnunu çekerek önüne bakıyordu."

Tasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu (Sayfa 12)Tasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu (Sayfa 12)
Emre AK, Tasmalı Güvercin'i inceledi.
 14 Mar 08:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar tanıma kitaplarımdan bir tanesi..İlk Cemil Kavukçu kitabım.Muhtelif dokunaklı ve etkisi bol hikayelerden ibaret güzel bulduğum bir kitap.Tanıdığıma memnuniyet duydum.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
02 Şub 01:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Sesi, yakarmaktan çok buyuran bir tondaydı. Gözlerindeki kararlılık zorbalığa açık olduğunu gösteriyordu.

Tasmalı Güvercin, Cemil KavukçuTasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
02 Şub 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Gözlerim gittikçe karanlığa alışıyordu.

Tasmalı Güvercin, Cemil KavukçuTasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
02 Şub 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

“Bak,” dedi yol arkadaşım, “seni buraya biz çağırdık ve senin için toplandık. Azimlisin, evet. Ama bu yeterli değil. Neleri göze alabileceğin önemli bizim için. Yakında bir yol ayrımına geleceksin. Yönlerden biri bizi ve sefaleti gösterecek, öbürü ise rahat ve sıradan bir yaşamı. Senin ikinci yolu seçeceğini biliyoruz…”
“Hayır,” dedim.
“Sözümü kesme!” dedi yol arkadaşım. “Bunu seçeceğini biliyoruz, çünkü zayıfsın. Fiziksel sefaletten kurtulacaksın ama içsel bir sefalete düşeceksin. Çünkü sen buna da hazır değilsin.”

Tasmalı Güvercin, Cemil KavukçuTasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
02 Şub 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yine de, ruh haline uygun, ilgisini çekecek bir şeyler bulacağı umuduyla kitaplığını gözden geçirmeye karar verdi. Buraya taşınalı üç yıl olmuştu. Hamalları canından bezdirmişti kitap dolu koliler. Bir an önce ortalıktan kalksınlar diye karmakarışık bir biçimde dizmişti portatif kitaplığının raflarına. O günden beri öyle duruyorlardı. Aradığı hiçbir şeyi bulamıyordu. Kitaplığını düzenleyecekti ama, ne zaman? Eyleme geçmesi için o konunun önce kafasında olgunlaşması gerekiyordu. Belki de tam zamanıydı. Neden olmasın diye düşündü, fiziksel güç harcayarak yaşam enerjisini yükseltebilirdi.
Ve, asla sonuçlandıramayacağı bir işe girişti.
Kapının solunda kalan duvarın en ucundaki bölümü boşaltıp kitapları odanın ortasına yığdı. Şimdi ne yapacak, nasıl bir yöntem izleyecekti? Kitaplık düzenlemenin inceliklerini bilmiyordu. Türk edebiyatı, dünya edebiyatı diye ayırmalı, bunları şiir, öykü, roman, deneme, inceleme türlerine göre düzenlemeliydi. Sonra, yazar adlarına göre bir dizin oluşturabilirdi. Boşalttığı bölüme Türk edebiyatından başlayabilirdi. Yerdeki kitap yığınına baktı. Ensesini kaşıdı. Hiç de kolay değildi.

Tasmalı Güvercin, Cemil KavukçuTasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
02 Şub 01:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Uzun süredir pencerenin başında, ne yapacağını bilmez bir biçimde dikilip dışarı bakıyordu. Yağmur yağar mıydı? Akşam, televizyonda hava durumunu türlü şaklabanlıklarla sunan adam da bu konuda kararsızdı. Televizyon başında olanlara önerisi, her olasılığa karşı şemsiyelerini almalarıydı.

Tasmalı Güvercin, Cemil KavukçuTasmalı Güvercin, Cemil Kavukçu