Giriş Yap
Gülümsedin. Çok güzel gülümsedin, sanki gülümsemek doğuştan gelen bir armağandı sana, tebessüm etmek için doğmuştun.
Sarhoşluk, Emir İlgenSayfa 48 - Librum
Reklam
Fakirin biri Peygamber efendimize tabakta bir salkım üzüm getirdi. Efendimiz (s.a.v.) bir tane aldı yedi. Tebessüm etti. Fakir sevindi. Bir tane daha yedi ve yine tebessüm etti. Sahabeler ona bakıyordu. Tek tek yedi ve tebessüm etti. Herkes "Acaba bize neden buyur etmedi" diye düşünürken bütün salkimi tebessüm ile yedi ve bitirdi. Fakir sevinerek kalkıp gitti. Sordular: Ey Allah Resulü; Neden bize de ikram etmediniz o salkımdan? Buyurdu ki: Üzümler çok ekşi idi. Ama ben o fakir üzülmesin diye tebessüm ederek yiyordum. Size versem yüzünüzü ekşiteceğinizden ve fakirin üzüleceğinden korktum.
Ursula K. Le Guin, Mülksüzler
"Devrim bireyin ruhundadır, ya da hiçbir yerde değildir."
Kimi insanların ismini okumak bile yüz de tebessüm oluşturabiliyor. Başta ailem sonra hocalarım sonra da birkaç arkadaş.
Reklam
208 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Şaheser
Bu kitap ölmeden once okunmasi gerekenler listesinde olmali. Her insanda oldugunu dusundugum , hayalinde olan ve gercekte olan yasanti durumu anlatilmakta. Hepimizin icinde kalmis, yapmak istedikleri bazi seyler vardir. Bu kitapta siradan , basit , hic kimsenin dikkatini cekmeyen hatta herkesin tiksindigi Raif Efendinin hayati anlatiliyor. Icinde cok guzel bir ask hikayesi de barindiriyor. Aklimda kalan sozlerden birini hatirladigim kadariyla paylasayim."Sevdigim seyi is olarak yapmiyorum. Cunku o benim icin cok ozel bir alan. Eger onu is olarak yapsaydim, toplumun istedigi gibi yapmak zorunda kalirdim." (Buna benzer bir durum yasadigim icin beni epey etkiledi.) Ayrica sunu da ekleyeyim. Gercekten eseri orginal dilinden okudugum icin ara ara tebessum ettim. Cok guzel ceviriler var ama kendi dilimizde yazilmis boyle eserler olmasi ne guzel. Turkce eserlere daha cok yer vermeye calisacagim listemde bundan sonra. iyi okumalar.
Kürk Mantolu Madonna
9.0/10 · 911,3bin okunma
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42