Sezer Gençer, bir alıntı ekledi.
Dün 00:47 · Kitabı okuyor

Neden okşamak ve kucaklamakla gidilecek yere, tekme ve tokatla erişmeyi tercih edenlere değer verelim ki?

Abum Rabum, İskender Pala (Sayfa 98)Abum Rabum, İskender Pala (Sayfa 98)
Ufuk ÇAĞLAR, Dönüşüm'ü inceledi.
25 May 21:39 · Kitabı okudu · 120 günde · 7/10 puan

Bu hikayede en dikkatimi çeken şey 100 yıl öncesinin de günümüzden farklı olmayışıymış. Alışılagelmiş güzel sonlarla biten kitaplara ya da filmlere alışık bünyelere dokunacak şok etkisi yapacak bir hikaye. Nasıl da hayatın gerçeklerini patır patır döküyor ortaya. İkiyüzlülük, düşene bir tekme de sen vuracaksın anlayışının had safhada yapıldığı ve bir ketçap gibi sıkılıp dolaba bile değil! Tezgahın üzerine alelade bir şekilde konuluşun hikayesi. Dışlanmışlığın, ayrıca sistemin çarkında dönmeyi reddeden bir Gregor Samsa hikayesi. Ejderha olduğunuzda her şey normaldir lakin ateşiniz bittiğinde sonunuzun Gregor Samsayla aynı olması kaçınılmazdır. Tafsilatla incelenmesi gereken müstesna bir hikaye.

CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
25 May 16:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Trajik bir çağda yaşıyoruz. Âmâ pek çok insan trajikle umutsuzluğu birbirine karıştırıyor. Trajik, mutsuzluğa indirilen zorlu bir tekme gibi olmalı”

Yaz, Albert CamusYaz, Albert Camus
Tayfun, bir alıntı ekledi.
25 May 03:22 · Kitabı okuyor · Beğendi

...o zamanlar Türk erkeklerinin en küçük bahaneyle her yerde, kahvehanelerde, hastane kuyruğunda beklerken, trafik tıkandığında, futbol maçında, her durumda tekme tokat kavgaya giriştiğini, kavgadan korkup pusmanın en büyük şerefsizlik kabul edildiğini söyleyeyim ki, bizleri yanlış anlamasınlar.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 358 - Yapı Kredi Yayınları)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 358 - Yapı Kredi Yayınları)
Derya (Bahir) DENİZ, bir alıntı ekledi.
24 May 09:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kızıyon tamam da semaverden ne istiyon :)
Bakın hele, semaveri yakacak da onun gönlünü alacak! Birden, hemen eve koşup semavere bir tekme atmak geldi içinden. Cehennem olsundu bu semaver...

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov
Gökhan, bir alıntı ekledi.
 23 May 19:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yapısal şiddet-potansiyel şiddet
İnsan yapısal olarak mı şiddete yöneliktir yoksa bu potansiyeli, maddesel faktörlerin etkisiyle mi kullanıma girer? Her insan tekme atıp, ısırabildi için şiddet potansiyelinin varlığı konusunda tartışmak bile gerekli değildir. Materyalist görüşe inananlar, kendi savlarını, "doğal yapı" savını çürüttüğünü ileri sürerler. Doğallık taraftarı olanlar ise materyalistlere karşı birleştikleri halde kendi içlerinde kesin bir biçimde ikiye bölünürler. Insanın yapısından dolayı şiddete yatkın olduğunu iddia eden azınlık grubu, aradaki benzerliği kabul etmeseler de Hz. Adem'in günahı ve fıtri günah doktrinlerine yaklaşırlar.

Savaş Sanatı Tarihi, John Keegan (Sayfa 62)Savaş Sanatı Tarihi, John Keegan (Sayfa 62)

Sen bana bir adım atsan, ben sana uçan tekme atarım. Unutmadım yaptıklarını. :)

Saydek °¿°, bir alıntı ekledi.
23 May 09:12

"Bu dünyada yoksulun hep tekme yediğini, alçaltıldığını, kurban edildiğini görmüştüm."

Balzac, Stefan ZweigBalzac, Stefan Zweig
Hüzünlü Palyaço, bir alıntı ekledi.
23 May 03:15

Pis tacizci Alsana!
Ardından, kapı ardına kadar açıldı ve iki adam göründü; içlerinden bir Drebber, diğeri de daha önce hiç görmediğim bir genç adamdı. Genç adam, Drebber'ı kolundan yakalamıştı. Basamakların başına geldiklerinde ona tokat atıp öyle bir tekme savurdu ki, Drebber yolun ortasına kadar uçtu. "Seni köpek!" diye bağırdı, elindeki sopasını Drebber'a doğru sallayarak. "Saf bir kızı rahatsız etmeyi ben sana gösteririm!" Genç adam öyle kızgındı ki Drebber'ı, sopayla bir güzel dövecekti fakat o aşağılık herif adımlarını açıp, sendeleyerek oradan son sürat uzaklaştı

Sherlock Holmes Tüm Hikayeleri, Arthur Conan Doyle (Epub)Sherlock Holmes Tüm Hikayeleri, Arthur Conan Doyle (Epub)