— Peyami Safa
Tecrübe yaşlanarak değil, yaşayarak kazanılır. Zaman, insanları değil, armutları olgunlaştırır.”

Pol Gara, bir alıntı ekledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu yüzden ey on oğul, ithâmım size değil şeytanadır...
Şeytanın tasallutundan korunmak zor, onun tasallut edebileceği karanlıklardan uzak durmak daha kolaydır. "Yapma" yasağını yerine getirmekten daha kolaydır "yapma" emrini gerektirecek kötülüğe hiç yaklaşmamak.

Hele ki saf çocuk kalbi iyilik kadar kötülük karşısında da savunmasızdır, çocuk yüreği kötülüğün kötülüğünü farkedemeyecek kadar gönül gözünden mahrumdur. Bilgi ve tecrübe, terbiye ve erdem biriktirilip de o kalbin içerisinde, kıvamın gücüyle kendi kalbinin emrettiği iyiliğe sâhip çıkıncaya kadar çocuğun kalbi, kötülük ihtimâlinden uzak tutulmalı. Şeytanın içine sızabileceği aralıklara izin verilmemeli. Bu yüzden ...

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 33 - kalbin üzerinde titreyen hüzün...  /  Timaş Yayınları I 637 Aşk Klasikleri Dizisi I 1 / 41. Baskı Nisan 2012, İstanbul)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 33 - kalbin üzerinde titreyen hüzün... / Timaş Yayınları I 637 Aşk Klasikleri Dizisi I 1 / 41. Baskı Nisan 2012, İstanbul)
Esra Özkan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Puan vermedi

Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avcumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulüm. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. Kendi kendime, sanatçı tecrübe edinemeyen insandır, diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır, ama şimdi sen karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte.
Nafile.

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
Kezban Kırgöz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Hangi ülkede olursa olsun dökülen bir damla kan, hayatta kalanlara aktarılan bir tecrübedir. Bu tecrübe insanın kendi ülkesinin özgürlük savaşında kullanılacaktır. Özgürleşen her ülke, insanın kendi ülkesini özgürleştirme mücadelesinde atılan bir adımdır.

Gerçekçi Ol İmkansızı İste, Ernesto Che GuevaraGerçekçi Ol İmkansızı İste, Ernesto Che Guevara
Suat Soydemir, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kutsalın topolojisine erişilmezliğin olumsuzluğu hükmeder. kutsal mekanlar dışarıya karşı tamamen kapanan ve sınır koyan özel mekanlardır. Eşikler onları profanlaşmaktan korur. Dinsel tecrübe, bir eşiği geçme tecrübesidir,tamamen Farklı'nın tecrübesi. Buna karşın bir olumluluk toplumu olarak şeffaf toplum her eşiği , her eşik tecrübesini aşındırır ve her şeyi aynılıkta düzleştirir.

Şiddetin Topolojisi, Byung-Chul Han (Sayfa 102)Şiddetin Topolojisi, Byung-Chul Han (Sayfa 102)
Berkan, Demiryolu Serserileri'ni inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hareketli ve haylaz lise yıllarımda beni koltuğa oturtup kitap okutacak hiçbir yazar yoktu Jack London denen şu çılgın yazar dışında... Her romanında ayrı bir hayatın içinde buluyor insan kendini. Yaşıyor, öğreniyor, tecrübe ediniyoruz birçok şeyi.. Ve Amerikayı baştan aşağı geziyorsun tren vagonlarında...

Murat çakır, bir alıntı ekledi.
19 saat önce

Gerçekten harekete geçmek için, şahsi bir tecrübe lazımdır ve ahlaktan önemli olan da yalnızca bu tecrübedir.

İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 32 - Dergah)İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 32 - Dergah)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
 Dün 01:23

Eğer siz de böyle dünyayı gezmek istiyorsanız; araştıran, okuyan, kısa süreli geziler yapıp tecrübe kazanan, dil öğrenmeye çalışan, kendini cesaretlendiren, biraz olsun risk alabilen kişilerden olmaya çalışın.

Rotasız Seyyah, Mehmet Genç (Sayfa 366 - Ephesus)Rotasız Seyyah, Mehmet Genç (Sayfa 366 - Ephesus)

Nouman Ali Khan
Sabrınızı sınayan insanlar birer nimettir. Onlar olmadan sabrı tecrübe edemezsiniz.